Slovník osobních a rodinných financí


Definice Doplatek na bydlení

snad nejvíce zneužívaná a demotivační sociální dávka vůbec, zahrnuje doplatek na bydlení (dávka v hmotné nouzi) a příspěvek na bydlení (sociální podpora), nárok na dávku má každý, komu 0,3-0,35 jeho příjmu nestačí na pokrytí tzv. normativních nákladů na bydlení (stanovuje MPSV), stačí si draze pronajmout byt (či pokoj na ubytovně), nastavit vysoké zálohy na energie, přestat pracovat a stát vše zaplatíDotazy v poradně k

P

#14823, Insolvence, Exekuce a insolvence, 15.7.2021

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Máme s manželkou insolvenci. Manželka čeká druhé dítě. Žádný příjem manželka nemá. Pouze dostává od ÚP doplatek na bydlení ve vyšší 5 820 Kč a dále rodičovský příspěvek 910 Kč. Má nárok insolvenční správce na část peněz? Jelikož jsem to nehlásil ani manželka insolvenčnímu správci, že tyto peníze manželka dostává každý měsíc. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tyto příjmy byste nahlásit měli, ale reálně z nich nejde nic strhávat (jsou příliš nízké). 

M

#12904, Insolvence a sociální dávky, Exekuce a insolvence, 9.2.2021

Zdravím, jsem v insolvenci a měla jsem darovačku, kterou jsem za 6 měsíců zrušila. A teď se hmotná nouze začala šťourat v tom, že jsem jim nenahlásila insolvenci, což jsem nevěděla! Bylo mi řečeno, že neznalost neomlouvá! A že jim jde o darovačku a vlastně o peníze, které jsem prý před třemi lety obdržela každý měsíc půl roku! Já jsem nikdy od nikoho nic neobdržela a platila jsem to vždy sama a měla brigádu abych mohla platit! Ten pán byl bez práce a ještě je, takže mi nemohl logicky nic dávat! Prý je to nezajímá. Mohu se nějak proti tomu bránit? Vždyť jsem to jednou zaplatila ze svého a teď mám platit hmotce? Za co? Ještě mi vyhrožují Policii a vyhazovem! Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro účely sociálních dávek (hmotná nouze, doplatek na bydlení, atd.) se uvažuje váš čistý příjem včetně darů před ins. srážkami. Pokud jste úřadům zatajila (byť třeba neúmyslně) svůj příjem z daru (který chodil přímo ins. správci), pak jste možná neměla na dávky nárok a je třeba je vrátit.

JV

#11789, Proč se banka nestará o občany v nouzi, Půjčka, 15.11.2020

Zdravím, přítelkyně přišla kvůli koronaviru ještě před létem o práci a nebyla od této doby schopna platit nájem. Je nějaká možnost převést dluh za nájem do banky s tím, že by si odložila splátky do ledna? Do práce nastupuje až v prosinci a neví jak tuto situaci vyřešit. Přítelkyně teď bydlí u mě a bojím se možné exekuce na mou adresu, nevím jak tuto situaci vyřešit a tohle je jediné možné řešení. Pokud to není možné, tak mě mrzí, že během krize se nejsou schopny banka ani stát postarat o občana v nouzi. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka není zaopatřovací ústav. Jedná se o instituci, která na jedné straně půjčuje lidem peníze a na straně druhé si u ni jiní lidé peníze ukládají. Je to vlastně velmi závažná záležitost, neboť banka nepůjčuje lidem své vlastní peníze, ale peníze jiných lidí. Proto je fungování banky velmi přísně regulováno. Poskytování půjček se řídí např. Zákonem o spotřebitelském úvěru, který výslovně zakazuje půjčování peněz klientům, kteří nemají na splácení. Nemůžete se tak zlobit na banku, že nechce vaší přítelkyni bez práce půjčit peníze nebo za ni dokonce převzít dluhy na nájemném (to je již zcela absurdní myšlenka). Tímto jednáním by banka porušila platnou legislativu. A co by tomu řekli ostatní lidé, kteří si své těžce vydělané peníze u banky uložili? 

Je to stejné, jako kdyby na nájem neměl Váš soused a chtěl po Vás, abyste za něj převzal jeho dluhy. Vy byste mu své peníze nedal a ještě byste musel poslouchat, jak je mu líto, že se nejste schopen postarat o spoluobčana v nouzi.

O občany v nouzi se stará stát. Při ztrátě zaměstnání je třeba se registrovat na Úřadu práce, který vyplácí podporu v nezaměstnanosti. Dále je možné pobírat velmi široké spektrum sociálních dávek (doplatek na bydlení, mimořádnou pomoc v nouzi, životní minimum, přídavky na děti, atd.). Určitě tedy není možné skončit zcela bez příjmu. 

A

#11637, Mám nárok na nemocenskou, mateřskou a doplatek na bydlení?, Osobní a rodinné finance, 3.11.2020

Dobry den, od 9.11. 2020 začne 5. měsíc těhotenství a již tedy nemohu pracovat. Přidal se mi k těhotenství výřez ploténky a trpím silnými bolestmi a jako těhotná nic dělat nemohu, mám odpočívat, žádné léky nesmím. Ale jako OSVČ nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou z důvodu, že jsem si neplatila nemocenské pojištěni. Nevěděla jsem, že se doporučuje. Platila jsem vždy sociální a zdravotní. Nemam nárok na žádné finance z úřadu práce. Až po narozeni miminka rodičovsky příspěvek. Je to tedy tak? Tak se chci ještě zeptat, přítel má plat 37 000 Kč, má insolvenci a zatím mu nechávají 14 860 Kč. Bohužel nemáme nárok na příspěvek na bydlení a nemam nárok ani na porodné, jelikož se bere plat před stažením insolvence a páni mi na úřadu říkala, že máme zkusit odklad insolvence na rok. Je to skutečně tak jak mi bylo řečeno že se bere plat před stržením insolvence a tedy na nic nárok nemáme? Děkuji za vyjádření.

Dobrý den,

bez placeného nemocenského pojištění nemáte nárok na výplatu nemocenské ani mateřské. OSVČ se vždy musí rozhodnout, jestli je lepší neplatit pojištění (a mít více peněz hned) nebo se naopak nemocenského pojištění účastnit a mít za poplatek pokryté riziko nemoci. 

Přítel s nadprůměrným platem 37 000 Kč na příspěvek na bydlení nedosáhne. Pro účely nároku na dávku se uvažuje čistý příjem před. ins. srážkami (jinak by to nedávalo smysl - dlužníkovi by se srazila insolvence a peníze by mu doplatil Úřad práce?). 

U vás se bohužel sešlo více komplikací - Vy jste si neplatila nemocenské pojištění, přítel se zadlužil a spadl do osobního bankrotu, a nejste manželé, takže nepožíváte výhod manželství (např. vyšší nezabavitelné minimum v insolvenci na manžela/manželku, atd.).

LR

#11431, Insolvence a doplatek na bydlení, Exekuce a insolvence, 6.10.2020

Dobrý den, budeme s manželem teď v říjnu podávat žádost o insolvenci. Bydlíme teď v bytě rodičů, kde platíme pouze služby. Jenže Rosice být potřebují k užívání. Ale do toho máme žádost o městský byt, kde se nám naskytla nabídka s podstatně většími náklady. Pokud by nám byt dali, smlouva by byla až od Nového roku. Jak se tato situace pak řeší? Když do insolvence půjdeme s malými náklady na bydlení, ale během ní se třeba zvýší. Dá se žádat i o příspěvek na bydlení, když manžel má čistý měsíční výdělek cca 30 000 Kč? Já jsem na rodičovské dovolené. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s příjmem domácnosti 30 000 Kč + rodičovská na doplatek na bydlení pravděpodobně nedosáhnete (pro nárok na tuto dávku se uvažuje čistý příjem před ins. srážkami). V insolvenci Vám bude zůstávat nezabavitelné minimum, které je závislé na výši příjmu a počtu vyživovaných osob. Nezohledňují se náklady na bydlení či jiné výdaje. Velmi dobře tak zvažte, budete-li na dražší bydlení mít dostatek peněz, neboť v insolvenci na sebe nesmíte brát další závazky, kterým byste nebyli schopni dostát (to by mohl být důvod pro ukončení insolvence).

Články o

Zákon o sociálním bydlení

19.1.2017, Politika, Autor: Jan Budín

…it bydlení každému. Dobrý úmysl, který definitivně odnaučí lidi pracovat? Obchod s chudobou Vroce 2007 byla zavedena nová sociální dávka „doplatek na bydlení“, která měla řešit mimo jiné ukončení regulovaného nájmu vroce 2012. Způvodně přiměřeně velkého okruhu příjemců drobnějš…

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

…ní), „špatné“ dluhy reprezentují především peníze půjčené na spotřebu (např. půjčka na dovolenou, vánoční dárky či jiné zbytné záležitosti) Doplatek na bydlení:snad nejvíce zneužívaná a demotivační sociální dávka vůbec, zahrnuje doplatek na bydlení (dávka vhmotné nouzi) a příspěv…

Velká rodinná reforma 2

11.11.2016, Osobní a rodinné finance, Autor: Jan Budín

…: krizové/sociální/dostupné V oblasti sociálního bydlení je více než kde jinde vidět disproporce mezi právy a povinnostmi žadatelů o byt či doplatek na bydlení, výsledkem čehož jsou koncentrace nepřizpůsobivých vproblémových lokalitách, kde nemovitosti skupují spekulanti. Stát ta…

Děti a daňové slevy

4.5.2016, Daně, Autor: Petr Jermář

…amyslet nad tím, je-li skutečně nutné, aby doplatek na bydlení brala půlka republiky a daňový bonus pro pracující lidé neodvádějící sociální/zdravotní pojištění.

Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

6.4.2016, Politika, Autor: Jan Budín

…á definice chudoby, která zahrnuje nároky na dovolenou či hojný přísun kuřiva, alkoholu a spotřební elektroniky, ovšem vede ksituaci, kdy na doplatek na bydlení má nárok skoro každý a zdotovaných ubytoven se stalo nové podnikatelské odvětví, rozvíjející se rychleji než vyspělé tec…