Banky.cz Články Politika Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

REKLAMA
REKLAMA

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na svém sjezdu opětovně zvolila pana Středulu předsedou. Ten představil požadavky odborářů na další roky.

Zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč

V posledních letech rostla minimální mzda velmi výrazně a dnes činí 12 200 Kč. Odbory požadují další zvýšení o 1 500 Kč na 13 700 Kč s platností od ledna 2019. Přestože 1 500 Kč neodpovídá meziročnímu růstu produktivity práce (argument Hospodářské komory), nejedná se o vůbec špatný nápad, a to hned z několika důvodů.

  • V minulosti minimální mzda dlouho stagnovala pod 10 000 Kč a nerostla s produktivitou práce. Stále tak můžeme hovořit o dohánění období před rokem 2013.
  • Hrubá min. mzda by měla být vyšší než 13 150 Kč (čistého 11 130 Kč), neboť přesně tolik lze dlouhodobě získávat na dávkách bez práce. Více v našem článku Jak vysoká má být minimální mzda?
  • Za 12 200 Kč dnes reálně nikdo nepracuje. Tuto mzdu pobírají oficiálně jen zaměstnanci, kteří dostávají zbytek peněz na ruku (např. pracovníci v pohostinství). Zvýšením minimální mzdy tak dosáhneme pouze snížení šedé ekonomiky, což je velmi žádoucí (omezí se krácení daní a odvodů).

Prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Přestože více než 80% zaměstnavatelů poskytuje dovolenou v délce 5 týdnů, zákonná dovolená činí pouze 4 týdny (pátý týden je bonus zaměstnavatele). Tento požadavek odborů by tak zasáhl méně než 20% firem. V Evropě je standardem zákonná dovolená právě v délce 4-5 týdnů (jen málo zemí poskytuje více než 25 dní). 

Zkrácení pracovní doby na 37,5 hod.

remeslnik-1.jpg

S postupující digitalizací bude krácení pracovní doby v budoucnu logickým opatřením. V minulém století se pracovalo výrazně více (10-12 hod. denně a pracovní soboty). Každá vědecko-technologická revoluce lidem přináší větší životní komfort. Ale požadovat zkrácení pracovní doby za současného nedostatku pracovníků by jen podtrhlo hospodářský růst.

U „kreativních“ pozic bylo prokázáno, že při šestihodinové pracovní době podají zaměstnanci lepší výkon, než když jsou nuceni sedět v kanceláři 8 hod. U modrých límečků a fixně dlouhých směn bohužel produkce s kratší pracovní dobou klesá. Zkrácení pracovní doby může být dobrým opatřením v krizi na snížení nezaměstnanosti (práci získá více lidí). Ale v dnešní době plné zaměstnanosti by to jen napáchalo hospodářské škody. Zejména v naší zemi, která je velmi orientována na průmysl.

Odbory se lepší

Běžný účet bez poplatků

Ať už se nám výše uvedené návrhy odborů libí (zaměstnanci) či nikoliv (zaměstnavatelé), nejsou úplně mimo a dá se o nich diskutovat. To je výrazný posun k lepšímu. V minulosti totiž měli odboráři výrazně kontroverznější požadavky (neustále zvyšování daní z příjmu, cílená likvidace živnostníků, sektorové daně pro velké firmy). Podporovali návrhy ČSSD na zřízení státní banky a státního supermarketu. 

ANKETA k článku Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Jsem pro zvýšení minimální mzdy?

Počet odpovědí: 202

KOMENTÁŘE k článku Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Přidejte nový komentář

Srpová, Komentoval(a): Jana

8.5.2018 19:26:32
Mýlíte se, když si myslíte, že za 12 200 dnes nikdo nepracuje. Znám zaměstnavatele, který přesně tolik svým zaměstnancům dává. A například asistenti pedagogů jsou tentýž příklad a tam také nejde nic na ruku...

Re: Práce za 12 200 Kč, Komentoval(a): Petr Jermář

9.5.2018 08:23:42

Dobrý den, Lídl nabízí pokladním celorepublikově nástup za 28 000 Kč (v Praze 29 000 Kč), po roce garantované navýšení na 30 000 Kč, resp. 31 000 Kč. K tomu stravenky a 5 týdnů dovolené. Dopravní podnik v Praze nabízí řidičům (tram/bus) 35 000 Kč, stravenky, 5. týdnů dovolené, dotované ubytování za 2 000 Kč měsíčně, jízdné zdarma a další bonusy. Požadavky na uchazeče jsou nulové - stačí dokončené základní vzdělání, resp. řidičský průkaz sk. B. Tyto peníze si tak může vydělat úplně každý. Upřímně nechápu, proč je někdo i tak ochoten pracovat za 12 200 Kč.

re, Komentoval(a): pavel

1.10.2018 09:14:05
Ahoj Petře ,není to jak říkáš , v inzerátech napíšou krásné peníze a benefity ale realita je jiná .

Petr Jermář, Banky.cz, Komentoval(a): Dekuji

10.3.2020 19:59:13
Pane Petře,
vy asi žijete hodně mimo realitu, až ano ?

Zkuste si někdy udělat skutečný výzkum, kolik většina populace bere peněz, kolik jich bere ty nejnižší mzdy a nevybírejte si velmi cíleně jen profese, kde je nedostatek lidí, potřebujete k tomu určité schopnosti (řídit nemůže opravdu každý co má ruce v pořádku, musí k tomu být i něco v hlavě a také zdravotní stav pro danou pozici).

Z vašeho přístupu , kdy čerpáte pouze z podvodných reklam tipu LIDL prodavačky, ale vůbec vás nezajímá skutečná realita, je pak jasné že obecný názor na teoretické pisálky, kteří nejspíš sami nepřičichli k opravdové a náročné práci (což je mimo jiné i ta prodavačka), je takový jaký normální člověk má na takové "odborníky" od klávesnice.

RE:, Komentoval(a): Petr Jermář

11.3.2020 11:41:40

Dobrý den, pro každou pracovní pozici musí mít uchazeč dobrý zdravotní stav a něco v hlavě, ale jinak prodavače nebo řidiče MHD může dělat opravdu téměř každý. Nejsou zde žádné bariéry pro vstup v podobě dlouhého a nákladného studia, praxe, znalosti cizích jazyků či jiných kvalifikačních požadavků (např. na rozdíl od lékaře, programátora, pedagoga, atd.). Pražský DP hradí všem uchazečům o zaměstnání kurz řidiče tramvaje nebo řidičský průkaz sk. C/D (stejně tak činí i ostatní dopravci včetně železničních, kde si jako strojvůdce po absolvování placených kurzů a zkoušek můžete vydělat až 50 000 Kč). Pracujete za minimální mzdu a chcete to změnit? Výborně - hned zítra můžete nastoupit za kasu a brát dvojnásobek. Kdybyste chtěl pracovat jako lékař, čekalo by Vás 10 let studia a praxe (tam jsou velké bariéry pro vstup). Ale jako prodavač můžete nastoupit hned stejně jako řidič z povolání na kurz řidiče placený zaměstnavatelem (a do 6 měsíců začít vykonávat svou novou profesi naplno).

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Snížení mimořádné valorizace důchodů

28.4.2023 Politika

Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017 Politika

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

Z naší bankovní poradny

Spoření, inflace a znehodnocení celoživotních úspor

2.1.2024 Spoření

Dobrý den, inflace rychlým tempem ničila naše celoživotní úspory. Bude i nadále bit ten, kdo si celý život spořil? Jak hodně letos úrokové sazby u spořicích účtů poklesnou? Děkuji

Dobrý den,

za vysokou inflaci v posledních letech mohly tyto 3 faktory:

situace ve světě (covid, války, narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů a nedostatky zboží/surovin)minulá vláda neustále uplácející voliče dárečky (nekonečné dávky a podpory pro všechny) - vrhnutím velkého množství peněz do ekonomiky se všechny peníze znehodnotilycentrální banka a její měnová politika, resp. bývalý prezident, který si vybral a jmenoval aktuální složení rady ČNB (banka upřednostnila ekonomický růst před razantnějším tlumením inflace)

Letos se očekává další propad inflace ze současných 7,3% až na 2-3%. Úrokové sazby spořicích účtů budou tento trend velmi pravděpodobně kopírovat, tedy dojde k propadu úroků na spoření ze současných 6% třeba na polovinu. 

Poučení pro příště? Nevolit populisty (ani do parlamentu ani na hrad), kteří neustále slibují rozdávání peněz všem. Je samozřejmě vždy lákavější volit někoho, kdo slibuje vyšší dávky, dotace, důchody a snadná řešení komplikovaných problémů. Žádný oběd ale není zadarmo a tuto hostinu zaplatili především střadatelé v podobě znehodnocených celoživotních úspor. 

Bude i nadále bit ten, kdo si celý život spořil? V roce 2025 nás čekají další volby do Poslanecké sněmovny a většinu dle aktuálních preferencí mají bohužel populisté. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Vysoká inflace a měnová reforma

Dobrý den, nyní máme v ČR inflaci 16%. Jestli stoupne nad 20 % (predikce centrálních bankéřů ohledně inflace v poslední době byly vždy chybné a podstřelené - spíše se mi zdá že, se jednalo o zbožná přání, než odhady) a propíše se tento stav do očekávání lidí, začne se geometricky zvedat rychlost peněz v ekonomice, dle mého názoru - pak již nepomůže ani razantní zvýšení úrokových sazeb a kvantitativní stahování za cenu velké recese - v tomto případě konec měny a nějaká forma měnové reformy není nereálná. Zajímalo by mně, kde bere autor odpovědi jako ekonom takovou víru, že se měnová reforma nemůže nikdy stát, když tento scénář se u mnoha zemí v historii u ničím nepodložených měn stal. Jestliže se měnová reforma (dle autora) stát v žádném případě nemůže, v čem je dle jeho slov "strašení takovými nesmysly" nebezpečné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

měnová reforma (tak jak ji známe z období komunismu) nebyla nástrojem ke snížení inflace. Jednalo se o cílené okrádání obyvatelstva. Zjednodušeně řečeno, komunisté nejprve všem (chudým i bohatým) vše sebrali (pomocí znárodnění firmy, pomocí měnové reformy peníze). Následně pak z těchto peněz financovali provoz nefungujícího státu až do pádu v roce 1989. 

Inflace se řeší jinými nástroji - úrokové sazby, kurz měny, fiskální politika. První dva nástroje má v gesci centrální banka, třetí nástroj náleží vládě/parlamentní většině. Pro snížení inflace je třeba držet vysoké úrokové sazby, silný kurz koruny a mít restriktivní fiskální politiku (co nejnižší deficit). Těmito nástroji si poradíte s libovolně vysokou inflací. Měnová reforma s tím nemá nic společného. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Práva zaměstnanců

Dobrý den, myslíte, že nová vláda bude stranit zaměstnavatelům a zavedou možnost výpovědi i bez udání důvodu pro zaměstnance? Nebo nějaké omezování práv zaměstnanců?

Dobrý den,

vláda koalic SPOLU a PirSTAN bude představovat demokratickou a prozápadně orientovanou vládu. Charakteristickým rysem demokratických západních států jsou nejvyšší možná práva zaměstnanců. Přestože mnozí demagogové šíří mezi lidmi strach ze západní demokracie a spásu hledají ve východních autokraciích, na otázku "kde se mají zaměstnanci lépe/kde mají zaměstnanci větší práva" existuje velmi jednoduchá odpověď. Na jedné straně máte země jako Čína, Rusko, KLDR, Venezuela a na straně druhé Německo, Francii a Británii. Rozdíl v právech zaměstnanců, v jejich životní úrovni, péči (zdravotnictví, ekologie, sociální politika) a materiálním zabezpečení je propastný. 

Témata jako "výpověď bez udání důvodu" nebo "délka výpovědní lhůty" nejsou v ČR vůbec aktuální. Naopak, od roku 2015 trpí ČR permanentním nedostatkem zaměstnanců. Nezaměstnanost je dlouhodobě pod přirozenou úrovní, máme více volných pracovních míst než je registrovaných uchazečů na úřadech práce. Zaměstnavatelé si svých zaměstnanců velmi váží neboť dobře ví, že náhrada se za každého odcházejícího pracovníka hledá velmi těžko. Výpovědní lhůta 2 měsíce je pro mnohé zaměstnavatele naopak příliš krátká (dostanete od zaměstnance výpověď na konci měsíce, další měsíc sháníte nového pracovníka a když se Vám zadaří, máte pouhý 1 měsíce na předání práce/zaučení, což ne vždy stačí). 

Od nové vlády se tak spíše dočkáme rozšiřování práv zaměstnanců (flexibilní a zkrácené úvazky, podpora zaměstnávání seniorů a invalidů, podpora matek po rodičovské, atd.), neboť v ČR chybí přinejmenším 0,5 mil. pracovníků napříč všemi obory. A chceme-li dostat více lidí do pracovního procesu, musíme podmínky zatraktivnit. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Kupní síla

Kupní síla je termín, který často slyšíme v souvislosti s ekonomikou země, osobními financemi nebo měnovou politikou. Ale co to vlastně znamená, a proč je tak důležitá? V tomto článku se podíváme na základy kupní síly a její dopad na každodenní život.

Co je to kupní síla?

Definice: Kupní síla vyjadřuje množství zboží a služeb, které můžete koupit za určité množství peněz. S růstem inflace, když ceny zboží a služeb stoupají, klesá kupní síla peněz.

Měřítko: Často se měří v reálných platech, které jsou upraveny o inflaci, aby odrážely skutečnou hodnotu peněz.

Faktory ovlivňující: Mezi hlavní faktory patří inflační sazby, měnová politika, celková produkce země a mezinárodní obchodní vztahy.

Důsledky změn v kupní síle
Pro domácnosti

Výhoda: Při rostoucí kupní síle si lidé mohou dovolit více zboží a služeb, což vede ke zvyšování životní úrovně.

Nevýhoda: Pokles kupní síly může znamenat, že domácnosti budou muset šetřit nebo se vzdát některých výdajů.

Pro podniky

Výhoda: Rostoucí kupní síla může vést k vyšší poptávce po produktech a službách, což může stimulovat růst.

Nevýhoda: Klesající kupní síla může znamenat nižší prodeje a tím pádem i nižší zisky.

Pro ekonomiku

Výhoda: Stabilní nebo rostoucí kupní síla může podporovat ekonomický růst a stabilitu.

Nevýhoda: Rychle klesající kupní síla může signalizovat hospodářskou krizi nebo recesi.

Porozumění kupní síle je klíčem k pochopení širšího ekonomického kontextu a jeho dopadu na naše osobní finance. Správné monitorování a reakce na změny v kupní síle může pomoci jednotlivcům i podnikům lépe se přizpůsobit ekonomickému prostředí.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena