Banky.cz Články Politika Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017, Politika

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

Nedostatek pracovních sil

Rekordně nízká nezaměstnanost (4%) je nejen dobrou vizitkou naší ekonomiky, ale také nejlepším výsledkem v rámci EU (předběhli jsme i Německo). Bez práce je nyní 309 000 lidí, přičemž se nedaří obsadit přes 100 000 pracovních míst. Dosahujeme tak přirozené míry nezaměstnanosti, kdy zbývajících 309 tisíc lidí registrovaných na Úřadu práce kariéra zaměstnance neláká a preferuje setrvání na dávkách. Řešením by bylo zpřísnění dávkové politiky (v některých oblastech je rekordní množství mladých ovdovělých částečně invalidních důchodců s intolerancí na potraviny), ale k tomu bohužel není politická vůle.

Nízká nezaměstnanost má mnoho pozitivních dopadů. Výrazně rostou mzdy (v některých profesích i přes 10% ročně), klesá míra nesplacených úvěrů a ve společnosti je všeobecně dobrá nálada implikující vyšší spotřebu a investice. Dlouhodobý nedostatek pracovních sil by ale v budoucnu mohl podvazovat růst ekonomiky.

Hra s nulovým součtem

remeslnik-1.jpg
Celkem je zaměstnáno či podniká přes 5 mil. obyvatel (4 mil. zaměstnanci, 1 mil. OSVČ). Zbytek tvoří děti, senioři, nezaměstnaní či matky na mateřské. Když ubereme pracovníka z kolonky „OSVČ“ a přidáme ho do kolonky „zaměstnanec“, nevznikne nám tím nová pracovní síla. Někde jsme ubrali a jinde přidali. Je to hra s nulovým součtem na úrovni matematiky prvního stupně ZŠ. Továrna bude sice spokojená, že našla dělníka k pásu a může zvýšit produkci. Ale ekonomika tím přijde o část HDP, kterou OSVČ produkoval. A soukromníkem poskytovaná služba bude někomu chybět (zavře se cukrárna, eshop či skončí tvůrce webových stránek). Proč si pan Štěch myslí, že vyhnáním OSVČ z podnikání do zaměstnaneckých poměrů přibude pracovních sil, je velkou záhadou.

Pád sociální demokracie

Preference ČSSD: 20% => budeme vládnout s komunisty, zvýšíme daně firmám, zrušíme home office => 15% => zvýšíme daně pracujícím, zrušíme daňové slevy na manželky na mateřské, zvýšíme dávky nepracujícím => 10% => zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat => 5%?

Proč preference ČSSD neustále klesají? Sociální demokracie od počátku letošního roku točí kormidlem výrazně doleva a ve svém programu de facto kopíruje komunisty (pracujícím brát, nepracujícím dávat). Přitom tím ztrácí moderní levicové voliče, kteří přechází k více středovým stranám. Ultralevici to sice imponovat může, ale ta volí originál – KSČM.

Kde hledat nové zaměstnance?

Akutní nedostatek zaměstnanců lze řešit kombinací několika opatření:

  • Omezení sociálních dávek pro dlouhodobě nepracující (těch je na Úřadu práce z registrovaných 309 tisíc zhruba polovina)
  • Podpora zkrácených úvazků a home office (to by pomohlo matkám na rodičovské)
  • Rozumná migrace za prací z kulturně spřízněných regionů (Slovensko, Ukrajina, atd.) pro pozice, které se dlouhodobě nedaří obsadit Čechy
  • Podpora sdílené ekonomiky (Uber, Airbnb, atd.) – když se vymyslí nový a lepší způsob podnikání, který vyhovuje kupujícím i prodávajícím, měla by místo restrikcí přijít revize pravidel hry pro klasické taxikáře/hoteliéry formou snížení regulace na úroveň nové konkurence (pro povinný taxametr a místopisné zkoušky není ve 21. století důvod)

Z dlouhodobého hlediska pak dostatek ekonomicky aktivních obyvatel zajistí pouze rozumná rodinná politika státu, kdy se budou podporovat více rodiny, které vychovávají budoucí daňové poplatníky. Současná rodinná politika státu jde tak trochu opačným směrem a kvalifikačním kritériem pro přiznání podpory je místo zásluhovosti (rodič pracující, dítě navštěvující školu, oba netropící přestupky) spíše jen nedostatečný příjem.

Co škodí trhu práce?

uver.jpg
Mezi opatření, která naopak snižují počet pracovníků v ekonomice, lze řadit např. státní renty pro horníky. Když loni OKD začalo snižovat stavy, ČSSD prosadila každému propuštěnému horníkovi měsíční rentu až 8 000 Kč vyplácenou po dobu až 5 let (nad rámec vyplácené podpory v nezaměstnanosti a dalších dávek). A to přestože i na Ostravsku firmy v jiných oborech marně hledají zaměstnance. Když letos ta samá OKD začala opět nabírat, najednou neměla kde brát, protože většina propuštěných horníků nemá díky ČSSD důvod vracet se do práce. Pan Štěch nejprve prohlasuje opatření, která motivují nezaměstnané nevracet se do práce. A následně se diví, že na pracovním trhu chybí lidé. 

ANKETA k článku Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat"

Raději:
Počet odpovědí: 302

KOMENTÁŘE k článku Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat