Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění


Definice Zdravotní pojištění

odvádí se z hrubé mzdy (zaměstnavatel 9%, zaměstnanec 4,5%), kryje náklady na veřejnou zdravotní péči, platí se dle výše mzdy nikoliv dle zdravotní rizikovosti, tedy se spíše než o pojištění jedná o daňDotazy v poradně k Zdravotní pojištění

HM

#8224, Pokuta za jízdu načerno, Osobní a rodinné finance, 6.12.2019

Dobrý den, píši Vám proto, že.. Před pár lety, jsem jela v Praze na černo a dostala pokutu. Tu jsem nezaplatila. Poté jsem to udělala asi ještě 2x. Taktéž nezpalatila Už si to moc nepamatuji. Celková částka na dopravním podniku, činí okolo 4.000,-. V minulosti, mi přišla za to exekuce od Mgr. Stanislava Bodláka, který zastupuje jako advokát dopravní město podnik Praha. Exekuci, výši si již nepamatuji a dokumentaci jsem ztratila při stěhování se, ale jsem ji na 1000% jistá, že exe panu Bodlákovi byla splacena. Myslím, že to bylo mezi 10-000 - 16.000,- opravdu už nevím, ale to nebude těžké dohledat. Exekuce skončila. Nicméně, peníze, které jsem mu poslala, šly pouze na exekuci jemu (tedy myslím) ale dluh na MHD zůstal. A tím, jak dluh stále zůstal, mi po čase poslal před exekuční dopis na adresu, kde nejsem a dopis jsem nevyzvedla. Tím jsem porušila asi zákon atd. Tudíž, exekuci, převzala společnost Dalimila Míky z Klatov a ten ještě než mi poslal dopis, mi zablokoval bank.účet na 11.000,- a nějaké drobné. Ihned jsem tam volala a dopis mi má přijít okolo 10.12.2019. Byla jsem v šoku. Tak jsem psala panu Bodlákovi, tomu prvnímu exe, kam teda šly původně moje peníze za dopravák. Mezitím musím ještě upozornit, že než se to dostalo k panu Dalimilovi Míkovi, tak po zaplacení exekuce panu Bodlákovi, jsem měla špatný pocit a napsala jsem mu, zda je vše opravdu vyřešeno a on mě emailem poslal, že dlužím dopravnímu podniku peníze. Nechala jsem to být. Ale, abych se vrátila k tomu, když jsem psala panu Bodlákovi nyní, po zjištění exe do Dalimila Míky, kam tedy doopravdy ty peníze šly, tak mi napsal, že už se mám obrátit na exe úřad do Zábřehu k panu Marcelu Kubišovi že to řeší on. Takže. Když to shrneme, tak celkový dluh k dopravním podniku činí cca 4.000,- v kterém jsou asi 2-3 pokuty. Jednu exe už jsem zaplatila, ale nyní jsou na mě uvaleny další dvě, zase za dopravní podnik. Chápu, že je to asi za každou zvlášť, ale přijde mi to už jako zlodějna. Mimo jiné z mého platu se mi strhává exekuce ( přednostní ) za VZP, takže mi zbývá životní minimum. Tato exekuce mi cca do 2 měsíců bude končit. Takže dohromady nyní mám tři exekuce. 1 od VZP která mi bude končit, druhá od Dalimila Míky, na kterou mám peníze, a třetí je od Marcela Kubiše, na kterou už nemám. Dopis od Dalimila Míky a Marcela Kubiše mi teprve přijde. Vše jsem se dozvěděla buď od účetní nebo z emailu při pátrání. Čekám na doručení obou dopisů. Mohu se za Vámi s tím obrátit prosím ? Chápu, že je to chaos a také moje vina, nicméně mi to přijde nehorázně nákladné. Jak pro mě tak i pro stát a s tím by soud mohl něco udělat. Uvidíme, co bude napsané v dopise. Myslím, že pokud to bude soudně nařízené, jsem jak se říká v háji, ale copak mohou být uvaleny 3 exekuce od jedné společnosti ( dopravní podnik ) od různých soukr. podnikatelů ? Však ti musí také pracovat přes soud. Děkuji a těším se na odpověď a případné setkání. S pozdravem

Dobrý den,

pokuta za jízdu načerno v Praze činí 1 500 Kč. Zaplatíte-li do 15 dnů, snižuje se pokuta na 800 Kč. Pořídíte-li celoroční kupon, snižuje se pokuta na pouhých 400 Kč. Píšete, že jste platila pokutu asi 3x z čehož usuzuji, že jste řádně za MHD nikdy neplatila. Pak jste neplatila ani zdravotní pojištění a nyní se divíte, že po Vás všichni vymáhají dluhy exekučně? Nezapomeňte, že k původním dlužným částkám se přičítá i penále (úroky z prodlení) a náklady vymáhání, které nejsou zanedbatelné. DPP musel najmout agenturu na vymáhání, jejich právník následně sepsal žalobu, ta putovala na soud, následně exekutor konal (to samé VZP)...cena právních služeb se pohybuje i v řádu tisíců korun za hodinu a Vy jste svým jednáním zaměstnala poměrně dost lidí na dost hodin. Proto je po Vás jen za pokuty vymáháno místo původních 4 500 Kč např. 10-20 000 Kč...a přitom se stačilo problému postavit čelem a zaplatit pouhých 400 Kč. 

Stát ani soud pro Vás nic udělat nemohou. To je jako kdybyste někomu půjčila peníze, on Vám je nevrátil a u soudu argumentoval "je to pro mne nákladné, nemám na to". Soud na to nemůže říct "tak ty peníze nevracejte, paní ponese ztrátu". Naopak soud musí ctít právo. Věřte, že vymáhat dluhy není žádné terno, zábava ani zlatý důl. Je to nepříjemná práce, která je přiměřeně honorovaná. Vám se to zdá moc, ale přirážka přepočtená na hodinovou sazbu exekutora a pokrývající všechny režijní výdaje je přiměřená. Každý pracovník (pekař, exekutor nebo řidič autobusu) si zasluhuje spravedlivou mzdu. 

Problémem jsou nepřiměřené exekuce, kdy by Vám kvůli dluhu v řádu tisíců korun prodali dům za 5 mil. korun a chtěli proplatit náklady vymáhání v řádu statisíců. 

Důrazně doporučuji si přebírat poštu na své trvalé adrese (nebo korespondenční nahlášené soudu). Nepřebírání pošty není porušením zákona, ale uplatňuje se tzv. fikce doručení. Nepřevzatá pošta se tak považuje za doručenou (nemůžete pak u soudu argumentovat, že jste nevěděla, že Vám nikdo nepsal). 

#7932, Banka mi zamítla hypotéku, Hypoteční poradna, 6.11.2019

Pokračování dotazu č. 7930: Dobrý den, a kde bych si měla zjistit jestli nedlužím někde na zdravotním, sociálním, atd.? Nebo si mám zavolat na ty instituce? A práce načerno je myšlena jak? Jako práce na dohodu? Ale sociální a zdravotní pojištění platil pracovní úřad. To by asi tam neměl vzniknout žádný dluh. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro získání hypotéky je třeba mít pracovní smlouvu na dobu určitou (ne dohody DPP/DPČ), nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a především nebýt registrován na Úřadu práce. Banka pak posuzuje průměrný měsíční příjem za posledních 12 měsíců. Pokud pracujete na dohodu (DPP/DPČ) či jste registrovaná na Úřadu práce, pak bylo toto důvodem pro zamítnutí hypotéky. 

PP

#7620, Pouliční umělci a daně, Daně, 2.10.2019

Dobrý den, zajímalo by mě, jak to mají pouliční umělci s placením daní. Pokud peníze takto vydělané na ulici jsou hlavním a jediným příjmem, jak se daní? Jak by se v takovém případě evidovaly příjmy a jak by se dokazovalo zda je výše příjmu pravdivá? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

protože při této činnosti nevydáváte účtenky ani jiné doklady o přijatých platbách, nelze přesnou výši příjmu nijak prokázat a spoléhá se zde na Vaši poctivost. Nejste-li veden na pracovním úřadě jako nezaměstnaný (ani jinde jako osoba, za kterou pojistné odvody platí stát), pak musíte každý měsíc nehledě na výši výdělku odvádět zdravotní pojištění min. ve výši vyměřovacího základu pro min. mzdu. Sociální pojištění platíte ze skutečného výdělku, ale pokud byste neplatil nic, nezapočítává se Vám odpracovaná doba pro nárok na důchod. Je-li tato činnost Vaším pravidelným a jediným zdrojem příjmů, pak zvažte založení živnosti. 

P

#7558, Špatně spočtené zdravotní pojištění a oprava, Osobní a rodinné finance, 24.9.2019

Pokračování dotazu č. 7556: Dobrý den, díky vaším radám se věci hnuly. Teď je celá věc sváděna na to, že manželka nedodala při nástupu oznámení o tom, že pobírá rodičovský příspěvek. Toto samozřejmě dodala. Není toto náhodou uvedeno i v prohlášení daně, které podepisovala? Chybějící částka prý bude vyúčtována příští rok až se budou vracet daně. Jelikož budeme již v insolvenci, tak o tyto peníze přijdeme. Má povinnost zaměstnavatel vrátit zbývající částku ihned nebo opravdu až příští rok? Mnohokrát děkuji za poskytnuté rady vaši poradny, velmi nám to pomohlo. Díky

Dobrý den,

v prohlášení poplatníka daně z příjmu informace o rodičovské uvedena není, je třeba o tom zaměstnavatele informovat separátně. Váš zaměstnavatel bohužel spoléhá na Vaši neznalost a opět Vám předkládá nepravdivé info. Oprava zdravotního pojištění musí být provedena ihned a peníze vráceny hned s příští výplatou. Určitě není důvod čekat na příští rok a vracení daní, se kterými zdravotní pojištění nemá nic společného (spíše to Váš zaměstnavatel opět nechce řešit a další rok Vám řekne, že už to nejde opravit). 

P

#7554, Výpočet čisté mzdy na rodičovské, Osobní a rodinné finance, 24.9.2019

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně výplaty mzdy. Jedná se o dohodu o pracovní činnosti manželky. Výpočty v kalkulačkách na internetu mi vycházejí na vyšší částku. Manželka pobírá rodičovský příspěvek a má u dohody o pracovní činnosti podepsané prohlášení o dani. Časová mzda 6 385 Kč, soc. pojištění 416 Kč, zdravotní pojištění 601 Kč, pojistné abs. N.V 627 Kč, daňové zvýhodnění základní 2 070 Kč, vym. základ soc.poj. 6 385 Kč, výměr. základ z.poj. 13 350 Kč, měsíční základ daně 8 544 Kč, navýšení úlevy 2 159 Kč. Plat na účet 4 741 Kč. Mnohokrát děkuji.

Dobrý den,

Vaše manželka by měla z hrubé mzdy 6 385 Kč dostat čistého na účet 5 682,65 Kč. Chybu udělala mzdová účtárna při výpočtu zdravotního pojištění, které by mělo být počítáno z vyměřovacího základu 6 385 Kč a ne z minimální mzdy 13 350 Kč. Vyměřovací základ z minimální mzdy 13 350 Kč by se použil jen v případě, kdy by manželka nebyla na rodičovské a vydělávala by méně než 13 350 Kč (pak je povinnost platit zdravotní pojištění min. ve výši vyměřovacího základu minimální mzdy). O korekci a doplacení mzdy požádejte mzdovou účtárnu zaměstnavatele Vaší manželky.

Články o Zdravotní pojištění

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

21.11.2019, Daně

…. Musítesami zvážit, co je pro vás výhodnější. Výhodou je, že pokud pronajímáte nemovitostjako občan, neodvádí se z těchto příjmů sociální a zdravotní pojištění Příklad: Pan Novák obdržel za rok 2018 příjmy zpronájmu bytu ve výši 200.000 Kč. Jelikož v průběhu roku provedl v pronaj…

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

18.7.2019, Daně

…bchodního majetku jsou tyto příjmy součástípříjmů z podnikání dle § 7 ZDP, přičemž tyto příjmy již podléhají odvodůmpojistného na sociální a zdravotní pojištění. Kdy lze příjmy z prodeje cenných papírů osvoboditOsvobodit lzevšechny příjmy z prodeje cenných papírů, pokud jejich úhr…

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017, Peníze

…ý bonus: 73 200 Kč/rok(šestinásobek min. mzdy) Max. přivýdělek pro nezaměstnané na Úřadu práce: 6 100 Kč/měsíc (50%min. mzdy) Min. záloha na zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů: 1647 Kč/měsíc (13,5% min. mzdy) Hranice osvobození důchodu od danězpříjmu: 439 200 Kč…

Rodičovská a mateřská

Rodičovská a mateřská

29.5.2017, Osobní a rodinné finance

…ámnarodí jedno či tři děti, dávky budou vždy stejně vysoké – jen mateřskou budemepobírat u dvojčat déle). Během mateřské i rodičovské za nás zdravotní pojištění platí stát adoba se nám započítává v rámci sociálního pojištění pro nárok na důchod.  Mateřská(PPM – peněžitá pomoc v ma…

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

… sjednaná vpracovní smlouvě, tedy před zdaněním a odvody placené zaměstnancem (daň zpříjmu 15% ze super-hrubé mzdy, sociální pojištění 6,5%, zdravotní pojištění 4,5%) a zaměstnavatelem (sociální pojištění 26%, zdravotní pojištění 9%) Chudoba:měří se dle čistého měsíčního příjmu d…Rychlé odkazy

Banky v ČR