Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Doplatek na bydlení

Doplatek na bydlení


Definice Doplatek na bydlení

snad nejvíce zneužívaná a demotivační sociální dávka vůbec, zahrnuje doplatek na bydlení (dávka v hmotné nouzi) a příspěvek na bydlení (sociální podpora), nárok na dávku má každý, komu 0,3-0,35 jeho příjmu nestačí na pokrytí tzv. normativních nákladů na bydlení (stanovuje MPSV), stačí si draze pronajmout byt (či pokoj na ubytovně), nastavit vysoké zálohy na energie, přestat pracovat a stát vše zaplatíDotazy v poradně k Doplatek na bydlení

K

#7670, Neznámá příchozí platba, Spoření, 7.10.2019

Z uctu UP Brno 1804-47824621/0710 prichazi platba 550 Kc, neznam duvod platby.

Dobrý den,

Úřady práce vyplácejí většinu sociálních dávek, doplatek na bydlení, rodičovskou, podporu v nezaměstnanosti, může to být cokoliv - doporučuji se zeptat přímo ÚP.

K

#7299, Sociální dávky a nízký příjem domácnosti, Osobní a rodinné finance, 12.8.2019

Zdravím, v situaci, kdy student pochází z finančně slabé rodiny, kde jeden člen pobírá invalidní důchod, druhý je nezaměstnaný, a tudíž rodina je odkázána především na vyžití si s přídavky na bydlení a tomu podobné, jak postupovat jakožto student, aby si člověk něco přivydělal a nedošlo ke snížení oněch dávek? S tím že sociálka bere například finanční dar od jiného člena rodiny na bankovní účet jakožto výdělek, který následně strhne? Je nějaká možnost jak v takové situaci "nepracovat zadarmo"? Samozřejmě kromě případné "práce na černo", která obnáší rizika. Předem díky za odpovědi a návrhy.

Dobrý den,

sociální dávky pro občany v nouzi (doplatek na bydlení, atd.) jsou vždy kalkulovány na základě příjmu celé domácnosti. Pokud např. rodiče nepracují a začnou pracovat jejich děti sdílející stejnou domácnost, zvýší se tím příjem domácnosti a adekvátně sníží sociální dávky. Práci načerno určitě nedoporučuji, má mnoho negativ (pracovní doba by se nezapočetla pro nároky na důchod, banka by Vám nedala např. hypotéku na bydlení či jiný úvěr, atd.). 

Řešením není se snažit obcházet systém, ale přimět nepracující členy k rodiny k nástupu do zaměstnání. V dnešní době nulové nezaměstnanosti není problém si najít dobře placenou práci i s velmi špatnou kvalifikací, zaměstnavatelé berou každého. Vaši rodiče mají zcela unikátní příležitost dostat se jednou provždy za začarovaného kruhu sociálních dávek a nízké životní úrovně - nepromarněte tuto šanci!

JH

#5891, Dlouhodobá nemoc, Osobní a rodinné finance, 31.1.2019

Dobrý den, jsem v insolvenci 44 měsíců. Bydlím v podnájmu, kde mám i trvalé bydliště. Bohužel jsem onemocněla rakovinou a délka léčení bude možná i rok. Když jsem byla zdravá, tak jsem brigádou vydělala cca 2 až 3 tisíce. Nájem mám 8 500 Kč. Mám teď nárok na dávku např. péče o osobu blízkou nebo něco na bydlení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jestliže jste byla řádně zaměstnaná a nyní jste onemocněla, máte nárok na nemocenskou, kterou lze vyplácet po dobu až 1 roku (při delší hospitalizaci můžete požádat o invalidní důchod). Nemáte-li na nemocenskou nárok, lze požádat o výplatu životního minima či mimořádné dávky v hmotné nouzi. V obou případech (nemocenská/dávky) lze taktéž požádat o doplatek na bydlení, jehož přiznání (a výše) je závislá na adrese Vašeho bydliště a výši Vašeho příjmu.

P

#5736, Kolik mi musí exekutor nechat ze mzdy?, Exekuce a insolvence, 12.1.2019

Dobrý den, jsem zoufalá. Nastoupila jsem u nejmenované firmy na DPP s možností odpracovat jen 300h za rok. Na účtárně mi tvrdí, že budu dostávat daňový bonus na děti. A jelikož mám dluhy, údajně mi tento exekutoři strhnou? Mám dvě děti, 11 a 14 let ve své péči, žijeme spolu sami. Beru příspěvky na dítě, na bydlení 3 000 Kč. Alimenty mi jejich otec pošle jednou za 4 měsíce (500) Kč. Byt platím i se službami 9 000 Kč. Do toho výdaje za školu. Můžete mi prosím napsat, kolik mi musí nechat peněz a co vše mi můžou brát? Dluh sám o sobě nemám nesplatitelný, ovšem ty úroky a pokuty firem, které se pod to podepisují, jdou do statisíců.. Předem Moc děkuji za cenné rady. Petra

Dobrý den,

při čisté mzdě 19 000 Kč a více Vám musí exekutor z výplaty ponechat 12 500 až 15 500 Kč (dle přednostních pohledávek). Máte-li roční hrubý příjem vyšší než šestinásobek minimální mzdy (80 100 Kč), ale zároveň nevyčerpáte celou daňovou slevu na děti (34 608 Kč), bude Vám nevyčerpaná část slevy vyplacena při ročním zúčtování daně jako daňový bonus (tento jednorázový mimořádný příjem může být exekuován). Předmětem exekuce naopak nemůže být doplatek na bydlení ani přídavek na dítě (neboť se jedná o příjem dítěte, nikoliv Váš). 

Neplacení alimentů se při dlužné částce vyšší než čtyřnásobek povinné měsíční platby stává trestným činem s horní sazbou odnětí svobody až 5 let. Trestní oznámení podejte na Policii ČR, dluh vymáhejte s pomocí exekutora.

PD

#3832, Starám se o nemocnou matku, Exekuce a insolvence, 13.9.2017

Dobry den, prosim o radu, exekutor mi dal exekuci na plat, i kdyz radne platim mesicne 1 000 Kc po rozhodnuti obvodniho soudu pro Prahu 9, ale tyto castky mu nenalezi, protoze splacim sloucenim 3 pokut, jak rozhodl soud, a jednu jsem zaplatil sam. Nechava mi necelych 12 000 Kc, i presto ze vi, ze se staram o nemocnou matku. Na soc. uradu to vedi, pobiram na matku zatim 12 080 Kc, jeji zdr. stav se zhorsil, pozadal jsem o zvyseni, takze jak na nej? Matka je bez jakychkoliv fin. prostredku a je zavisla na me vyplate. Dekuji, s pozdravem Petr

Dobrý den,

obávám se, že s tímto nic nenaděláte. Když někomu dlužíte peníze a nesplácíte, pak na Vás věřitel povolá exekutora, jehož prací je z Vás dostat zákonné maximum peněz (z výplaty Vám zůstává zákonné minimum, čemuž zhruba 12 000 Kč odpovídá). Komplikovaná rodinná situace je jistě nepříjemná, ale není důvodem pro zastavení či snížení exekuce. 

Vaše matka je buď v řádném starobním důchodu, nebo v produktivním věku. Je-li v produktivním věku a nemůže-li ze zdravotních důvodů pracovat, pak má nárok na invalidní důchod. Pokud je invalidní důchod nízký, má nárok na další sociální dávky (doplatek do životního minima, doplatek na bydlení). Obecně ale více než zhruba 12 000 Kč na sociálních dávkách na osobu měsíčně nedostanete. 

To máte dohromady na živobytí dvou osob celkem 24 000 Kč čistého, což není vůbec špatné (zejména v situaci, kdy jeden nepracuje a druhý je v exekuci). Nájem skromného bytu v Praze včetně energií přijde na 12 000 Kč, jídlo pro 2 dospělé osoby cca 5 000 Kč, internet, doprava, telefon dalších 1 000 Kč a stále Vám měsíčně zbývá 6 000 Kč. Matka na rodičovské živí sebe a dítě z 11 500 Kč, senior musí vyjít z průměrného důchodu 11 800 Kč. Pokud se Vám měsíčně nedaří vyjít z 24 000 Kč, doporučuji zredukovat zbytné výdaje nebo si najít přivýdělek a tím dříve splatit exekuci.  

Články o Doplatek na bydlení

Zákon o sociálním bydlení

Zákon o sociálním bydlení

19.1.2017, Politika

…it bydlení každému. Dobrý úmysl, který definitivně odnaučí lidi pracovat? Obchod s chudobou Vroce 2007 byla zavedena nová sociální dávka „doplatek na bydlení“, která měla řešit mimo jiné ukončení regulovaného nájmu vroce 2012. Způvodně přiměřeně velkého okruhu příjemců drobnějš…

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

…ní), „špatné“ dluhy reprezentují především peníze půjčené na spotřebu (např. půjčka na dovolenou, vánoční dárky či jiné zbytné záležitosti) Doplatek na bydlení:snad nejvíce zneužívaná a demotivační sociální dávka vůbec, zahrnuje doplatek na bydlení (dávka vhmotné nouzi) a příspěv…

Velká rodinná reforma 2

Velká rodinná reforma 2

11.11.2016, Osobní a rodinné finance

…: krizové/sociální/dostupné V oblasti sociálního bydlení je více než kde jinde vidět disproporce mezi právy a povinnostmi žadatelů o byt či doplatek na bydlení, výsledkem čehož jsou koncentrace nepřizpůsobivých vproblémových lokalitách, kde nemovitosti skupují spekulanti. Stát ta…

Děti a daňové slevy

Děti a daňové slevy

4.5.2016, Daně

…amyslet nad tím, je-li skutečně nutné, aby doplatek na bydlení brala půlka republiky a daňový bonus pro pracující lidé neodvádějící sociální/zdravotní pojištění.

Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

6.4.2016, Politika

…á definice chudoby, která zahrnuje nároky na dovolenou či hojný přísun kuřiva, alkoholu a spotřební elektroniky, ovšem vede ksituaci, kdy na doplatek na bydlení má nárok skoro každý a zdotovaných ubytoven se stalo nové podnikatelské odvětví, rozvíjející se rychleji než vyspělé tec…Rychlé odkazy

Banky v ČR