Přestože je kvalita života poměrně obtížně měřitelná, statistické úřady mají na chudobu tabulky. Kdo je chudý a kdo materiálně deprivovaný?
Určitě je vždy co zlepšovat, ale obecně se v Čechách nežije špatně. Dlouhodobě nízká nezaměstnanost, rostoucí vzdělanost, klesající úroveň korupce, vysoká úroveň zdravotnictví, široká síť veřejné dopravy, vysoká konkurence na poli produktů a služeb, štědrá sociální politika, svoboda podnikání, klesající byrokracie (s rostoucí digitalizací státní správy) a v neposlední řadě klesající počet chudých.
Statistici rozlišují chudé na normálně chudé a extra chudé (materiálně deprivované). Zatímco normálně chudých je v ČR dlouhodobě zhruba 10% (aktuálně 9,7%, tedy 1,02 mil. lidí), extra chudých jedinců každým rokem ubývá (před 10 lety to bylo 12%, nyní méně než 6%, tedy necelých 600 tisíc lidí).
Hranice chudoby začíná pro jednotlivce bez rodiny lehce nad deseti tisíci korunami a končí pro rodinu se třemi dětmi těsně pod třiceti tisíci korunami.
Přestože počet chudých dlouhodobě neklesá (stále se drží kolem 10%/1 mil. lidí), dochází zde k prudkému růstu kvality života. Zatímco dříve byl za chudého považován ten, co neměl na jídlo, kde bydlet či na zdravotní péči, dnes je chudým každý dospělý, jehož příjem nedosahuje 60% mediánové mzdy. Mimochodem, z tohoto úhlu pohledu má smysl stanovit minimální mzdu na úrovni 40% mediánu (resp. 44%, aby se pokrylo sociální a zdravotní pojištění ve výši 11%;daně z příjmu se z takto malé mzdy neplatí), aby platilo „kdo pracuje, není chudý“. Chudý by tedy neměl být dle statistiků ani důchodce s průměrným důchodem přes 11 tisíc korun. Konec odbočky. 40% mediánové mzdy není vůbec špatné číslo. Přestože z toho nejde financovat provoz rozlehlé haciendy ani dovolenou v Karibiku, na skromnější živobytí toto číslo stačí. Tedy zatímco dříve byl ztělesněním chudého žebrák s miskou u chodníku, dnes je chudým ten, kdo nemá v obýváku nejnovější plasmu. Střechu nad hlavou (byť skromnější), jídlo, zdravotní péči a sociální jistoty novodobí chudí mají. Což je dobře a ztělesňuje to pokrok sociálně odpovědné společnosti.
Hranice extra chudých není determinována absolutním číslem, ale seznamem devíti potřeb níže, kdy za extra chudého (materiálně deprivovaného) je považován ten, kdo nedosáhne aspoň na 4 položky.
Počet extra chudých lidí neustále klesá (za posledních 10 let o 6% na nynějších 5,6%/590 tisíc lidí), za což může převážně strmý pokles cen moderních vymožeností (pračku, televizi či telefon dnes pořídíme doslova za pár drobných). Tedy opět, zatímco dřívější extra chudý byl žebrákem u chodníku (tentokráte bez misky a s handicapem), dnešní extra chudí s trochou nadsázky jen nemohou na dovolenou jezdit tak často, jak by si představovali.
Zejména u nízkopříjmových skupin obyvatelstva se nejvíce projevuje neefektivní hospodaření s penězi. Čím menší příjem (a nižší vzdělání), tím více kuřáků, alkoholiků, závislých na automatech či obecně jedinců, kteří se nechají od podomních prodejců snadno přemluvit k nákupu předraženého vysavače, změny dodavatele energií, nákupu zbytečnosti na splátky atd. To, co by si mnohdy nekoupily ani rodiny s nadprůměrným příjmem, nachází spolehlivý odbyt právě u té části populace s nejnižšími příjmy. Neplatí to samozřejmě 100%, ale jistá korelace tu je.
Přitom platí „co nevydělám, mohu ušetřit“ – třeba právě na výše zmíněných zbytečnostech, které navíc kvalitu života posouvají spíše k horšímu než k lepšímu. Kdyby jedinci s minimální mzdou tolik neutráceli za tabák, nepotřebné pojistky, placené bankovní služby, neomezené tarify a vůbec věci, bez kterých se dle reklamy nedá žít, mohli by ušetřené peníze investovat do lepšího stravování či dovolené (byť třeba ne u moře).
Pokud se nacházíte v situaci, kdy čelíte insolvenci nebo vám hrozí exekuce, je klíčové porozumět pojmu nezabavitelná částka. Tato částka představuje minimální příjem, který vám musí zůstat na pokrytí základních životních potřeb, i když se potýkáte s dluhy. Aktuální nezabavitelná částka v roce 2024 doznala změn, které ovlivňují situaci mnoha dlužníků. Tento článek vám poskytne přehled o jejím výpočtu, právních předpisech a rozdílech mezi exekucí a insolvencí.
Chcete vědět, jak vysoký budete mít starobní důchod? Důchodová kalkulačka vám dá přehled o budoucí penzi, za předpokladu platnosti aktuálních podmínek výpočtu. Vysvětlíme vám, co ovlivňuje výši důchodu, kdy můžete odejít do penze, a jak si svůj důchod co nejlépe naplánovat.
Nastupujete do nového zaměstnání na pozici učitele, hasiče nebo třeba lékaře ve státním sektoru? Pak vás pravděpodobně zajímá, s jakým platem můžete počítat. Platy státních zaměstnanců vycházejí z platových tabulek. Blíže se tedy podíváme na to, jak platové tabulky fungují a jak se v nich zorientovat.
Pokud pracujete na zkrácený úvazek, může mít výše vaší mzdy zásadní vliv na to, zda se vám zdravotní pojištění dopočítává do minimálního vyměřovacího základu. V tomto článku se podíváme na to, kdy je nutné pojistné dorovnávat a kdy se můžete vyhnout doplatkům, například pokud patříte mezi studenty, důchodce nebo rodiče pečující o děti, případně máte více zkrácených úvazků.
Chcete zjistit, na jaké alimenty má vaše dítě nárok? Díky kalkulačce alimentů je možné jednoduše zjistit orientační výši výživného na základě příjmů a věku dítěte. Tyto údaje však nejsou směrodatné, konečné rozhodnutí je totiž v pravomoci příslušného soudu. Připravili jsme si pro vás proto přiblížení toho, co vše soud bere v potaz.
KOMENTÁŘE k článku Chudoba a materiální deprivace
Materiální deprivace, Komentoval(a): Sylva
Opět děláte z chudých lidí parazity žijící na úkor všech ostatních. Dobrá-nechť je tedy uzákoněna sociální euthanazie. Já bych se nerozmýšlela ani vteřinu. Jsem vážně fyzicky i psychicky nemocná (epilepsie,astma,degenerativní artróza kloubů rukou a paží,těžké deprese,OCD). Mám plný ID, žiji sama v stoletém rozpadajícím se nájemním domě, kde jsou podlahy, omítka, okna i dveře v dezolátním stavu. Bydlení mě stojí víc, než činí můj důchod, nemám na potřebné léky,terapii,rehabilitaci-o všem ostatním nemluvě. Chudoba a nemoc mě vyloučila ze společnosti, nemám přátele, známé,jsem odpad i pro movitého vlastního bratra a jeho rodinu, kterému jsem před lety darovala svoji část luxusní chalupy zděděnou po otci. Dle zákona by mi měl dar vrátit. Rovněž mám dle zákona právo na výživné od bývalého manžela,multimilionáře. Dobrovolně svoji povinnost plnit odmítají a obrátím-li se na soud, mám ve svém postavení a bez advokáta jistotu prohry a úhrady jejich výdajů na soud jako bonus. Z výše uvedených kriterií materiální deprivace mám toliko pračku a mobilní telefon s internetem jako jedinou možnost komunikace - např.s dcerkou žijící v UK.
Pračku mozků (TV) nepotřebuji ani nechci.
Nedávám svoji situaci k dobru proto, abych si tu poplakala. Chci jen ukázat, jak vypadá např. štědrá sociální politika a vysoká úroveň zdravotnictví v praxi - právě u těch nejchudších (byť neutrácím za tabák, alkohol, automaty ani "šmejdy"). Ono totiž k objektivnímu posouzeni nestačí číst tendenční a politicky korektní článečky na webech pro materiálně obdařené, které je utvrzují v pomýleném přesvědčení o bezpracném a bezstarostném blahobytu chudiny.
Re:, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, doporučuji: 1) zažádat si o doplatek na bydlení a o mimořádnou dávku v hmotné nouzi 2) navštívit bezplatnou právní poradnu, kde Vám poradí, jak se domáhat svých práv ohledně vrácení daru a výživného od ex-manžela (na to máte nárok pouze tehdy, pokud důvod Vaší současné pracovní neschopnosti/snížené hodnoty na trhu práce má původ v manželství) 3) zkusit navštěvovat bezplatné volnočasové aktivity pořádané neziskovkami či jinými spolky pro seniory a invalidní důchodce
RE:, Komentoval(a): Jaroslav Matějka
Když jste chudá,tak byste se měla nejdříve poradit s notářem než něco darujete.Finanční gramotnost v dnešní době je nutná.