Banky.cz Články Peníze Chudoba a materiální deprivace

Chudoba a materiální deprivace

17.5.2016 Peníze

Přestože je kvalita života poměrně obtížně měřitelná, statistické úřady mají na chudobu tabulky. Kdo je chudý a kdo materiálně deprivovaný?

Určitě je vždy co zlepšovat, ale obecně se v Čechách nežije špatně. Dlouhodobě nízká nezaměstnanost, rostoucí vzdělanost, klesající úroveň korupce, vysoká úroveň zdravotnictví, široká síť veřejné dopravy, vysoká konkurence na poli produktů a služeb, štědrá sociální politika, svoboda podnikání, klesající byrokracie (s rostoucí digitalizací státní správy) a v neposlední řadě klesající počet chudých.

Statistici rozlišují chudé na normálně chudé a extra chudé (materiálně deprivované). Zatímco normálně chudých je v ČR dlouhodobě zhruba 10% (aktuálně 9,7%, tedy 1,02 mil. lidí), extra chudých jedinců každým rokem ubývá (před 10 lety to bylo 12%, nyní méně než 6%, tedy necelých 600 tisíc lidí).

Chudoba

chudoba

Hranice chudoby začíná pro jednotlivce bez rodiny lehce nad deseti tisíci korunami a končí pro rodinu se třemi dětmi těsně pod třiceti tisíci korunami.

Neúplná rodina:

 • dospělý bez rodiny: 10 220 Kč
 • rodič s dítětem do 13 let: 13 286 Kč
 • rodič se dvěma dětmi staršími 13 let: 20 440 Kč

Úplná rodina:

 • rodiče bez dětí: 15 330 Kč
 • rodiče s dítětem do 13 let: 18 396 Kč
 • rodiče se dvěma dětmi do 13 let: 21 461 Kč
 • rodiče se třemi dětmi (jedním do 13 let a dvěma staršími 13 let): 28 615 Kč

Přestože počet chudých dlouhodobě neklesá (stále se drží kolem 10%/1 mil. lidí), dochází zde k prudkému růstu kvality života. Zatímco dříve byl za chudého považován ten, co neměl na jídlo, kde bydlet či na zdravotní péči, dnes je chudým každý dospělý, jehož příjem nedosahuje 60% mediánové mzdy. Mimochodem, z tohoto úhlu pohledu má smysl stanovit minimální mzdu na úrovni 40% mediánu (resp. 44%, aby se pokrylo sociální a zdravotní pojištění ve výši 11%;daně z příjmu se z takto malé mzdy neplatí), aby platilo „kdo pracuje, není chudý“. Chudý by tedy neměl být dle statistiků ani důchodce s průměrným důchodem přes 11 tisíc korun. Konec odbočky. 40% mediánové mzdy není vůbec špatné číslo. Přestože z toho nejde financovat provoz rozlehlé haciendy ani dovolenou v Karibiku, na skromnější živobytí toto číslo stačí. Tedy zatímco dříve byl ztělesněním chudého žebrák s miskou u chodníku, dnes je chudým ten, kdo nemá v obýváku nejnovější plasmu. Střechu nad hlavou (byť skromnější), jídlo, zdravotní péči a sociální jistoty novodobí chudí mají. Což je dobře a ztělesňuje to pokrok sociálně odpovědné společnosti.

Materiální deprivace

Hranice extra chudých není determinována absolutním číslem, ale seznamem devíti potřeb níže, kdy za extra chudého (materiálně deprivovaného) je považován ten, kdo nedosáhne aspoň na 4 položky.

 • zaplatit neočekávaný výdaj ve výši 9 700 Kč (k roku 2015)
 • jíst maso, drůbež nebo ryby (nebo jejich vegetariánské náhražky) každý druhý den
 • dostatečně vytápět byt
 • zaplatit ročně všem členům domácnosti alespoň týdenní dovolenou mimo domov
 • mít pračku
 • vlastnit barevnou televizi
 • mít telefon
 • používat osobní automobil
 • hradit náklady spojené s bydlením – nájemné, splátky hypotéky, platby za energie (elektřinu, teplo, plyn a vodu) a splátky ostatních půjček, úvěrů nebo leasingu

Počet extra chudých lidí neustále klesá (za posledních 10 let o 6% na nynějších 5,6%/590 tisíc lidí), za což může převážně strmý pokles cen moderních vymožeností (pračku, televizi či telefon dnes pořídíme doslova za pár drobných). Tedy opět, zatímco dřívější extra chudý byl žebrákem u chodníku (tentokráte bez misky a s handicapem), dnešní extra chudí s trochou nadsázky jen nemohou na dovolenou jezdit tak často, jak by si představovali.

Co nevydělám, mohu ušetřit

kvalita života

Zejména u nízkopříjmových skupin obyvatelstva se nejvíce projevuje neefektivní hospodaření s penězi. Čím menší příjem (a nižší vzdělání), tím více kuřáků, alkoholiků, závislých na automatech či obecně jedinců, kteří se nechají od podomních prodejců snadno přemluvit k nákupu předraženého vysavače, změny dodavatele energií, nákupu zbytečnosti na splátky atd. To, co by si mnohdy nekoupily ani rodiny s nadprůměrným příjmem, nachází spolehlivý odbyt právě u té části populace s nejnižšími příjmy. Neplatí to samozřejmě 100%, ale jistá korelace tu je.

Přitom platí „co nevydělám, mohu ušetřit“ – třeba právě na výše zmíněných zbytečnostech, které navíc kvalitu života posouvají spíše k horšímu než k lepšímu. Kdyby jedinci s minimální mzdou tolik neutráceli za tabák, nepotřebné pojistky, placené bankovní služby, neomezené tarify a vůbec věci, bez kterých se dle reklamy nedá žít, mohli by ušetřené peníze investovat do lepšího stravování či dovolené (byť třeba ne u moře). Běžný účet bez poplatků je zde!

ANKETA k článku Chudoba a materiální deprivace

Jsem chudý?

Počet odpovědí: 323

KOMENTÁŘE k článku Chudoba a materiální deprivace

Přidejte nový komentář

Materiální deprivace, Komentoval(a): Sylva

30.1.2017 16:59:33
Opět děláte z chudých lidí parazity žijící na úkor všech ostatních. Dobrá-nechť je tedy uzákoněna sociální euthanazie. Já bych se nerozmýšlela ani vteřinu. Jsem vážně fyzicky i psychicky nemocná (epilepsie,astma,degenerativní artróza kloubů rukou a paží,těžké deprese,OCD). Mám plný ID, žiji sama v stoletém rozpadajícím se nájemním domě, kde jsou podlahy, omítka, okna i dveře v dezolátním stavu. Bydlení mě stojí víc, než činí můj důchod, nemám na potřebné léky,terapii,rehabilitaci-o všem ostatním nemluvě. Chudoba a nemoc mě vyloučila ze společnosti, nemám přátele, známé,jsem odpad i pro movitého vlastního bratra a jeho rodinu, kterému jsem před lety darovala svoji část luxusní chalupy zděděnou po otci. Dle zákona by mi měl dar vrátit. Rovněž mám dle zákona právo na výživné od bývalého manžela,multimilionáře. Dobrovolně svoji povinnost plnit odmítají a obrátím-li se na soud, mám ve svém postavení a bez advokáta jistotu prohry a úhrady jejich výdajů na soud jako bonus. Z výše uvedených kriterií materiální deprivace mám toliko pračku a mobilní telefon s internetem jako jedinou možnost komunikace - např.s dcerkou žijící v UK.
Pračku mozků (TV) nepotřebuji ani nechci.
Nedávám svoji situaci k dobru proto, abych si tu poplakala. Chci jen ukázat, jak vypadá např. štědrá sociální politika a vysoká úroveň zdravotnictví v praxi - právě u těch nejchudších (byť neutrácím za tabák, alkohol, automaty ani "šmejdy"). Ono totiž k objektivnímu posouzeni nestačí číst tendenční a politicky korektní článečky na webech pro materiálně obdařené, které je utvrzují v pomýleném přesvědčení o bezpracném a bezstarostném blahobytu chudiny.

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

30.1.2017 21:53:49
Dobrý den, doporučuji: 1) zažádat si o doplatek na bydlení a o mimořádnou dávku v hmotné nouzi 2) navštívit bezplatnou právní poradnu, kde Vám poradí, jak se domáhat svých práv ohledně vrácení daru a výživného od ex-manžela (na to máte nárok pouze tehdy, pokud důvod Vaší současné pracovní neschopnosti/snížené hodnoty na trhu práce má původ v manželství) 3) zkusit navštěvovat bezplatné volnočasové aktivity pořádané neziskovkami či jinými spolky pro seniory a invalidní důchodce

RE:, Komentoval(a): Jaroslav Matějka

26.4.2017 10:00:58
Když jste chudá,tak byste se měla nejdříve poradit s notářem než něco darujete.Finanční gramotnost v dnešní době je nutná.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017 Peníze

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017 Peníze

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?

Důchodová reforma

31.7.2017 Peníze

O nutnosti důchodové reformy se hovoří přes 25 let. Vládní studie nyní přišla s překvapivým závěrem, že žádná reforma není třeba. Pletou se v odhadech renomovaní ekonomové nebo je studie pouhou obhajobou neaktivity ČSSD?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena