Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší.
Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a
zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak
argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy
absolventů v Praze?
Vláda toto pondělí rozhodla o růstu minimální mzdy o 1 200 Kč s platností od počátku roku 2018. S minimální mzdou vzroste i tzv. zaručená mzda pro 7 dalších skupin různě náročných profesí. Např. pro lékaře a zubaře v sedmé třídě profesní náročnosti bude minimum 22 100 Kč a pro nejnáročnější „tvůrčí systémovou práci“ v osmé třídě vzroste minimum na 24 400 Kč.
Na výši minimální mzdy jsou navázány i další parametry:
Nejvyšší kontrolní úřad (NKU) nedávno konstatoval, že daň z příjmu je díky množství slev a výjimek již natolik složitá, že se v ní kromě plátců neorientuje ani Finanční úřad. Řešením by bylo nejen sjednocení výše slev (na poplatníka, manželku, první až třetí dítě) do jedné univerzální částky, ale zároveň i její zaindexování třeba právě na výši minimální mzdy (např. dvojnásobek => 24 400 Kč/osoba/rok).
Hranice chudoby činí 10 700 Kč. Pracující by
neměl být ohrožen chudobou, z čehož plyne, že minimální hrubá mzda by měla
činit min. 12 525 Kč, resp. 10 700 Kč čistého (11%/1 378 Kč činí odvody na
sociálním a zdravotním pojištění, dalších 448 Kč pak daň z příjmu ve výši
15% ze superhrubé mzdy mínus sleva na poplatníka 2 070 Kč).
Z morálního hlediska by to mělo být více než 11 130 Kč čistého (13 150 Kč hrubého), které lze dlouhodobě získávat ze sociálních dávek bez práce (životní minimum pro jednotlivce 3 410 Kč + doplatek na bydlení pro jednotlivce v Praze 7 720 Kč).
Současně by minimální mzda neměla být vyšší, než jsou možnosti ekonomiky. Neměla by poškozovat trh práce tím, že by nejméně kvalifikované pracovní síle bránila v uplatnění, či by nutila zaměstnavatele vyplácet přehnaně vysokou mzdu zaměstnancům, jejichž produktivita práce je pod úrovní minimální mzdy.
Jak tedy správně stanovit výši minimální mzdy? Přijde na to, co od ní očekáváme.
Přestože se nyní minimální mzda zvýší nejvíce ve své historii (o 1 200 Kč na 12 200 Kč), nárůst mohl být o 325-950 Kč vyšší.
Vášnivá diskuze mezi odboráři, zaměstnavateli
a vládou byla tak trochu bouří ve sklenici vody, neboť za minimální mzdu
v ČR pracuje pouze 130 000 zaměstnanců (méně než 3% trhu práce). Přitom
většina těchto zaměstnanců (především pracovníků v pohostinství) dostává
bokem nezdaněné peníze na ruku a za papírově minimální mzdu pracuje jen
z důvodu daňové optimalizace. Ruku na srdce, kdo z nás by byl ochoten
každé ráno vstávat na 8 hod do práce za méně než 10 000 Kč čistého? (lze-li
navíc získat stejné peníze na dávkách)
Zvýšení minimální mzdy bude mít téměř nulový efekt na reálnou velikost výplat pracujících. Pouze dojde k legalizaci části výdělku, který se doposud vyplácel nezdaněně na ruku. Na růstu minimální mzdy tak vydělá především stát díky zvýšenému inkasu daně z příjmu a odvodů (sociální a zdravotní pojištění).
K problematice minimální mzdy padlo mnoho argumentů a všechny byly relevantní.
Minimální mzda postihuje nejvíce ohrožené skupiny na pracovním trhu, kterým bereme pomyslnou první příčku kariérního žebříku, bez které se výše nikdy nedostanou, a naopak z pracovního procesu vypadnou => Ano, ale toto obecně platí za jiných podmínek, než máme aktuálně v ČR. Nedostatek lidí na trhu práce (nezaměstnanost 3%) nutí zaměstnavatele zvyšovat mzdy bez ohledu na výši minimální mzdy, za kterou dnes reálně nepracuje již nikdo.
Mzda je věcí domluvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, stát by neměl určovat minimum => Ano, ale minimální mzda slouží v ČR spíše jako institut potírání šedé ekonomiky (viz výše).
Náklady na zaměstnance rostou více než minimální mzda => Ano, zaměstnavatel hradí mimo hrubé mzdy ještě sociální a zdravotní odvody (dalších 34%), tedy každá tisícovka na výplatnici v hrubém stojí firmu 1 340 Kč.
Při růstu mezd méně kvalifikované pracovní síly nezbývá na adekvátní růst mezd více kvalifikovaných pracovníků => Ano, je statisticky prokázáno, že v obdobích nízkého růstu minimální mzdy rostou rychleji mzdy více kvalifikovaným a lépe placeným zaměstnancům a naopak. Nicméně sbližování výdělků kvalifikovaných a nekvalifikovaných zaměstnanců je trendem, tomu se nelze bránit. Více lidí touží po pohodlnější práci v kanceláři, méně po manuální a fyzicky náročné práci. Obsadit je však třeba i tyto pozice, proto zde rostou mzdy rychleji (viz níže).
Níže uvádíme přehled nástupních mezd pro
vybrané profese v Praze.
Nekvalifikované profese (není požadována ani maturita):
Kvalifikované profese (vyžadováno VŠ a obvykle perfektní angličtina):
Rozdíl mezi kvalifikovanou a nekvalifikovanou prací není u absolventů ve výši nástupní mzdy, ale v pracovním komfortu (dělat v kanceláři po-pá 9-17 je příjemnější než pracovat ve skladu 24/7 či jezdit šejdry v dopravě). Další odlišnost je v budoucím růstu mzdy za praxi. U nekvalifikovaných profesí jde spíše o růst symbolický (pár tisíc korun), kvalifikovaní pracovníci po 2-3 letech praxe obvykle poskočí o 10 000 Kč a pro mnohé z nich není problém takovýto skok zopakovat ještě jednou za další 2-3 roky.
Není cashback jako cash back. Možná jste se ještě nesetkali s žádným z těchto modelů. V obou případech jde o peníze, ale jednou v hotovosti, jednou na účet. Který z pojmů je který, jaké výhody přinese a u kterých bank ho můžete využít?
V roce 2022 se inflace vyšplhala na 15,1 %, což nejvíce od 90. let. Vaše inflace ale mohla být ještě mnohem vyšší, případně nižší. ČSÚ totiž sleduje vývoj cen na modelovém spotřebním koši, nikoliv na konkrétních domácnostech. Jak se počítá inflace, jaký růst cen zaznamenali v zahraničí, jak se vyvíjely příjmy domácností v porovnání s inflací? Má smysl zakládat devizový účet, když koruna tolik „degraduje“? Jak se s inflací valorizují důchody a jak své úspory před inflací ochránit?
Počty podvodů na internetu se rok od roku zvyšují, v posledních letech tempo růstu významně roste. Čím to je? Kde se podvody odehrávají nejčastěji a jaký mívají scénář? Jak poznat podvodníka včas? Které tři zásady vás před podvody ochrání a které praktiky seberou podvodníkům šanci nadále běžné lidi okrádat? V závěru článku najdete odkaz na unikátní test, kterým se přesvědčíte, zda byste podvodníkům naletěli, či je odhalili.
České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?
Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?
Dobrý den, omylem jsem poslal na cizí číslo účtu 1 000 Kč a chci ty peníze zpět.
Dobrý den,
informujte o všem svou banku, která vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud dotyčný peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.
Dobrý den, příspěvek na péči nepodléhá insolvenčním srážkám, je to vyloučené a hlavně ty peníze jsou mého nezletilého dítěte na jeho péči to on je příjemce. Ale jelikož je dítě, tak je dostávám já, takže by to insolvence nesměla zabavit, jelikož bych i já tímto porušila povinnosti od Úřadu práce - ty peníze jsou na zajištění pomocí mého syna a ne na mé dluhy.
Dobrý den,
příspěvek na péči insolvenčními ani exekučními srážkami postihnout nelze, některé jiné sociální dávky ano (přestože ani tyto dávky nejsou primárně určeny pro úhradu vašich dluhů).
Dobrý den, dostala jsem se do svízelné situace, kdy jsem jisté osobě dala přístupové údaje do mého internetového bankovnictví a oni teď využívají můj účet ke krádežím - od jiných lidí nechají poslat peníze a okamžitě je převedou na jiný účet. Mně znemožnili přístup do internet banky ČSOB. Tak se chci zeptat, zítra chci jet zrušit účet - tak jestli když ho ovládají oni, tak jestli při zrušení nebude žádný problém. Děkuju vám za odpověď. S pozdravem
Dobrý den,
ihned volejte nonstop linku vaší banky a požádejte o okamžitou blokaci účtu. Velmi hrubým způsobem jste porušila smluvní podmínky banky. Okradení po Vás mohou vymáhat náhradu škody. Vy osobně jste musela autorizovat přes mobilní telefon každou odchozí platbu (samotné přístupové údaje k účtu pro tyto operace nestačí - banky používají dvoufaktorové ověřování identity). Neprodleně je třeba zabránit dalším škodám. Vše proaktivně nahlaste Policii ČR.
Dobrý den, od roku 2020 jsem si bral nebankovní i bankovní půjčky. Teď už to nezvládáme splácet a mám jich spoustu a tenhle měsíc mne i tak půjčili, když jsem si nebankovní společnosti zablokoval. Mám půjčku u Moneta Money Bank 250 tisíc a 130 tisíc Raifky a asi nových 7 nebankovních půjček. Mám zkusit vyhledat odbornou právní pomoc a domáhat se soudní cestou zneplatnění úvěrových smluv od počátku, neboť věřitelé velmi pravděpodobně porušili Zákon o úvěru a neprověřili to?
Dobrý den,
pokud nebankovní poskytovatelé porušili povinnost plynoucí ze Zákona o spotřebitelském úvěr a neprověřili dostatečně vaši bonitu, domáhejte se zneplatnění úvěrových smluv na nebankovní půjčky od počátku.
Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je
100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí
peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.
Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.
V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.
Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.
Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.
Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.
Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.
Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMbankou garantovaný způsob úhrady za zboží až v okamžiku, když dojde k jeho předání a kontrole kvality, resp. k potvrzení přejímacích dokumentů a doručení bance. Poskytuje jistotu i prodávajícímu, když banka předem od kupujícího zajistí peníze, nebo garantuje že kupujícímu poskytne úvěr na úhradu zboží. Nejčastěji se používá v zahraničním obchodě, ale banky umí i jeho tuzemskou variantu, nebo znaky akreditivu splňují dnes i některé garanční systémy e-shopů.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMje samoobslužné zařízení, které vydává hotovost držitelům platebních karet. Díky rozšíření bankomatů od osmdesátých let klienti nemusí vázat výběr peněz na provozní dobu jejich pobočky banky a banky umožňují výběry za poplatek i z cizích bankomatů. První bankomat byl údajně uveden do provozu v roce 1967 v severním Londýně pod bankou Barclays. Dnes podle asociace provozovatelů bankomatů po světě existují 3 miliony podobných strojů.
V posledních letech se nově rozšiřují i Vkladomaty, které umí hotové peníze nejen vydávat, ale i přijímat.
Bezúčelová hypotéka je typ úvěru, který můžete použít na cokoliv, co potřebujete. Na rozdíl od účelové hypotéky, kde musíte úvěr použít na konkrétní věc, jako je nákup nemovitosti nebo rekonstrukce, u bezúčelové hypotéky můžete peníze použít na cokoliv, co chcete, ať už je to na dovolenou, nákup auta, nebo splacení dluhů.
Výhody a nevýhody bezúčelové hypotékyFlexibilita: Hlavní výhodou bezúčelové hypotéky je flexibilita. Můžete peníze použít na cokoliv, co potřebujete.Rychlé schválení: Bezúčelové hypotéky často nabízí rychlejší schválení než účelové hypotéky, protože banka nemusí ověřovat účel úvěru.Vyšší úroková sazba: Na druhou stranu, bezúčelové hypotéky často mají vyšší úrokové sazby než účelové hypotéky, protože banka bere větší riziko. Důležité aspekty k zváženíÚroková sazba: Úroková sazba je často vyšší u bezúčelových hypoték než u účelových hypoték.
Splácení: Zkontrolujte, jak dlouho budete muset hypotéku splácet a jaké budou vaše měsíční splátky.
Poplatky: Zjistěte, jaké poplatky budete muset zaplatit za získání bezúčelové hypotéky.
Bezúčelová hypotéka, taktéž americká hypotéka, může být dobrá volba, pokud potřebujete flexibilitu a rychlé schválení, ale je důležité zvážit všechny náklady a podmínky, než se rozhodnete pro tento typ úvěru.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
KOMENTÁŘE k článku Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.