Banky.cz Články Peníze Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Přínosy a rizika bezplatného cestování

Předně je nutné zdůraznit, že nic není zdarma. Bezplatná doprava znamená, že ji místo cestujících zaplatí stát, tedy daňoví poplatníci. O co více se utratí na bezplatné dopravě, o to méně zbyde na jiné položky v rozpočtu (výstavba dálnic, slevy na dani z příjmu atd.).

Klady

 • Část cestujících se přesune z autobusů do vlaků (když to bude zdarma), část rodin se přesune z aut do vlaků (dnešní lístek na vlak pro 2 dospělé a 1 dítě stojí více než cesta autem, u 2-3 dětí je rozdíl značný).
 • Vlak je oproti silniční dopravě ekologičtější.
 • Podpoří se domácí turistika studentů a seniorů (u víkendového pobytu na horách stojí zpáteční lístek mnohdy více než 2 noci levnějšího ubytování).

Zápory

 • Bude to něco stát. Ministerstvo dopravy zatím hovoří o jednotkách miliard korun (které zaplatí daňový poplatník).
 • Když je něco zdarma, lidé si toho méně váží.

Příležitosti

 • Senioři možná začnou více cestovat (což je pro společnost lepší, než když sedí doma).
 • Rodiny budou mít třeba více dětí, zejména mimo okresní města, kde jsou náklady na dopravu každého děcka velmi znát.

Rizika

 • Kvalita dopravy může poklesnout (Slovensko nezvládlo skokový nárůst dopravy, ŽSSK vrátila do běžného provozu vozy určené k sešrotování).
 • Snížená kvalita dopravy může odradit platící cestující, kteří se přesunou zpět do aut/autobusů.

Kdo by cestoval zdarma?

seniori-1.jpg

Zatím se hovoří a dětech do 15 let, studentech do 26 let a seniorech nad 65 let. Za dopravu by tak platili jen lidé v produktivním věku.

Senioři

Již dnes mají cestování zdarma senioři nad 70 let (resp. v osobních a spěšných vlacích za roční poplatek 1 490 Kč). Nově by se tak hranice snížila o 5 let na důchodový věk. Dle programového prohlášení vlády by i nadále bezplatné cestování mělo být podmíněno ročním poplatkem, jehož výše zatím nebyla stanovena (lze očekávat opět částku kolem 1 500 Kč).

Děti a studenti

Dnes jezdí vlakem zdarma děti do 6 let (ve věku 7-15 let pak se slevou 50%). Studenti do 26 let mají nárok na slevu na dojíždění do školy (tzv. žákovské jízdné). Jízdné za děti a studenty obvykle platí rodiče, tedy cestování pro děti zdarma má na rozpočet domácností podobný dopad jako zvýšená sleva na dani z příjmu za děti. Před lety zavedla Praha cestování v MHD pro děti 6-15 let zdarma. Toto opatření působilo revolučně a mělo své zastánce i odpůrce. Dnes se však bere již jako naprostý standard.

Zvládnou dopravci a infrastruktura více cestujících?

Největší obavy z nárůstu dopravy májí dopravci a SŽDC. Ustát skokový nárůst přepravy bez snížení kvality cestování není snadné (Slovensku se to nepovedlo). Pořízení nových vlakových souprav je o něco komplikovanější než nákup autobusů, čekací lhůty jsou výrazně delší. Ještě více limitující může být kapacita kolejí, která je bez šance na rozšíření v jakémkoliv rozumném časovém horizontu. Mohou limity infrastruktury skutečně ohrozit zavedení bezplatného cestování?

Spíše ne. Nejvíce jsou spoje (soupravy a koleje) vytíženy ve špičkách pracovních dnů (ráno, odpoledne). V tomto období budou děti a studenti cestovat do škol nehledě na výši ceny jízdného. Mimo špičku lze očekávat nárůst výletníků mezi rodinami, studenty i seniory. Nicméně zde je dost volné kapacity pro navýšení spojů (teoreticky až na hranici limitů dopravní špičky). Skutečným omezením v dnešní době plné zaměstnanosti tak může být spíše nedostatek strojvůdců.

Symbolické jízdné

koruny-5.jpg

Bezplatné cestování pro vybrané sociální skupiny může dávat smysl a náklady na toto opatření nemusejí být nutně vysoké, neboť:

 • 80% nákladů v různých formách již dnes nese stát (vybrané jízdné pokrývá jen cca. 20%).
 • Náklady na vlako-kilometr jsou jen málo závislé na obsazenosti soupravy (váha cestujících nehraje ve spotřebě soupravy zásadní roli).

Nicméně aspoň symbolické jízdné (např. 10%) by neškodilo. Nedocházelo by k absurdnímu nadužívání bezplatné přepravy a tato spoluúčast by i nadále cestujícím připomínala, že nic není zdarma.

ANKETA k článku Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Jsem pro zavedení bezplatné přepravy pro děti, studenty a seniory?

Počet odpovědí: 211

KOMENTÁŘE k článku Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Přidejte nový komentář

, Komentoval(a):

24.1.2018 11:56:12
Seniori by nemuseli stat ve fronte na jizdne, staci kdyz budou mit seniorskou inkartu a i ta by mohla doznat urciteho zlevneni. Alespon usetri cas pruvodci ve vlacich s jizdenkami a seniori budou jezdit bez stresu.

, Komentoval(a): Lada

3.2.2018 07:15:16
Jsem samozřejmě pro. Senioři budou cestovat po naší zemi. Zavzpomínají na své mládí. Mohou sebou brát vnoučky a prožívat s nimi další milá dobrodružství.

, Komentoval(a): Lada

3.2.2018 10:33:21
Bylo by dobré, aby se to nastavilo tak, že by jezdili např. v určité dny. Plán a řád. :-)

nižší jizdne, Komentoval(a): milda

10.3.2018 14:50:34
Jsem samozřejmě proti.uz dnes je vidět důchodce dělat neplechu v hospodách s barech s tím jak se neuvážené zvedají důchody .Pivo a cigarety.to zajímá důchodce nejvíce.staci se podívat do každé venkovní hospody.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017 Peníze

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017 Peníze

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?

Důchodová reforma

31.7.2017 Peníze

O nutnosti důchodové reformy se hovoří přes 25 let. Vládní studie nyní přišla s překvapivým závěrem, že žádná reforma není třeba. Pletou se v odhadech renomovaní ekonomové nebo je studie pouhou obhajobou neaktivity ČSSD?

Čínské investice

4.12.2016 Peníze

Čína se zavázala v ČR investovat během následujících 4 let 300 mld. Kč. Zatím ale místo „investic“ tvořící nová pracovní místa jen skupuje dobře fungující podniky a prémiové nemovitosti. Může mít chudší Východ vůbec zájem vytvářet pracovní místa na bohatším Západě?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od