Banky.cz Banky.cz Články Politika Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu
2.5.2018, Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na svém sjezdu opětovně zvolila pana Středulu předsedou. Ten představil požadavky odborářů na další roky.

Zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč

V posledních letech rostla minimální mzda velmi výrazně a dnes činí 12 200 Kč. Odbory požadují další zvýšení o 1 500 Kč na 13 700 Kč s platností od ledna 2019. Přestože 1 500 Kč neodpovídá meziročnímu růstu produktivity práce (argument Hospodářské komory), nejedná se o vůbec špatný nápad, a to hned z několika důvodů.

  • V minulosti minimální mzda dlouho stagnovala pod 10 000 Kč a nerostla s produktivitou práce. Stále tak můžeme hovořit o dohánění období před rokem 2013.
  • Hrubá min. mzda by měla být vyšší než 13 150 Kč (čistého 11 130 Kč), neboť přesně tolik lze dlouhodobě získávat na dávkách bez práce. Více v našem článku Jak vysoká má být minimální mzda?
  • Za 12 200 Kč dnes reálně nikdo nepracuje. Tuto mzdu pobírají oficiálně jen zaměstnanci, kteří dostávají zbytek peněz na ruku (např. pracovníci v pohostinství). Zvýšením minimální mzdy tak dosáhneme pouze snížení šedé ekonomiky, což je velmi žádoucí (omezí se krácení daní a odvodů).

Prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů

Přestože více než 80% zaměstnavatelů poskytuje dovolenou v délce 5 týdnů, zákonná dovolená činí pouze 4 týdny (pátý týden je bonus zaměstnavatele). Tento požadavek odborů by tak zasáhl méně než 20% firem. V Evropě je standardem zákonná dovolená právě v délce 4-5 týdnů (jen málo zemí poskytuje více než 25 dní). 

Zkrácení pracovní doby na 37,5 hod.

remeslnik-1.jpg

S postupující digitalizací bude krácení pracovní doby v budoucnu logickým opatřením. V minulém století se pracovalo výrazně více (10-12 hod. denně a pracovní soboty). Každá vědecko-technologická revoluce lidem přináší větší životní komfort. Ale požadovat zkrácení pracovní doby za současného nedostatku pracovníků by jen podtrhlo hospodářský růst.

U „kreativních“ pozic bylo prokázáno, že při šestihodinové pracovní době podají zaměstnanci lepší výkon, než když jsou nuceni sedět v kanceláři 8 hod. U modrých límečků a fixně dlouhých směn bohužel produkce s kratší pracovní dobou klesá. Zkrácení pracovní doby může být dobrým opatřením v krizi na snížení nezaměstnanosti (práci získá více lidí). Ale v dnešní době plné zaměstnanosti by to jen napáchalo hospodářské škody. Zejména v naší zemi, která je velmi orientována na průmysl.

Odbory se lepší

Ať už se nám výše uvedené návrhy odborů libí (zaměstnanci) či nikoliv (zaměstnavatelé), nejsou úplně mimo a dá se o nich diskutovat. To je výrazný posun k lepšímu. V minulosti totiž měli odboráři výrazně kontroverznější požadavky (neustále zvyšování daní z příjmu, cílená likvidace živnostníků, sektorové daně pro velké firmy). Podporovali návrhy ČSSD na zřízení státní banky a státního supermarketu. 

ANKETA k článku "Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu"

Jsem pro zvýšení minimální mzdy?
Počet odpovědí: 198

KOMENTÁŘE k článku Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

8.5.2018 19:26:32

Srpová, Komentoval(a): Jana

Mýlíte se, když si myslíte, že za 12 200 dnes nikdo nepracuje. Znám zaměstnavatele, který přesně tolik svým zaměstnancům dává. A například asistenti pedagogů jsou tentýž příklad a tam také nejde nic na ruku...
9.5.2018 08:23:42

Re: Práce za 12 200 Kč, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, Lídl nabízí pokladním celorepublikově nástup za 28 000 Kč (v Praze 29 000 Kč), po roce garantované navýšení na 30 000 Kč, resp. 31 000 Kč. K tomu stravenky a 5 týdnů dovolené. Dopravní podnik v Praze nabízí řidičům (tram/bus) 35 000 Kč, stravenky, 5. týdnů dovolené, dotované ubytování za 2 000 Kč měsíčně, jízdné zdarma a další bonusy. Požadavky na uchazeče jsou nulové - stačí dokončené základní vzdělání, resp. řidičský průkaz sk. B. Tyto peníze si tak může vydělat úplně každý. Upřímně nechápu, proč je někdo i tak ochoten pracovat za 12 200 Kč.

Petr JermářBanky.cz

1.10.2018 09:14:05

re, Komentoval(a): pavel

Ahoj Petře ,není to jak říkáš , v inzerátech napíšou krásné peníze a benefity ale realita je jiná .

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018, Politika, Autor: Jan Budín

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Volby 2017

Volby 2017

22.10.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Do Poslanecké sněmovny se dostalo rekordních 9 stran. Takto fragmentovanou politickou scénu ještě novodobá historie ČR nepamatuje. Kdo jsou vítězové a poražení voleb 2017?

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

Daňová progrese dle ČSSD

Daňová progrese dle ČSSD

27.2.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Vyděláváte měsíčně nad 40 000 Kč hrubého? Dle ČSSD elitářství, které by mělo být více zdaněno. Sociálně odpovědná nutnost nebo čirý populismus?

Zákon o sociálním bydlení

Zákon o sociálním bydlení

19.1.2017, Politika, Autor: Jan Budín

MPSV se nelíbí současná praxe tzv. obchodování s chudobou, kdy doplatky na bydlení končí v kapsách podnikatelů s ubytovnami pro sociálně slabé. Proto navrhuje zákon o sociálním bydlení, kde by obce měly povinnost zajistit bydlení každému. Dobrý úmysl, který definitivně odnaučí lidi pracovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR