Banky.cz Články Politika Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017 Politika

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

Nedostatek pracovních sil

Rekordně nízká nezaměstnanost (4%) je nejen dobrou vizitkou naší ekonomiky, ale také nejlepším výsledkem v rámci EU (předběhli jsme i Německo). Bez práce je nyní 309 000 lidí, přičemž se nedaří obsadit přes 100 000 pracovních míst. Dosahujeme tak přirozené míry nezaměstnanosti, kdy zbývajících 309 tisíc lidí registrovaných na Úřadu práce kariéra zaměstnance neláká a preferuje setrvání na dávkách. Řešením by bylo zpřísnění dávkové politiky (v některých oblastech je rekordní množství mladých ovdovělých částečně invalidních důchodců s intolerancí na potraviny), ale k tomu bohužel není politická vůle.

Nízká nezaměstnanost má mnoho pozitivních dopadů. Výrazně rostou mzdy (v některých profesích i přes 10% ročně), klesá míra nesplacených úvěrů a ve společnosti je všeobecně dobrá nálada implikující vyšší spotřebu a investice. Dlouhodobý nedostatek pracovních sil by ale v budoucnu mohl podvazovat růst ekonomiky.

Hra s nulovým součtem

remeslnik-1.jpg
Celkem je zaměstnáno či podniká přes 5 mil. obyvatel (4 mil. zaměstnanci, 1 mil. OSVČ). Zbytek tvoří děti, senioři, nezaměstnaní či matky na mateřské. Když ubereme pracovníka z kolonky „OSVČ“ a přidáme ho do kolonky „zaměstnanec“, nevznikne nám tím nová pracovní síla. Někde jsme ubrali a jinde přidali. Je to hra s nulovým součtem na úrovni matematiky prvního stupně ZŠ. Továrna bude sice spokojená, že našla dělníka k pásu a může zvýšit produkci. Ale ekonomika tím přijde o část HDP, kterou OSVČ produkoval. A soukromníkem poskytovaná služba bude někomu chybět (zavře se cukrárna, eshop či skončí tvůrce webových stránek). Proč si pan Štěch myslí, že vyhnáním OSVČ z podnikání do zaměstnaneckých poměrů přibude pracovních sil, je velkou záhadou.

Pád sociální demokracie

Preference ČSSD: 20% => budeme vládnout s komunisty, zvýšíme daně firmám, zrušíme home office => 15% => zvýšíme daně pracujícím, zrušíme daňové slevy na manželky na mateřské, zvýšíme dávky nepracujícím => 10% => zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat => 5%?

Proč preference ČSSD neustále klesají? Sociální demokracie od počátku letošního roku točí kormidlem výrazně doleva a ve svém programu de facto kopíruje komunisty (pracujícím brát, nepracujícím dávat). Přitom tím ztrácí moderní levicové voliče, kteří přechází k více středovým stranám. Ultralevici to sice imponovat může, ale ta volí originál – KSČM.

Kde hledat nové zaměstnance?

Akutní nedostatek zaměstnanců lze řešit kombinací několika opatření:

  • Omezení sociálních dávek pro dlouhodobě nepracující (těch je na Úřadu práce z registrovaných 309 tisíc zhruba polovina)
  • Podpora zkrácených úvazků a home office (to by pomohlo matkám na rodičovské)
  • Rozumná migrace za prací z kulturně spřízněných regionů (Slovensko, Ukrajina, atd.) pro pozice, které se dlouhodobě nedaří obsadit Čechy
  • Podpora sdílené ekonomiky (Uber, Airbnb, atd.) – když se vymyslí nový a lepší způsob podnikání, který vyhovuje kupujícím i prodávajícím, měla by místo restrikcí přijít revize pravidel hry pro klasické taxikáře/hoteliéry formou snížení regulace na úroveň nové konkurence (pro povinný taxametr a místopisné zkoušky není ve 21. století důvod)

Z dlouhodobého hlediska pak dostatek ekonomicky aktivních obyvatel zajistí pouze rozumná rodinná politika státu, kdy se budou podporovat více rodiny, které vychovávají budoucí daňové poplatníky. Současná rodinná politika státu jde tak trochu opačným směrem a kvalifikačním kritériem pro přiznání podpory je místo zásluhovosti (rodič pracující, dítě navštěvující školu, oba netropící přestupky) spíše jen nedostatečný příjem.

Co škodí trhu práce?

uver.jpg
Mezi opatření, která naopak snižují počet pracovníků v ekonomice, lze řadit např. státní renty pro horníky. Když loni OKD začalo snižovat stavy, ČSSD prosadila každému propuštěnému horníkovi měsíční rentu až 8 000 Kč vyplácenou po dobu až 5 let (nad rámec vyplácené podpory v nezaměstnanosti a dalších dávek). A to přestože i na Ostravsku firmy v jiných oborech marně hledají zaměstnance. Když letos ta samá OKD začala opět nabírat, najednou neměla kde brát, protože většina propuštěných horníků nemá díky ČSSD důvod vracet se do práce. Pan Štěch nejprve prohlasuje opatření, která motivují nezaměstnané nevracet se do práce. A následně se diví, že na pracovním trhu chybí lidé. 


Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Raději:

Počet odpovědí: 302

KOMENTÁŘE k článku Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Daňová progrese dle ČSSD

27.2.2017 Politika

Vyděláváte měsíčně nad 40 000 Kč hrubého? Dle ČSSD elitářství, které by mělo být více zdaněno. Sociálně odpovědná nutnost nebo čirý populismus?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena