Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Životní minimum

Životní minimum


Definice Životní minimum

Je minimální uznatelná hranice nezbytná pro domácnost k zajištění základních životních potřeb všech jejich členů, patří sem zejména: jídlo, služby, vzdělání, náklady na bydlení apod. Jedná důležitý parametr při žádosti o hypoteční úvěr. Každá banka při scoringu a schvalování úvěru toto minimum vypočítává. 

Zákonem stanovená minimální hranice příjmu na domácnost, pod kterou nastává stav hmotné nouze (dospělý jednotlivec 3 860 Kč, první dospělá osoba v domácnosti 3 550 Kč, druhá a další dospělá osoba v domácnosti 3 200 Kč, dítě dle věku 1 970-2 770 Kč).Dotazy v poradně k Životní minimum

JV

#11789, Proč se banka nestará o občany v nouzi, Půjčka, 15.11.2020

Zdravím, přítelkyně přišla kvůli koronaviru ještě před létem o práci a nebyla od této doby schopna platit nájem. Je nějaká možnost převést dluh za nájem do banky s tím, že by si odložila splátky do ledna? Do práce nastupuje až v prosinci a neví jak tuto situaci vyřešit. Přítelkyně teď bydlí u mě a bojím se možné exekuce na mou adresu, nevím jak tuto situaci vyřešit a tohle je jediné možné řešení. Pokud to není možné, tak mě mrzí, že během krize se nejsou schopny banka ani stát postarat o občana v nouzi. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka není zaopatřovací ústav. Jedná se o instituci, která na jedné straně půjčuje lidem peníze a na straně druhé si u ni jiní lidé peníze ukládají. Je to vlastně velmi závažná záležitost, neboť banka nepůjčuje lidem své vlastní peníze, ale peníze jiných lidí. Proto je fungování banky velmi přísně regulováno. Poskytování půjček se řídí např. Zákonem o spotřebitelském úvěru, který výslovně zakazuje půjčování peněz klientům, kteří nemají na splácení. Nemůžete se tak zlobit na banku, že nechce vaší přítelkyni bez práce půjčit peníze nebo za ni dokonce převzít dluhy na nájemném (to je již zcela absurdní myšlenka). Tímto jednáním by banka porušila platnou legislativu. A co by tomu řekli ostatní lidé, kteří si své těžce vydělané peníze u banky uložili? 

Je to stejné, jako kdyby na nájem neměl Váš soused a chtěl po Vás, abyste za něj převzal jeho dluhy. Vy byste mu své peníze nedal a ještě byste musel poslouchat, jak je mu líto, že se nejste schopen postarat o spoluobčana v nouzi.

O občany v nouzi se stará stát. Při ztrátě zaměstnání je třeba se registrovat na Úřadu práce, který vyplácí podporu v nezaměstnanosti. Dále je možné pobírat velmi široké spektrum sociálních dávek (doplatek na bydlení, mimořádnou pomoc v nouzi, životní minimum, přídavky na děti, atd.). Určitě tedy není možné skončit zcela bez příjmu. 

DL

#11709, Proč jsem v exekuci?, Exekuce a insolvence, 8.11.2020

Dobrý den, dozvěděla jsem se od banky, že mi byla 19. října vržena exekuce na kartu. Exekuce je od VZP. Vůbec nerozumím proč, protože jsem na ÚP. Přišla mi výplata od ÚP, rodičovsky příspěvek ve výši 10 000 Kč. Na účtu mi zůstalo pouze 2 400 Kč. Tohle není ani žádné životní minimum. Když jsem volala do banky, tak mi paní řekla, že vůbec nerozumí tomu, že jsem mohla vybrat z bankomatu, když mám exekuci na kartě. Samozřejmě si tam zavolám, ale než se tak stane (je víkend), tak ať vím na čem jsem. Děkuji

Dobrý den,

v tomto Vám bohužel nepomůžeme. Nemůžeme vědět, za co, proč a kolik po Vás VZP exekučně vymáhá. Pravděpodobně se bude jednat o dluh na zdravotním pojištění. Pro více informací doporučuji hned zítra kontaktovat VZP. 

BP

#11644, Výplata a životní minimum, Osobní a rodinné finance, 3.11.2020

Dobrý den, jsem zaměstnaná a na výplatu dostávám životní minimum. Díky covidu, který se objevil u nás v práci jsem byla povinna nastoupit do karantény. Zaměstnavatel nám sdělil, že plat nám klesl na 60%. Je možné dostat na výplatu méně než je životní minimum? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

životní minimum nemá na výplatu mzdy žádný vliv. Zákonem je stanovena minimální mzda (14 600 Kč hrubého za plný úvazek). V pracovní smlouvě není možné sjednat nižší mzdu než minimální. V případě nemocenské či jiné náhrady mzdy (karanténa, překážky v práci) pobíráte zákonem stanovenou redukovanou náhradu. 

Z

#11461, Mám dluhy u banky, Půjčka, 10.10.2020

Pokračování dotazu č. 11460: Dobrý den, banka mi zabavila výplatu, ale neměli by mi ze zákona nechat životní minimum? Já takhle jinak nemám na nájem. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Banka Vám technicky nezabavila výplatu ale pouze použila zůstatek na vašem účtu k umazání dluhů, které vůči bance máte (dle svých obchodních podmínek, se kterými jste při sjednávání účtu souhlasila). 

Pokud byste měla exekuci na plat, pak by Vám samozřejmě exekutor musel ze mzdy vždy ponechat nezabavitelné minimum. Taktéž pokud by Vám exekutor nechal zablokovat běžný účet, mohla byste si z něj vybrat jednorázově dvojnásobek životního minima na pokrytí akutních výdajů. 

P

#10557, Z čeho mám žít?, Osobní a rodinné finance, 26.6.2020

Dobry den, mel bych na vas jeden dotaz. Jem na uradu prace, beru podporu 10 500 Kc, z toho my berou na insolvenci 2 500 Kc, zbyva mi 8 000 Kc, z toho platim najem 5 400 Kc, mne nezbyva ani zivotni minimum. Nevim jak mam postupovat a co delat. Praci si shanim kazdy den a nikde nic volneho, na prispevek bydleni nemam narok, pocitaji celou castku 10 500 Kc. Dekuju za odpoved.

Dobrý den,

Vám ale každý měsíc nezabavitelné minimum (8 000 Kč) zůstává. Toto nezabavitelné minimum se uvažuje před započtením nákladů na bydlení (ty může mít každý libovolně vysoké). Život v insolvenci není procházkou růžovým sadem. Je to tvrdých 5 let o chlebu a vodě, po kterých Vám budou všechny dluhy prominuty a dostanete šanci na nový začátek. Jediným řešením pro zvýšení příjmů je najít si co nejdříve práci.

Články o Životní minimum

Přídavky na děti 2018

Přídavky na děti 2018

2.1.2018, Osobní a rodinné finance

…sti. Od 1/1/2018 mají na dávku nárok rodinyspříjmem do 2,7 násobku životního minima (do konce roku 2017 byla hranicenižší – 2,4). Jak spočítat životní minimum rodiny? Jednotlivec: 3 410 Kč 1. dospělá osoba vrodině: 3 140 Kč 2. dospělá osoba vrodině: 2 830 Kč Dítě do 6 let: 1 740 Kč Dí…

Základní nepodmíněný příjem

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017, Peníze

…y vlivem zrušení všechdaňových výjimek výrazně stouplo daňové inkaso. Co všechno by se zrušilo? Důchody (starobní, invalidní). Sociální dávky (životní minimum, doplatky na bydlení, podporavnezaměstnanosti, přídavky na děti, porodné, pohřebné atd.). Daňové slevy (na poplatníka, děti, v…

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017, Peníze

… Zmorálního hlediska by to mělo být vícenež 11 130 Kč čistého (13 150 Kč hrubého), které lze dlouhodobě získávat zesociálních dávek bez práce (životní minimum pro jednotlivce 3 410 Kč + doplatekna bydlení pro jednotlivce vPraze 7 720 Kč). Současně by minimální mzda neměla být vyšší,ne…

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

…í nás živí rodiče, na stáří stát a naše úspory), během dospělosti bychom měli tvořit přebytek (splácet mládí výchovou dětí a šetřit na stáří) Životní minimum:institut sociální podpory, zákonem stanovená minimální hranice příjmu na domácnost, pod kterou nastává stav hmotné nouze (dosp…

Děti a daňové slevy

Děti a daňové slevy

4.5.2016, Daně

… být slevy na daních rovny životnímu minimu“? Zatímco pracující si může od placené daně měsíčně odečíst 2 070 Kč, nepracující pobírá minimálně životní minimum ve výši 2 830 – 3 140 Kč (dle počtů dospělých osob vdomácnosti). Pracující dostává slevu na dani za dítě 1 117 Kč – 1 717 Kč (…Banky v ČR