Banky.cz Články Peníze Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Přínosy a rizika bezplatného cestování

Předně je nutné zdůraznit, že nic není zdarma. Bezplatná doprava znamená, že ji místo cestujících zaplatí stát, tedy daňoví poplatníci. O co více se utratí na bezplatné dopravě, o to méně zbyde na jiné položky v rozpočtu (výstavba dálnic, slevy na dani z příjmu atd.).

Klady

 • Část cestujících se přesune z autobusů do vlaků (když to bude zdarma), část rodin se přesune z aut do vlaků (dnešní lístek na vlak pro 2 dospělé a 1 dítě stojí více než cesta autem, u 2-3 dětí je rozdíl značný).
 • Vlak je oproti silniční dopravě ekologičtější.
 • Podpoří se domácí turistika studentů a seniorů (u víkendového pobytu na horách stojí zpáteční lístek mnohdy více než 2 noci levnějšího ubytování).

Zápory

 • Bude to něco stát. Ministerstvo dopravy zatím hovoří o jednotkách miliard korun (které zaplatí daňový poplatník).
 • Když je něco zdarma, lidé si toho méně váží.

Příležitosti

 • Senioři možná začnou více cestovat (což je pro společnost lepší, než když sedí doma).
 • Rodiny budou mít třeba více dětí, zejména mimo okresní města, kde jsou náklady na dopravu každého děcka velmi znát.

Rizika

 • Kvalita dopravy může poklesnout (Slovensko nezvládlo skokový nárůst dopravy, ŽSSK vrátila do běžného provozu vozy určené k sešrotování).
 • Snížená kvalita dopravy může odradit platící cestující, kteří se přesunou zpět do aut/autobusů.

Kdo by cestoval zdarma?

seniori-1.jpg

Zatím se hovoří a dětech do 15 let, studentech do 26 let a seniorech nad 65 let. Za dopravu by tak platili jen lidé v produktivním věku.

Senioři

Již dnes mají cestování zdarma senioři nad 70 let (resp. v osobních a spěšných vlacích za roční poplatek 1 490 Kč). Nově by se tak hranice snížila o 5 let na důchodový věk. Dle programového prohlášení vlády by i nadále bezplatné cestování mělo být podmíněno ročním poplatkem, jehož výše zatím nebyla stanovena (lze očekávat opět částku kolem 1 500 Kč).

Děti a studenti

Dnes jezdí vlakem zdarma děti do 6 let (ve věku 7-15 let pak se slevou 50%). Studenti do 26 let mají nárok na slevu na dojíždění do školy (tzv. žákovské jízdné). Jízdné za děti a studenty obvykle platí rodiče, tedy cestování pro děti zdarma má na rozpočet domácností podobný dopad jako zvýšená sleva na dani z příjmu za děti. Před lety zavedla Praha cestování v MHD pro děti 6-15 let zdarma. Toto opatření působilo revolučně a mělo své zastánce i odpůrce. Dnes se však bere již jako naprostý standard.

Zvládnou dopravci a infrastruktura více cestujících?

Největší obavy z nárůstu dopravy májí dopravci a SŽDC. Ustát skokový nárůst přepravy bez snížení kvality cestování není snadné (Slovensku se to nepovedlo). Pořízení nových vlakových souprav je o něco komplikovanější než nákup autobusů, čekací lhůty jsou výrazně delší. Ještě více limitující může být kapacita kolejí, která je bez šance na rozšíření v jakémkoliv rozumném časovém horizontu. Mohou limity infrastruktury skutečně ohrozit zavedení bezplatného cestování?

Spíše ne. Nejvíce jsou spoje (soupravy a koleje) vytíženy ve špičkách pracovních dnů (ráno, odpoledne). V tomto období budou děti a studenti cestovat do škol nehledě na výši ceny jízdného. Mimo špičku lze očekávat nárůst výletníků mezi rodinami, studenty i seniory. Nicméně zde je dost volné kapacity pro navýšení spojů (teoreticky až na hranici limitů dopravní špičky). Skutečným omezením v dnešní době plné zaměstnanosti tak může být spíše nedostatek strojvůdců.

Symbolické jízdné

koruny-5.jpg

Bezplatné cestování pro vybrané sociální skupiny může dávat smysl a náklady na toto opatření nemusejí být nutně vysoké, neboť:

 • 80% nákladů v různých formách již dnes nese stát (vybrané jízdné pokrývá jen cca. 20%).
 • Náklady na vlako-kilometr jsou jen málo závislé na obsazenosti soupravy (váha cestujících nehraje ve spotřebě soupravy zásadní roli).

Nicméně aspoň symbolické jízdné (např. 10%) by neškodilo. Nedocházelo by k absurdnímu nadužívání bezplatné přepravy a tato spoluúčast by i nadále cestujícím připomínala, že nic není zdarma.Běžný účet bez poplatků je zde!

ANKETA k článku Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Jsem pro zavedení bezplatné přepravy pro děti, studenty a seniory?

Počet odpovědí: 214

KOMENTÁŘE k článku Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Přidejte nový komentář

, Komentoval(a):

24.1.2018 11:56:12
Seniori by nemuseli stat ve fronte na jizdne, staci kdyz budou mit seniorskou inkartu a i ta by mohla doznat urciteho zlevneni. Alespon usetri cas pruvodci ve vlacich s jizdenkami a seniori budou jezdit bez stresu.

, Komentoval(a): Lada

3.2.2018 07:15:16
Jsem samozřejmě pro. Senioři budou cestovat po naší zemi. Zavzpomínají na své mládí. Mohou sebou brát vnoučky a prožívat s nimi další milá dobrodružství.

, Komentoval(a): Lada

3.2.2018 10:33:21
Bylo by dobré, aby se to nastavilo tak, že by jezdili např. v určité dny. Plán a řád. :-)

nižší jizdne, Komentoval(a): milda

10.3.2018 14:50:34
Jsem samozřejmě proti.uz dnes je vidět důchodce dělat neplechu v hospodách s barech s tím jak se neuvážené zvedají důchody .Pivo a cigarety.to zajímá důchodce nejvíce.staci se podívat do každé venkovní hospody.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Procenta z nákupu zpět, výběr hotovosti na pokladně. Které banky nabízejí cashback/cash back a kolik na něm ušetříte?

21.4.2023 Peníze

Není cashback jako cash back. Možná jste se ještě nesetkali s žádným z těchto modelů. V obou případech jde o peníze, ale jednou v hotovosti, jednou na účet. Který z pojmů je který, jaké výhody přinese a u kterých bank ho můžete využít?

Inflace 2022: modelově 15,1 %. Jak se počítá a kolik byla v zahraničí? Jak se inflace promítne do důchodů?

3.3.2023 Peníze

V roce 2022 se inflace vyšplhala na 15,1 %, což nejvíce od 90. let. Vaše inflace ale mohla být ještě mnohem vyšší, případně nižší. ČSÚ totiž sleduje vývoj cen na modelovém spotřebním koši, nikoliv na konkrétních domácnostech. Jak se počítá inflace, jaký růst cen zaznamenali v zahraničí, jak se vyvíjely příjmy domácností v porovnání s inflací? Má smysl zakládat devizový účet, když koruna tolik „degraduje“? Jak se s inflací valorizují důchody a jak své úspory před inflací ochránit?

Podvodníci na internetu - čekejte je i tam, kde byste je nečekali!

15.2.2023 Peníze

Počty podvodů na internetu se rok od roku zvyšují, v posledních letech tempo růstu významně roste. Čím to je? Kde se podvody odehrávají nejčastěji a jaký mívají scénář? Jak poznat podvodníka včas? Které tři zásady vás před podvody ochrání a které praktiky seberou podvodníkům šanci nadále běžné lidi okrádat? V závěru článku najdete odkaz na unikátní test, kterým se přesvědčíte, zda byste podvodníkům naletěli, či je odhalili.

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017 Peníze

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena