Zahraniční důchod, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, mám nárok na poměrný důchod ze SRN (ohromující částka asi EUR 80 ,-/měs). Musím do Berlína na sociálku sdělit číslo účtu, na které bych si měl nechat peníze posílat. Bohužel nyní mám konto u RB jako zůstatek po ZUNO bance. Tam ovšem za příchozí zahraniční platbu berou asi 200 Kč, jak jsem si zjišťovat dtto i ČSOB či ČS. Jaká banka by byla nejvhodnější z hlediska transferu peněz (preferoval bych měnu konta v EUR, výběr jednou či 2x do roka) a poplatků za správu? Můj dojem že EQUA, je to správně? Děkuji za odpověď předem. S pozdravem Kamil

Dobrý den,

máte pravdu, nejlevnější příchozí SEPA platby má Equa bank (9 Kč). Dále např. Creditas (15 Kč), Fio banka (20 Kč) a Air Bank (25 Kč). Equa bank nemá hotovostní pobočky, ale i tak by byl výběr hotovosti v eurech zbytečně nákladný, neboť si za to banky účtují nemalé poplatky. Vedení účtu v EUR poskytují sice tyto banky zdarma, ale celkově by možná bylo pohodlnější si eura nechat zasílat na korunový účet (kde se Vám automaticky příchozí platba v EUR přepočte na koruny kurzem banky ze dne připsání platby -Equa má slušné kurzy).