Banky.cz Články Peníze Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017 Peníze

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?

Vláda toto pondělí rozhodla o růstu minimální mzdy o 1 200 Kč s platností od počátku roku 2018. S minimální mzdou vzroste i tzv. zaručená mzda pro 7 dalších skupin různě náročných profesí. Např. pro lékaře a zubaře v sedmé třídě profesní náročnosti bude minimum 22 100 Kč a pro nejnáročnější „tvůrčí systémovou práci“ v osmé třídě vzroste minimum na 24 400 Kč.

Zvýší se daňová sleva i přivýdělek nezaměstnaných

Na výši minimální mzdy jsou navázány i další parametry:

 • Sleva na dani z příjmu za umístění dětí ve školce: 12 200 Kč/rok (rovno min. mzdě)
 • Hranice min. ročního příjmu pro nárok na daňový bonus: 73 200 Kč/rok (šestinásobek min. mzdy)
 • Max. přivýdělek pro nezaměstnané na Úřadu práce: 6 100 Kč/měsíc (50% min. mzdy)
 • Min. záloha na zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů: 1 647 Kč/měsíc (13,5% min. mzdy)
 • Hranice osvobození důchodu od daně z příjmu: 439 200 Kč/rok (36 násobek min. mzdy)

Nejvyšší kontrolní úřad (NKU) nedávno konstatoval, že daň z příjmu je díky množství slev a výjimek již natolik složitá, že se v ní kromě plátců neorientuje ani Finanční úřad. Řešením by bylo nejen sjednocení výše slev (na poplatníka, manželku, první až třetí dítě) do jedné univerzální částky, ale zároveň i její zaindexování třeba právě na výši minimální mzdy (např. dvojnásobek => 24 400 Kč/osoba/rok).

Jak vysoká má být minimální mzda?

koruny-5.jpg

Hranice chudoby činí 10 700 Kč. Pracující by neměl být ohrožen chudobou, z čehož plyne, že minimální hrubá mzda by měla činit min. 12 525 Kč, resp. 10 700 Kč čistého (11%/1 378 Kč činí odvody na sociálním a zdravotním pojištění, dalších 448 Kč pak daň z příjmu ve výši 15% ze superhrubé mzdy mínus sleva na poplatníka 2 070 Kč). 

Z morálního hlediska by to mělo být více než 11 130 Kč čistého (13 150 Kč hrubého), které lze dlouhodobě získávat ze sociálních dávek bez práce (životní minimum pro jednotlivce 3 410 Kč + doplatek na bydlení pro jednotlivce v Praze 7 720 Kč).

Současně by minimální mzda neměla být vyšší, než jsou možnosti ekonomiky. Neměla by poškozovat trh práce tím, že by nejméně kvalifikované pracovní síle bránila v uplatnění, či by nutila zaměstnavatele vyplácet přehnaně vysokou mzdu zaměstnancům, jejichž produktivita práce je pod úrovní minimální mzdy.

Jak tedy správně stanovit výši minimální mzdy? Přijde na to, co od ní očekáváme.

 • Aby pracující nebyl ohrožen chudobou: 12 525 Kč
 • Abychom nepracující vyhnali z dávek do práce: 13 150 Kč
 • Co by ještě unesla ekonomika/trh práce: 15 000 Kč (při současném zrušení zaručené mzdy)
Běžný účet bez poplatků

Přestože se nyní minimální mzda zvýší nejvíce ve své historii (o 1 200 Kč na 12 200 Kč), nárůst mohl být o 325-950 Kč vyšší.

Minimální mzda potírá šedou ekonomiku

problem.jpg

Vášnivá diskuze mezi odboráři, zaměstnavateli a vládou byla tak trochu bouří ve sklenici vody, neboť za minimální mzdu v ČR pracuje pouze 130 000 zaměstnanců (méně než 3% trhu práce). Přitom většina těchto zaměstnanců (především pracovníků v pohostinství) dostává bokem nezdaněné peníze na ruku a za papírově minimální mzdu pracuje jen z důvodu daňové optimalizace. Ruku na srdce, kdo z nás by byl ochoten každé ráno vstávat na 8 hod do práce za méně než 10 000 Kč čistého? (lze-li navíc získat stejné peníze na dávkách)

Zvýšení minimální mzdy bude mít téměř nulový efekt na reálnou velikost výplat pracujících. Pouze dojde k legalizaci části výdělku, který se doposud vyplácel nezdaněně na ruku. Na růstu minimální mzdy tak vydělá především stát díky zvýšenému inkasu daně z příjmu a odvodů (sociální a zdravotní pojištění). 

Argumenty proti minimální mzdě

K problematice minimální mzdy padlo mnoho argumentů a všechny byly relevantní.

Minimální mzda postihuje nejvíce ohrožené skupiny na pracovním trhu, kterým bereme pomyslnou první příčku kariérního žebříku, bez které se výše nikdy nedostanou, a naopak z pracovního procesu vypadnou => Ano, ale toto obecně platí za jiných podmínek, než máme aktuálně v ČR. Nedostatek lidí na trhu práce (nezaměstnanost 3%) nutí zaměstnavatele zvyšovat mzdy bez ohledu na výši minimální mzdy, za kterou dnes reálně nepracuje již nikdo.

Mzda je věcí domluvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, stát by neměl určovat minimum => Ano, ale minimální mzda slouží v ČR spíše jako institut potírání šedé ekonomiky (viz výše).

Náklady na zaměstnance rostou více než minimální mzda => Ano, zaměstnavatel hradí mimo hrubé mzdy ještě sociální a zdravotní odvody (dalších 34%), tedy každá tisícovka na výplatnici v hrubém stojí firmu 1 340 Kč.

Běžný účet s bonusem 2 000 Kč

Při růstu mezd méně kvalifikované pracovní síly nezbývá na adekvátní růst mezd více kvalifikovaných pracovníků => Ano, je statisticky prokázáno, že v obdobích nízkého růstu minimální mzdy rostou rychleji mzdy více kvalifikovaným a lépe placeným zaměstnancům a naopak. Nicméně sbližování výdělků kvalifikovaných a nekvalifikovaných zaměstnanců je trendem, tomu se nelze bránit. Více lidí touží po pohodlnější práci v kanceláři, méně po manuální a fyzicky náročné práci. Obsadit je však třeba i tyto pozice, proto zde rostou mzdy rychleji (viz níže).

Nástupní mzdy modrých a bílých límečků jsou stejné

remeslnik-1.jpg

Níže uvádíme přehled nástupních mezd pro vybrané profese v Praze.

Nekvalifikované profese (není požadována ani maturita):

 • Pokladní v supermarketu (Lidl): 23 000 Kč
 • Skladník (Amazon): 27 000 Kč
 • Řidič autobusu/tramvaje (DPP): 35 000 Kč

Kvalifikované profese (vyžadováno VŠ a obvykle perfektní angličtina):

 • Učitel: 22 000 Kč
 • Lékař/právník/ekonom/programátor: 30 000 Kč

Rozdíl mezi kvalifikovanou a nekvalifikovanou prací není u absolventů ve výši nástupní mzdy, ale v pracovním komfortu (dělat v kanceláři po-pá 9-17 je příjemnější než pracovat ve skladu 24/7 či jezdit šejdry v dopravě). Další odlišnost je v budoucím růstu mzdy za praxi. U nekvalifikovaných profesí jde spíše o růst symbolický (pár tisíc korun), kvalifikovaní pracovníci po 2-3 letech praxe obvykle poskočí o 10 000 Kč a pro mnohé z nich není problém takovýto skok zopakovat ještě jednou za další 2-3 roky.Běžný účet bez poplatků je zde!

ANKETA k článku Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

Souhlasím s růstem minimální mzdy na 12 200 Kč?

Počet odpovědí: 227

KOMENTÁŘE k článku Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Procenta z nákupu zpět, výběr hotovosti na pokladně. Které banky nabízejí cashback/cash back a kolik na něm ušetříte?

21.4.2023 Peníze

Není cashback jako cash back. Možná jste se ještě nesetkali s žádným z těchto modelů. V obou případech jde o peníze, ale jednou v hotovosti, jednou na účet. Který z pojmů je který, jaké výhody přinese a u kterých bank ho můžete využít?

Inflace 2022: modelově 15,1 %. Jak se počítá a kolik byla v zahraničí? Jak se inflace promítne do důchodů?

3.3.2023 Peníze

V roce 2022 se inflace vyšplhala na 15,1 %, což nejvíce od 90. let. Vaše inflace ale mohla být ještě mnohem vyšší, případně nižší. ČSÚ totiž sleduje vývoj cen na modelovém spotřebním koši, nikoliv na konkrétních domácnostech. Jak se počítá inflace, jaký růst cen zaznamenali v zahraničí, jak se vyvíjely příjmy domácností v porovnání s inflací? Má smysl zakládat devizový účet, když koruna tolik „degraduje“? Jak se s inflací valorizují důchody a jak své úspory před inflací ochránit?

Podvodníci na internetu - čekejte je i tam, kde byste je nečekali!

15.2.2023 Peníze

Počty podvodů na internetu se rok od roku zvyšují, v posledních letech tempo růstu významně roste. Čím to je? Kde se podvody odehrávají nejčastěji a jaký mívají scénář? Jak poznat podvodníka včas? Které tři zásady vás před podvody ochrání a které praktiky seberou podvodníkům šanci nadále běžné lidi okrádat? V závěru článku najdete odkaz na unikátní test, kterým se přesvědčíte, zda byste podvodníkům naletěli, či je odhalili.

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Bezúčelová hypotéka

Bezúčelová hypotéka je typ úvěru, který můžete použít na cokoliv, co potřebujete. Na rozdíl od účelové hypotéky, kde musíte úvěr použít na konkrétní věc, jako je nákup nemovitosti nebo rekonstrukce, u bezúčelové hypotéky můžete peníze použít na cokoliv, co chcete, ať už je to na dovolenou, nákup auta, nebo splacení dluhů.

Výhody a nevýhody bezúčelové hypotékyFlexibilita: Hlavní výhodou bezúčelové hypotéky je flexibilita. Můžete peníze použít na cokoliv, co potřebujete.Rychlé schválení: Bezúčelové hypotéky často nabízí rychlejší schválení než účelové hypotéky, protože banka nemusí ověřovat účel úvěru.Vyšší úroková sazba: Na druhou stranu, bezúčelové hypotéky často mají vyšší úrokové sazby než účelové hypotéky, protože banka bere větší riziko. Důležité aspekty k zvážení

Úroková sazba: Úroková sazba je často vyšší u bezúčelových hypoték než u účelových hypoték.

Splácení: Zkontrolujte, jak dlouho budete muset hypotéku splácet a jaké budou vaše měsíční splátky.

Poplatky: Zjistěte, jaké poplatky budete muset zaplatit za získání bezúčelové hypotéky.

Bezúčelová hypotéka, taktéž americká hypotéka, může být dobrá volba, pokud potřebujete flexibilitu a rychlé schválení, ale je důležité zvážit všechny náklady a podmínky, než se rozhodnete pro tento typ úvěru.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena