Banky.cz Články Politika Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017 Politika

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

Nedostatek pracovních sil

Rekordně nízká nezaměstnanost (4%) je nejen dobrou vizitkou naší ekonomiky, ale také nejlepším výsledkem v rámci EU (předběhli jsme i Německo). Bez práce je nyní 309 000 lidí, přičemž se nedaří obsadit přes 100 000 pracovních míst. Dosahujeme tak přirozené míry nezaměstnanosti, kdy zbývajících 309 tisíc lidí registrovaných na Úřadu práce kariéra zaměstnance neláká a preferuje setrvání na dávkách. Řešením by bylo zpřísnění dávkové politiky (v některých oblastech je rekordní množství mladých ovdovělých částečně invalidních důchodců s intolerancí na potraviny), ale k tomu bohužel není politická vůle.

Nízká nezaměstnanost má mnoho pozitivních dopadů. Výrazně rostou mzdy (v některých profesích i přes 10% ročně), klesá míra nesplacených úvěrů a ve společnosti je všeobecně dobrá nálada implikující vyšší spotřebu a investice. Dlouhodobý nedostatek pracovních sil by ale v budoucnu mohl podvazovat růst ekonomiky.

Hra s nulovým součtem

remeslnik-1.jpg
Celkem je zaměstnáno či podniká přes 5 mil. obyvatel (4 mil. zaměstnanci, 1 mil. OSVČ). Zbytek tvoří děti, senioři, nezaměstnaní či matky na mateřské. Když ubereme pracovníka z kolonky „OSVČ“ a přidáme ho do kolonky „zaměstnanec“, nevznikne nám tím nová pracovní síla. Někde jsme ubrali a jinde přidali. Je to hra s nulovým součtem na úrovni matematiky prvního stupně ZŠ. Továrna bude sice spokojená, že našla dělníka k pásu a může zvýšit produkci. Ale ekonomika tím přijde o část HDP, kterou OSVČ produkoval. A soukromníkem poskytovaná služba bude někomu chybět (zavře se cukrárna, eshop či skončí tvůrce webových stránek). Proč si pan Štěch myslí, že vyhnáním OSVČ z podnikání do zaměstnaneckých poměrů přibude pracovních sil, je velkou záhadou.

Pád sociální demokracie

Preference ČSSD: 20% => budeme vládnout s komunisty, zvýšíme daně firmám, zrušíme home office => 15% => zvýšíme daně pracujícím, zrušíme daňové slevy na manželky na mateřské, zvýšíme dávky nepracujícím => 10% => zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat => 5%?

Proč preference ČSSD neustále klesají? Sociální demokracie od počátku letošního roku točí kormidlem výrazně doleva a ve svém programu de facto kopíruje komunisty (pracujícím brát, nepracujícím dávat). Přitom tím ztrácí moderní levicové voliče, kteří přechází k více středovým stranám. Ultralevici to sice imponovat může, ale ta volí originál – KSČM.

Kde hledat nové zaměstnance?

Akutní nedostatek zaměstnanců lze řešit kombinací několika opatření:

  • Omezení sociálních dávek pro dlouhodobě nepracující (těch je na Úřadu práce z registrovaných 309 tisíc zhruba polovina)
  • Podpora zkrácených úvazků a home office (to by pomohlo matkám na rodičovské)
  • Rozumná migrace za prací z kulturně spřízněných regionů (Slovensko, Ukrajina, atd.) pro pozice, které se dlouhodobě nedaří obsadit Čechy
  • Podpora sdílené ekonomiky (Uber, Airbnb, atd.) – když se vymyslí nový a lepší způsob podnikání, který vyhovuje kupujícím i prodávajícím, měla by místo restrikcí přijít revize pravidel hry pro klasické taxikáře/hoteliéry formou snížení regulace na úroveň nové konkurence (pro povinný taxametr a místopisné zkoušky není ve 21. století důvod)

Z dlouhodobého hlediska pak dostatek ekonomicky aktivních obyvatel zajistí pouze rozumná rodinná politika státu, kdy se budou podporovat více rodiny, které vychovávají budoucí daňové poplatníky. Současná rodinná politika státu jde tak trochu opačným směrem a kvalifikačním kritériem pro přiznání podpory je místo zásluhovosti (rodič pracující, dítě navštěvující školu, oba netropící přestupky) spíše jen nedostatečný příjem.

Co škodí trhu práce?

uver.jpg
Mezi opatření, která naopak snižují počet pracovníků v ekonomice, lze řadit např. státní renty pro horníky. Když loni OKD začalo snižovat stavy, ČSSD prosadila každému propuštěnému horníkovi měsíční rentu až 8 000 Kč vyplácenou po dobu až 5 let (nad rámec vyplácené podpory v nezaměstnanosti a dalších dávek). A to přestože i na Ostravsku firmy v jiných oborech marně hledají zaměstnance. Když letos ta samá OKD začala opět nabírat, najednou neměla kde brát, protože většina propuštěných horníků nemá díky ČSSD důvod vracet se do práce. Pan Štěch nejprve prohlasuje opatření, která motivují nezaměstnané nevracet se do práce. A následně se diví, že na pracovním trhu chybí lidé. 


Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Raději:

Počet odpovědí: 302

KOMENTÁŘE k článku Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Snížení mimořádné valorizace důchodů

28.4.2023 Politika

Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Z naší bankovní poradny

Vysoká inflace a měnová reforma

Dobrý den, nyní máme v ČR inflaci 16%. Jestli stoupne nad 20 % (predikce centrálních bankéřů ohledně inflace v poslední době byly vždy chybné a podstřelené - spíše se mi zdá že, se jednalo o zbožná přání, než odhady) a propíše se tento stav do očekávání lidí, začne se geometricky zvedat rychlost peněz v ekonomice, dle mého názoru - pak již nepomůže ani razantní zvýšení úrokových sazeb a kvantitativní stahování za cenu velké recese - v tomto případě konec měny a nějaká forma měnové reformy není nereálná. Zajímalo by mně, kde bere autor odpovědi jako ekonom takovou víru, že se měnová reforma nemůže nikdy stát, když tento scénář se u mnoha zemí v historii u ničím nepodložených měn stal. Jestliže se měnová reforma (dle autora) stát v žádném případě nemůže, v čem je dle jeho slov "strašení takovými nesmysly" nebezpečné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

měnová reforma (tak jak ji známe z období komunismu) nebyla nástrojem ke snížení inflace. Jednalo se o cílené okrádání obyvatelstva. Zjednodušeně řečeno, komunisté nejprve všem (chudým i bohatým) vše sebrali (pomocí znárodnění firmy, pomocí měnové reformy peníze). Následně pak z těchto peněz financovali provoz nefungujícího státu až do pádu v roce 1989. 

Inflace se řeší jinými nástroji - úrokové sazby, kurz měny, fiskální politika. První dva nástroje má v gesci centrální banka, třetí nástroj náleží vládě/parlamentní většině. Pro snížení inflace je třeba držet vysoké úrokové sazby, silný kurz koruny a mít restriktivní fiskální politiku (co nejnižší deficit). Těmito nástroji si poradíte s libovolně vysokou inflací. Měnová reforma s tím nemá nic společného. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Práva zaměstnanců

Dobrý den, myslíte, že nová vláda bude stranit zaměstnavatelům a zavedou možnost výpovědi i bez udání důvodu pro zaměstnance? Nebo nějaké omezování práv zaměstnanců?

Dobrý den,

vláda koalic SPOLU a PirSTAN bude představovat demokratickou a prozápadně orientovanou vládu. Charakteristickým rysem demokratických západních států jsou nejvyšší možná práva zaměstnanců. Přestože mnozí demagogové šíří mezi lidmi strach ze západní demokracie a spásu hledají ve východních autokraciích, na otázku "kde se mají zaměstnanci lépe/kde mají zaměstnanci větší práva" existuje velmi jednoduchá odpověď. Na jedné straně máte země jako Čína, Rusko, KLDR, Venezuela a na straně druhé Německo, Francii a Británii. Rozdíl v právech zaměstnanců, v jejich životní úrovni, péči (zdravotnictví, ekologie, sociální politika) a materiálním zabezpečení je propastný. 

Témata jako "výpověď bez udání důvodu" nebo "délka výpovědní lhůty" nejsou v ČR vůbec aktuální. Naopak, od roku 2015 trpí ČR permanentním nedostatkem zaměstnanců. Nezaměstnanost je dlouhodobě pod přirozenou úrovní, máme více volných pracovních míst než je registrovaných uchazečů na úřadech práce. Zaměstnavatelé si svých zaměstnanců velmi váží neboť dobře ví, že náhrada se za každého odcházejícího pracovníka hledá velmi těžko. Výpovědní lhůta 2 měsíce je pro mnohé zaměstnavatele naopak příliš krátká (dostanete od zaměstnance výpověď na konci měsíce, další měsíc sháníte nového pracovníka a když se Vám zadaří, máte pouhý 1 měsíce na předání práce/zaučení, což ne vždy stačí). 

Od nové vlády se tak spíše dočkáme rozšiřování práv zaměstnanců (flexibilní a zkrácené úvazky, podpora zaměstnávání seniorů a invalidů, podpora matek po rodičovské, atd.), neboť v ČR chybí přinejmenším 0,5 mil. pracovníků napříč všemi obory. A chceme-li dostat více lidí do pracovního procesu, musíme podmínky zatraktivnit. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Kupní síla

Kupní síla je termín, který často slyšíme v souvislosti s ekonomikou země, osobními financemi nebo měnovou politikou. Ale co to vlastně znamená, a proč je tak důležitá? V tomto článku se podíváme na základy kupní síly a její dopad na každodenní život.

Co je to kupní síla?

Definice: Kupní síla vyjadřuje množství zboží a služeb, které můžete koupit za určité množství peněz. S růstem inflace, když ceny zboží a služeb stoupají, klesá kupní síla peněz.

Měřítko: Často se měří v reálných platech, které jsou upraveny o inflaci, aby odrážely skutečnou hodnotu peněz.

Faktory ovlivňující: Mezi hlavní faktory patří inflační sazby, měnová politika, celková produkce země a mezinárodní obchodní vztahy.

Důsledky změn v kupní síle
Pro domácnosti

Výhoda: Při rostoucí kupní síle si lidé mohou dovolit více zboží a služeb, což vede ke zvyšování životní úrovně.

Nevýhoda: Pokles kupní síly může znamenat, že domácnosti budou muset šetřit nebo se vzdát některých výdajů.

Pro podniky

Výhoda: Rostoucí kupní síla může vést k vyšší poptávce po produktech a službách, což může stimulovat růst.

Nevýhoda: Klesající kupní síla může znamenat nižší prodeje a tím pádem i nižší zisky.

Pro ekonomiku

Výhoda: Stabilní nebo rostoucí kupní síla může podporovat ekonomický růst a stabilitu.

Nevýhoda: Rychle klesající kupní síla může signalizovat hospodářskou krizi nebo recesi.

Porozumění kupní síle je klíčem k pochopení širšího ekonomického kontextu a jeho dopadu na naše osobní finance. Správné monitorování a reakce na změny v kupní síle může pomoci jednotlivcům i podnikům lépe se přizpůsobit ekonomickému prostředí.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena