Banky.cz Články Politika Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na svém sjezdu opětovně zvolila pana Středulu předsedou. Ten představil požadavky odborářů na další roky.

Zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč

V posledních letech rostla minimální mzda velmi výrazně a dnes činí 12 200 Kč. Odbory požadují další zvýšení o 1 500 Kč na 13 700 Kč s platností od ledna 2019. Přestože 1 500 Kč neodpovídá meziročnímu růstu produktivity práce (argument Hospodářské komory), nejedná se o vůbec špatný nápad, a to hned z několika důvodů.

  • V minulosti minimální mzda dlouho stagnovala pod 10 000 Kč a nerostla s produktivitou práce. Stále tak můžeme hovořit o dohánění období před rokem 2013.
  • Hrubá min. mzda by měla být vyšší než 13 150 Kč (čistého 11 130 Kč), neboť přesně tolik lze dlouhodobě získávat na dávkách bez práce. Více v našem článku Jak vysoká má být minimální mzda?
  • Za 12 200 Kč dnes reálně nikdo nepracuje. Tuto mzdu pobírají oficiálně jen zaměstnanci, kteří dostávají zbytek peněz na ruku (např. pracovníci v pohostinství). Zvýšením minimální mzdy tak dosáhneme pouze snížení šedé ekonomiky, což je velmi žádoucí (omezí se krácení daní a odvodů).

Prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů

Přestože více než 80% zaměstnavatelů poskytuje dovolenou v délce 5 týdnů, zákonná dovolená činí pouze 4 týdny (pátý týden je bonus zaměstnavatele). Tento požadavek odborů by tak zasáhl méně než 20% firem. V Evropě je standardem zákonná dovolená právě v délce 4-5 týdnů (jen málo zemí poskytuje více než 25 dní). 

Zkrácení pracovní doby na 37,5 hod.

remeslnik-1.jpg

S postupující digitalizací bude krácení pracovní doby v budoucnu logickým opatřením. V minulém století se pracovalo výrazně více (10-12 hod. denně a pracovní soboty). Každá vědecko-technologická revoluce lidem přináší větší životní komfort. Ale požadovat zkrácení pracovní doby za současného nedostatku pracovníků by jen podtrhlo hospodářský růst.

U „kreativních“ pozic bylo prokázáno, že při šestihodinové pracovní době podají zaměstnanci lepší výkon, než když jsou nuceni sedět v kanceláři 8 hod. U modrých límečků a fixně dlouhých směn bohužel produkce s kratší pracovní dobou klesá. Zkrácení pracovní doby může být dobrým opatřením v krizi na snížení nezaměstnanosti (práci získá více lidí). Ale v dnešní době plné zaměstnanosti by to jen napáchalo hospodářské škody. Zejména v naší zemi, která je velmi orientována na průmysl.

Odbory se lepší

Ať už se nám výše uvedené návrhy odborů libí (zaměstnanci) či nikoliv (zaměstnavatelé), nejsou úplně mimo a dá se o nich diskutovat. To je výrazný posun k lepšímu. V minulosti totiž měli odboráři výrazně kontroverznější požadavky (neustále zvyšování daní z příjmu, cílená likvidace živnostníků, sektorové daně pro velké firmy). Podporovali návrhy ČSSD na zřízení státní banky a státního supermarketu. Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Jsem pro zvýšení minimální mzdy?

Počet odpovědí: 202

KOMENTÁŘE k článku Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Přidejte nový komentář

Srpová, Komentoval(a): Jana

8.5.2018 19:26:32
Mýlíte se, když si myslíte, že za 12 200 dnes nikdo nepracuje. Znám zaměstnavatele, který přesně tolik svým zaměstnancům dává. A například asistenti pedagogů jsou tentýž příklad a tam také nejde nic na ruku...

Re: Práce za 12 200 Kč, Komentoval(a): Petr Jermář

9.5.2018 08:23:42

Dobrý den, Lídl nabízí pokladním celorepublikově nástup za 28 000 Kč (v Praze 29 000 Kč), po roce garantované navýšení na 30 000 Kč, resp. 31 000 Kč. K tomu stravenky a 5 týdnů dovolené. Dopravní podnik v Praze nabízí řidičům (tram/bus) 35 000 Kč, stravenky, 5. týdnů dovolené, dotované ubytování za 2 000 Kč měsíčně, jízdné zdarma a další bonusy. Požadavky na uchazeče jsou nulové - stačí dokončené základní vzdělání, resp. řidičský průkaz sk. B. Tyto peníze si tak může vydělat úplně každý. Upřímně nechápu, proč je někdo i tak ochoten pracovat za 12 200 Kč.

re, Komentoval(a): pavel

1.10.2018 09:14:05
Ahoj Petře ,není to jak říkáš , v inzerátech napíšou krásné peníze a benefity ale realita je jiná .

Petr Jermář, Banky.cz, Komentoval(a): Dekuji

10.3.2020 19:59:13
Pane Petře,
vy asi žijete hodně mimo realitu, až ano ?

Zkuste si někdy udělat skutečný výzkum, kolik většina populace bere peněz, kolik jich bere ty nejnižší mzdy a nevybírejte si velmi cíleně jen profese, kde je nedostatek lidí, potřebujete k tomu určité schopnosti (řídit nemůže opravdu každý co má ruce v pořádku, musí k tomu být i něco v hlavě a také zdravotní stav pro danou pozici).

Z vašeho přístupu , kdy čerpáte pouze z podvodných reklam tipu LIDL prodavačky, ale vůbec vás nezajímá skutečná realita, je pak jasné že obecný názor na teoretické pisálky, kteří nejspíš sami nepřičichli k opravdové a náročné práci (což je mimo jiné i ta prodavačka), je takový jaký normální člověk má na takové "odborníky" od klávesnice.

RE:, Komentoval(a): Petr Jermář

11.3.2020 11:41:40

Dobrý den, pro každou pracovní pozici musí mít uchazeč dobrý zdravotní stav a něco v hlavě, ale jinak prodavače nebo řidiče MHD může dělat opravdu téměř každý. Nejsou zde žádné bariéry pro vstup v podobě dlouhého a nákladného studia, praxe, znalosti cizích jazyků či jiných kvalifikačních požadavků (např. na rozdíl od lékaře, programátora, pedagoga, atd.). Pražský DP hradí všem uchazečům o zaměstnání kurz řidiče tramvaje nebo řidičský průkaz sk. C/D (stejně tak činí i ostatní dopravci včetně železničních, kde si jako strojvůdce po absolvování placených kurzů a zkoušek můžete vydělat až 50 000 Kč). Pracujete za minimální mzdu a chcete to změnit? Výborně - hned zítra můžete nastoupit za kasu a brát dvojnásobek. Kdybyste chtěl pracovat jako lékař, čekalo by Vás 10 let studia a praxe (tam jsou velké bariéry pro vstup). Ale jako prodavač můžete nastoupit hned stejně jako řidič z povolání na kurz řidiče placený zaměstnavatelem (a do 6 měsíců začít vykonávat svou novou profesi naplno).

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017 Politika

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

Daňová progrese dle ČSSD

27.2.2017 Politika

Vyděláváte měsíčně nad 40 000 Kč hrubého? Dle ČSSD elitářství, které by mělo být více zdaněno. Sociálně odpovědná nutnost nebo čirý populismus?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena