Banky.cz Banky.cz Články Politika ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi
23.3.2019, Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Růst penzí a rodičovské

Senioři ani rodiny s malými dětmi to nemají lehké. Žít plnohodnotně s průměrným důchodem lehce nad 13 000 Kč lze jen za předpokladu, že máme vlastní bydlení či jsme si celý život dávali něco stranou (např. penzijní spoření). Ještě komplikovanější to mají rodiny s malými dětmi, které mají během rodičovské a mateřské (se 2 dětmi cca 4 roky) pouze jednoho živitele, a navíc zvýšené životní výdaje (rodiče musí kromě sebe uživit i děti). I s tímto finančním handicapem musí dále splácet hypotéku a spořit si na penzi.

Volební program ČSSD hlásal podporu seniorům i rodinám s dětmi. Slib mladým rodinám zněl „zvýšená rodičovská na 300 000 Kč pro všechny děti, kterým k 1/1/2018 ještě nebyly 4 roky“. Zatímco slibovaný růst penzí se vydařil zcela nad očekávání (přidávalo se mnohem více než bylo slibováno a než umožňovala platná legislativa), na rodiny s dětmi se trochu pozapomnělo.

Nejprve byl růst rodičovské posunut až na rok 2020 a následně z něj vypadlo „pro všechny děti, kterým ještě nebyly 4 roky“. Pro děti narozené 31/12/2019 tak bude rodičovská 220 000 Kč. O den mladší děti obdrží 300 000 Kč. Toto upozadění rodin s dětmi bylo zdůvodněno potřebou šetřit.

Šetřit se musí

Sociální demokracie žije v přesvědčení, že pokud daňovému poplatníkovi na konci měsíce zůstávají ještě nějaké peníze v kapse, nedělá svou práci dobře. Proto je třeba pochválit slova o nutných úsporách. Nabízí se však otázka, jestli by nebylo solidárnější distribuovat balík erárních peněz určený pro děti a seniory více rovnoměrně. Zdroje nejsou neomezené. Ale i menší balík peněz lze dělit jinak, než že dvakráte zvednu rekordně důchody a mladým rodinám řeknu jen „sorryjako“. Co třeba částečný růst důchodů a částečný růst rodičovské?

Sleva na jízdné pro děti v ohrožení

Od loňského podzimu jezdí děti i senioři veřejnou dopravou výrazně levněji. Obě skupiny si užívají slevu na jízdném ve výši 75%, kterou dopravcům proplácí stát. Neuběhlo ani půl roku od zavedení slevy a už se přemýšlí o její redukci. Kompromisem by mohlo být zachovat slevu seniorům i dětem, jen ji třeba snížit na 60%. ČSSD místo toho navrhuje zachovat plnou slevu seniorům a zcela ji zrušit pro děti. Déjà vu?

Cílem tohoto článku není vrážet klín mezi mladé a staré, kteří jsou na stejné lodi (většina seniorů má své děti a vnoučata). Účelem je apelovat na paní Maláčovou, jestli by nešla sociální politika dělat jinak než že jednomu dám všechno a druhému nic. 

ANKETA k článku "ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi"

Je politika ČSSD sociálně spravedlivá?
Počet odpovědí: 171

KOMENTÁŘE k článku ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019, Politika, Autor: Jan Budín

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018, Politika, Autor: Jan Budín

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018, Politika, Autor: Jan Budín

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

Daňová progrese dle ČSSD

Daňová progrese dle ČSSD

27.2.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Vyděláváte měsíčně nad 40 000 Kč hrubého? Dle ČSSD elitářství, které by mělo být více zdaněno. Sociálně odpovědná nutnost nebo čirý populismus?Banky v ČR