Banky.cz Články Peníze Kapesné pro děti, aneb jak naučit děti finanční zodpovědnosti

Kapesné pro děti, aneb jak naučit děti finanční zodpovědnosti

Kapesné pro děti, aneb jak naučit děti finanční zodpovědnosti
25.6.2024 Peníze

Kapesné, zdánlivě obyčejná záležitost, hraje ve skutečnosti klíčovou roli v životě dětí. Nejde jen o peníze, ale o cenný nástroj, který pomáhá rozvíjet finanční gramotnost, zodpovědnost a samostatnost. Kapesné otevírá dveře do světa financí, kde se děti učí hospodařit, plánovat a rozhodovat o svých výdajích. Zároveň posiluje jejich sebevědomí a připravuje je na dospělost. Podívejte se, jak kapesné nastavit, jak jej dítěti vyplácet a jak pomáhat s případnými komplikacemi.

REKLAMA

Role kapesného v životě dětí

V souvislosti s kapesným se musíme zeptat: jaké finanční dovednosti by děti měly získat díky kapesnému a jak může kapesné přispět k finanční gramotnosti dítěte. Jde o ty nejdůležitější otázky, na něž si musíme odpovědět, než vůbec s konceptem kapesného za svým dítětem přijdeme.

Obecně můžeme říct, že kapesné pomůže dítěti:

 • s finanční gramotností - naučí se hospodaření s penězi, získá finanční zodpovědnost a umění rozhodovat se o penězích, alespoň v základu pochopí hodnotu peněz
 • s rozvojem osobnosti - podpoříte jeho samostatnost a nezávislost, sebevědomí. A připravíte jej na dospělost a nutnost sám si s penězi nakládat
 • se vztahy v rodině - na tento aspekt se často zapomíná, ale prostřednictvím kapesného lze podpořit komunikaci, důvěru, ale i respekt k dohodám uzavřeným mezi rodinnými příslušníky.
Role kapesného v životě dětí

Jak často by děti měly dostávat kapesné

Týdenní versus měsíční kapesné je tématem, které se řeší velmi často. A není na něj jediná správná odpověď. U většiny činností se osvědčuje zlatá střední cesta. Ta může u kapesného vypadat následovně: 

U dětí začněte s kratšími intervaly výplat kapesného. V mladším školním věku na týdenní bázi, později můžete přejít na 14denní intervaly. A teprve na střední škole (či v posledních ročnících ZŠ) budou schopné plánovat na celý měsíc, a tím i přijmout měsíční interval plateb kapesného,“ doporučuje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.

Jak odstupňovat výši kapesného podle věku dětí

Je samozřejmě rozdíl, zda se bavíme o kapesném pro děti, nebo o kapesném pro středoškoláka a vysokoškoláka - ten malým dítětem už dávno není. A měl už by mít vybudované základní finanční návyky.

Mladším dětem by mělo kapesné pokrýt jen jejich výdaje „pro radost“. Na koupi hračky, sem tam na zmrzlinu nebo jiné mlsání, plus na cokoliv dalšího, o čem je pro vás přípustné, aby si dítě ve svém věku už rozhodovalo samo.

U větších dětí máte dvě cesty: zůstat jen u kapesného pro radost. Nebo kapesné navýšit o některé povinné výdaje tak, aby už si za ně potomek zodpovídal sám. Například cestovné, stravné ve školní jídelně apod. 

Někteří rodiče předávají na svého potomka komplet celou správu jeho rozpočtu (starším dětem - konec střední a vysoká škola). Měsíčně mu zasílají několik tisíc korun s tím, že si vše musí z těchto peněz hradit sám. Plánovat, odkládat na pozdější vyšší platby třeba za učebnice a skripta, za obuv, oblečení atp.

POZNÁMKA: rizikem zachování kapesného jen pro radost i pro starší děti se může stát pozdější nezdravý přístup třeba ke kreditní kartě. Vyřídit se dá už v 18 letech jako studentská kreditka, a pokud z ní bude čerpat na věci pro radost, brzy může sklouznout do duhových problémů.

Jaký vliv má rodinný rozpočet na částku kapesného

Rodinný rozpočet se do částky kapesného může, ale nemusí promítnout. To záleží na vás. Pokud je váš rodinný rozpočet vyšší, důkladně si promyslete, zda chcete svému potomkovi dopřát mnohem vyšší částku, než s jakou se musejí spokojit jeho vrstevníci. Promyslete si, co jej chcete prostřednictvím kapesného naučit, a tomu přizpůsobte i výšku pravidelně posílané částky.

Běžný účet

Vyplácet kapesné v hotovosti nebo používat digitální nástroje?

Kapesné v hotovosti, nebo na dětský účet? Odpověď není jednoznačná. Ale vzhledem k digitalizaci ekonomiky se doporučuje postupně od hotovosti přecházet k účtu.

Kapesné dávejte dětem nejprve v hotovosti. Od (většinou) osmi let může dítě využívat platební kartu, jenže ne každé dítě je v tomto věku schopné akceptovat digitální formu peněz. Postupně mu ukazujte možnosti bankovního účtu a plateb kartou. A ptejte se, jestli už chce přejít na výplatu kapesného na účet. Případně se dohodněte, že si o to řekne samo, až ho účet bude zajímat. Plnohodnotné bankovnictví má dítě k dispozici nejdříve v 15 letech, do té doby může jen platit kartou nebo vkládat a vybírat hotovost v bankomatech,“ nabízí Martin Pleštil, ředitel úseku investic Broker Trustu, jeden z možných úhlů pohledu na formu výplaty kapesného.

Vhodná pravidla spojená s vyplácením kapesného

Než dítěti poprvé dáte kapesné, dohodněte se spolu na pravidlech. Vysvětlete dítěti, na co peníze má, jak často je bude dostávat, a jaké prohřešky povedou k přerušení výplaty. Kdykoliv se změní váš přístup ke kapesnému (s tím, jak dítě bude vyzrávat), proberte s ním změnu situace, nastavte případná nová pravidla. 

Ujistěte se, že dítě pravidlům a případným změnám rozumí a že s nimi souhlasí. Pro některé děti může být na změnu brzo, netlačte je do ní, jen nabízejte. Ukazujte nové výhody, co se změnou může získat, ale i nové povinnosti a dovednosti z nich plynoucí. 

Pamatujte i na dohodu o formě výplaty (hotovost/účet), nebo ohledně záloh na další měsíc, budou-li dávat smysl (forma půjčky od vás). Dodržování pravidel důsledně vyžadujte, kontrolujte. Sami buďte pro dítě finančním vzorem, ukažte mu, jak se hospodaří u vás doma, zapojujte jej.

Výhody dávání kapesného pro dítě

 • praktický nácvik finanční gramotnosti
 • budování zodpovědnosti a schopnosti myslet na budoucnost
 • nácvik zacházení s hotovostí i virtuálními penězi na běžném účtu
 • první dovednosti v oblasti osobního rozpočtu
 • příležitost učit se zodpovědnosti a přijímání důsledků svých rozhodnutí
 • nácvik sebekontroly a trpělivosti
 • další příležitosti k vzájemným dohodám a důvěře mezi rodičem a dítětem

Srovnání dětských spořících účtů

Nevýhody dávání kapesného

 • riziko nezodpovědného utrácení
 • tlak na rozpočet rodičů
 • může budit dojem přílišného důrazu na materialistickou stránku života
 • mohou se prohlubovat nerovnosti mezi dětmi
 • vyžadování pravidel ohledně kapseného může podněcovat konflikty mezi dětmi a rodiči

Jak motivovat děti k šetření a plánování jejich výdajů

Finanční výchova dětí a vzdělávání o penězích zahrnuje i motivaci. Motivaci k šetření a k plánování výdajů. Ale jak motivaci vytvořit, aby ji dítě přijalo za svou? Některé děti přirozeně mají zvýšenou motivaci k šetření a opatrnému zacházení s penězi, jiné ne. Nejlepší je opět zlatá střední cesta, kdy dítě není ani úpěnlivě spořivé, ale ani neutrácí bezcílně za „nesmysly“.

Běžný účet bez poplatků

Jak tedy na zdravou motivaci?

 • identifikujte cíle - pomozte dítěti s cílem, na jaký může šetřit. Třeba výlet, kino, hra a postavy do hry, cokoliv, co uznáte za vhodné. Je-li cíl hodně vysoký, rozdělte ho na menší kroky po kratších úsecích (např. kolik je nutné naspořit za jeden měsíc)
 • vysvětlete, co znamená spořit - spoření není škudlení každé koruny, kdy si odepřete úplně vše. Ukažte dítěti, že si má stanovit částku, jakou chce měsíc co měsíc odložit. A zbytek může utratit podle svého. Když se vhodná příležitost k utrácení nenajde, uspoří o to víc
 • sledujte s dítětem jeho pokroky - když se v měsíci podaří uspořit naplánovanou částku, zdůrazněte úspěch. Když se nepodaří, zjistěte, v čem byl problém. Nechte dítě, ať si z úspěchu i neúspěchu nahlas formuluje závěr a poučení, případně mu s formulací pomozte.

Často se ptáte

Jak spravovat dětské finance?

Většina dětí sem tam dostane peníze od prarodičů a dalších příbuzných, rodiče jim také chtějí spořit na budoucnost, někdy se objeví dědictví atp. Jak dětem peníze spravovat, abyste jim ve výsledku neuškodili?

Peníze určitě oddělte od běžných provozních peněz vaší domácnosti, ale i od svého vlastního spořicího účtu. Založte další spořicí účet, může být i dětský, a na něm soustřeďte peníze, které by dítě mohlo v nejbližší době potřebovat. Třeba když si s kapesného dospořuje na nějaký výdaj.

Přebytečné peníze by ale měly putovat do investic. Právě u dětí hraje ve prospěch čas: ve složeném úročení investic se právě včasné zahájení investování projeví nejsilněji. Dnes je na výběr mnoho investic, pro děti můžete volit dynamičtější varianty, právě proto, že půjde o dlouhodobé investování.

Jaké finanční dovednosti pro děti patří k nejdůležitějším?

Mezi nejdůležitější finanční dovednosti pro děti patří:

 • rozpočtování: schopnost plánovat výdaje a sledovat příjmy.
 • spoření: schopnost odkládat část peněz na pozdější použití.
 • rozhodování: schopnost zvážit různé možnosti a vybrat tu nejlepší.
 • zodpovědnost: schopnost nést zodpovědnost za svá finanční rozhodnutí.
 • pochopení hodnoty peněz.

Co dělat, pokud dítě špatně hospodaří s kapesným?

Jestliže dítě špatně hospodaří, měli byste zjistit příčinu této skutečnosti. Může tkvět nejen v případné nezodpovědnosti dítěte, ale třeba jen v pouhém nepochopení situace. Jít může však i o nějakou formu vzdoru a protestu. Podle toho, co zjistíte, uzpůsobte následující kroky

Nezodpovědnému dítěti zaveďte jasná pravidla. Když dítě spatně hospodaří z neporozumění, veďte jej konkrétními kroky tak, aby situaci lépe zvládalo. Jde-li o vzdor, budete muset zjistit, co je jeho příčinou. A možná i kapesné na nějakou dobu přerušit, než si vše ujasníte. U větších dětí může být nejsnazším řešením vzdoru brigáda a vlastní příjem postačující na to, co jste doposud dotovali kapesným.

REKLAMA

ANKETA k článku Kapesné pro děti, aneb jak naučit děti finanční zodpovědnosti

Vedete aktivně své děti k finanční zodpovědnosti?

Počet odpovědí: 71

KOMENTÁŘE k článku Kapesné pro děti, aneb jak naučit děti finanční zodpovědnosti

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vložit peníze do bankomatu?

Jak vložit peníze do bankomatu?

8.7.2024 Peníze

V současné době se kromě bankomatů určených k výběru peněz setkáte i s bankomaty známými také jako vkladomaty, které umožňují vklad peněz. Vkladomaty fungují tak, že se po vložení hotovosti peníze automaticky propíšou na váš bankovní účet. Kde všude najdete bankomaty s funkcí vkladu a jak do bankomatu vložit hotovost?

Změny od července, které se dotknou našich financí

Změny od července, které se dotknou našich financí

1.7.2024 Peníze

Červenec přináší řadu změn, které ovlivní finance mnoha lidí. U penzijního spoření se mění pravidla pro státní příspěvek. Zaměstnavatelé musí nově evidovat všechny zaměstnance s DPP. Nově se zavádí status zranitelného zákazníka a hromadné žaloby. Digitální občanka a plná moc budou v mobilu. Zvýší se příspěvky na péči. Milostivé léto umožní odpustit penále z dluhů na zdravotním pojištění. Změny čekají i zahraniční zaměstnance, pro mnoho z vás budou důležité změny stavebního zákona. Podívejte se na detailní přehled červencových změn.

Nejbohatší Češi v roce 2024: Kdo mezi ně patří?

Nejbohatší Češi v roce 2024: Kdo mezi ně patří?

28.6.2024 Peníze

Podle Zprávy o světovém bohatství z poloviny roku 2024 je v Česku minimálně 34 tisíc dolarových milionářů. Statistiky také ukazují, že se počet českých dolarových milionářů od roku 2019 neustále zvyšuje. Kdo vládne žebříčku nejbohatších Čechů a jaký je zdroj bohatství Čechů, kteří se na tomto žebříčku pravidelně umísťují?

ČNB po zasedání bankovní rady snižuje úrokové sazby

ČNB po zasedání bankovní rady snižuje úrokové sazby

28.6.2024 Peníze

Česká národní banka oznámila další snížení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba (2t repo), která ovlivňuje bankovní úvěry i vklady, klesla znovu o 0,5 procentního bodu: tentokrát na 4,75 %. Ve stejném rozsahu se snížila i diskontní sazba a sazba lombardní, vše s platností od 28. červan 2024.

Kapesné pro děti, aneb jak naučit děti finanční zodpovědnosti

Kapesné pro děti, aneb jak naučit děti finanční zodpovědnosti

25.6.2024 Peníze

Kapesné, zdánlivě obyčejná záležitost, hraje ve skutečnosti klíčovou roli v životě dětí. Nejde jen o peníze, ale o cenný nástroj, který pomáhá rozvíjet finanční gramotnost, zodpovědnost a samostatnost. Kapesné otevírá dveře do světa financí, kde se děti učí hospodařit, plánovat a rozhodovat o svých výdajích. Zároveň posiluje jejich sebevědomí a připravuje je na dospělost. Podívejte se, jak kapesné nastavit, jak jej dítěti vyplácet a jak pomáhat s případnými komplikacemi.

Z naší bankovní poradny

Nedostatek prostředků k platbě

10.9.2017 Běžný účet
Dobrý den, pokud bych měl u vás běžný účet, jaká je obvyklá praxe ve věci, kterou uvedu dále. Příklad ze života: klient má nedostatek finančních prostředků na běžném účtu. Aniž by si to uvědomil, prostě to přehlédl, zadá příkaz k úhradě na vyšší částku. Nemá žádný kontokorent, nic, co by umožnilo jít do mínusu. Co se stane dál? Bude vaším systémem nebo pracovníkem nějak včas upozorněn, nebo bude neprovedená transakce automaticky sankcionována ceníkovým poplatkem? Např. u jedné nejmenované banky to je 40 Kč. Děkuji mockrát za vyčerpávající informace mailem. Marcel Dobrý den, tuto situaci řeší každá banka trochu jinak. Jako vůbec nejlepší mi přijde platbu pozastavit do momentu, kdy bude opět na účtu dostatek prostředků. Tak postupuje např. Equa bank, která při nedostatku prostředků platbu neodešle, ale "zaparkuje ji" do sekce "budoucí platby" a v poznámce vidíte popis "čeká na dostatek prostředků na účtu". Jakmile peníze na účet dorazí, platba se automaticky odešle. Toto řešení poskytuje ochranu v případě, kdy by Vám někdo zcizil platební kartu a prolomil PIN - zloděj pak nemůže vybrat více, než máte na účtu. Jiné banky platbu odešlou a chybějící peníze vedou jako nepovolený debet s úrokem až 25% nebo si účtují jiné poplatky.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Přeplatek na pojistném

20.3.2017 Pojištění
Vážení, v 11.listopadu 2016 jsem na poště Praha 14, 198 00 uhradil 199,- Kč jako platbu pojistného u AIG pojišťovna. Moje smlouva s pojišťovnou však byla zrušena, neboť jsem byl takřka 2 měsíce v nemocnici - a nemohl reagovat např. na upomínky. V současné době už měsíc pátrám po tom, kde a na jakém účtu skončila má platba 199,-Kč. Pošta mě odkazuje na pojišťovnu, tam mi ale řekli, že dle mého variabilního symbolu 7545005474 dnes již zrušený účet nevykazuje nedoplatek, resp. přeplatek. Vodítkem by mohl být můj omyl, na složence jsem uvedl č.konta 2018550408/2600, přičemž správné číslo konta mělo být 2018500408/2600. Žádám vás tímto o pomoc. Sice jde o titěrnou částku, avšak já se na celou věc začal dívat z principiálních důvodů. Pošta tvrdí, že platbu odeslala, pojišťovna tvrdí, že platbu neobdržela. Předem děkuji za radu či pomoc. Dobrý den, Pošta Vám nepomůže, ta jen provádí platby dle Vašich instrukcí (neví, komu a proč posíláte peníze). Je třeba případně kontaktovat přímo AIG pojišťovnu, sdělit jí, kolik a kam jste kdy poslal a požádat o vrácení přeplatku na pojistném. Pokud jste ale na složence uvedl špatné číslo účtu, pak peníze AIG pojišťovna vůbec neobdržela (a tudíž u Vás neeviduje žádný přeplatek) a peníze dostal někdo jiný (nebo cílový účet neexistoval a peníze se vrátily zpět Poště). A tady nastávají komplikace. Pokud byste platbu provedl ze svého bankovního účtu (což mimochodem nic nestojí na rozdíl od desítek korun za složenku), peníze by se Vám automaticky vrátily zpět na účet (v případě neexistujícího cílového účtu). Pokud by chybně zadaný cílový účet existoval, kontaktoval byste svou banku, která by následně vyzvala majitele cílového účtu k navrácení peněz. Obávám se, že 199 Kč poslaných přes Poštu složenkou takto nevypátráte. Založte si běžný účet u Equa bank (z pohodlí domova přes internet, banka smlouvu k podpisu pošle zdarma kurýrem), kde máte vše zcela zdarma (veškerý platební styk, platební karta, neomezené výběry z bankomatů všech bank, atd.) a bez jakýchkoliv podmínek. Platby provádějte z pohodlí domova přes internetbanking. A problém se zatoulanými penězi Vás již nepotká. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Kam investovat úspory?

18.3.2017 Akcie a investice
Dobrý den! V první řadě bych chtěl Váš server, jako jeho dlouholetý čtenář, velice pochválit. Před zhruba třemi lety jsem začal pracovat v bankovním sektoru a našel jsem na těchto stránkách mnoho skvělých a hlavně lehce pochopitelných rad i zajímavostí a aktualit. Upřímně řečeno, rad ohledně bankovnictví není v ČR nikdy dost proto palec nahoru pro Váš server :). Každopádně bych se nyní na Vás rád obrátil s prosbou o radu. Po třech letech v bankovní branži se mi nahromadily nějaké peníze a rád bych je co možná nejrozumněji investoval (samozřejmě s co možná nejzajímavějším výnosem a nejnižším rizikem). Mám už dva spořící účty, stavební spoření, na důchodové si posílám maximální částku, a v poslední době se začínám zajímat o pole investičních fondů a případně i dluhopisů. Zde právě bych rád položil svoji otázku. Myslíte si, že je zajímavější investovat do investičních fondů (aktuálně zvažuji u ING) a rovněž jsem na Vašich stránkách zahlédl i inzerci investování do dluhopisů nemovitostí přes CEE Real Estate. Mohl bych Vás požádat, o radu, čemu nebo komu se na tomto ošemetném poli vyhnout a nebo naopak kde zapojit své prostředky? Předem velmi děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne. Dobrý den, jsme rádi, že se Vám náš portál Banky.cz líbí.  Vaši otázku "Kam investovat úspory?" bych si dovolil přetransformovat do "Čeho chci v životě dosáhnout, kam směřuji?". Peníze nám pomáhají realizovat životní sny. Někdo by rád celý život cestoval, střídal pracovní místa, žil v nájmu a hromadil majetek pro zajištění klidného stáří. Další by chtěl velký domek se zahradou a vychovávat hromadu dětí. Dle životních priorit lze pak doporučit optimální nakládání s osobními financemi a vhodné investice. Já bych viděl jako první životní cíl zajištění vlastní střechy nad hlavou. Přestanete platit nájem, získáte ideální podmínky pro založení rodiny a zajistíte si klidné stáří. Nemáte-li doposud vlastní bydlení, není lepší volby než investovat všechny své úspory do koupě nemovitosti a zbytek doplatit hypotékou.  Jste-li již v další životní etapě (vlastníte nemovitost, rodina zajištěna), pak teprve lze doporučit "investování". Očekávaný výnos je vždy úměrný riziku. Neexistuje nic jako výnosná bezriziková investice. Nejbezpečnějším uložením peněz je vklad v bance, který je do ekvivalentu 100 000 EUR zcela bezrizikový (díky pojištění vkladů), ale také velmi málo výnosný (úrok cca 1%). O něco rizikovější je investice do nemovitosti na pronájem (očekávaný výnos cca 5%, ale nemusíte mít štěstí na dobré nájemníky). Pak jsou dluhopisy, které jsou rizikovější než nemovitosti a měly by tudíž poskytovat vyšší výnos (5-8%). Bohužel díky současné deformované situaci na tuzemském peněžním a nemovitostním trhu (nedostatek nemovitostí, přebytek peněz) nabízený výnos z dluhopisů podle mého již neodpovídá podstupovanému riziku a z pohledu drobného investora bych volil raději něco jiného. Nakonec máme akcie. Nejvyšší riziko, ale také nejvyšší možný výnos nad 10%. Investovat můžete buď sám (koupíte nemovitost, dluhopisy, akcie) nebo přes zprostředkovatele (koupíte nemovitostní, dluhopisový či akciový fond). Fondy jsou pohodlnější, ale také výrazně nákladovější (platíte % za správu aktiv, vstupní a výstupní poplatky). Tzv. finanční poradci a reklamy lákají na očekávané výnosy bez započtení nákladů. Výnos 3-5% může v prospektu vypadat dobře, ale už Vám neřeknou, že třeba polovinu Vám pak strhnou na poplatcích.  Když investovat, pak bych osobně volil raději přímý nákup aktiv na sebe než fondy. Dobré podmínky pro obchodování na kapitálových trzích má Fio banka (přívětivá aplikace připomínající internetbanking, nízké poplatky).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Běžný účet

Běžný účet je základním produktem všech českých bank. Jedná se o základní účet pro platební styk, který slouží zejména pro ukládání peněz a peněžní transakce. V dnešní době je běžný účet nezbytný k základním finančním operacím a vyžaduje ho většina zaměstnavatelů k tomu, aby na něj svým zaměstnancům mohla zasílat výplatu. Jaké jsou funkce běžného účtu?Běžný účet plní několik základních funkcí: Vkládání a výběr peněz: Jednou z klíčových funkcí je vkládání peněz a jejich výběr.Bankovní převody: Prostřednictvím běžného účtu je možné provádět bankovní převody ve prospěch jiných lidí, úřadů nebo firem.Platby kartou: Se založením běžného účtu se pojí získání jedné nebo více platebních karet, které umožňují platit bezhotovostně.Placení výdajů: Pomocí běžného účtu je možné jednoduše zadat trvalý příklad, inkaso nebo SIPO.Bankovní identita: Se založením běžného účtu máte možnost využívat internetové bankovnictví, jež může posloužit i pro takzvanou bankovní identitu.Výhody běžného účtu„K hlavním výhodám běžných účtů patří bezpečnost, vložené peníze jsou totiž ze zákona pojištěny do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Nespornou předností je i skutečnost, že většina bank nabízí sjednání i vedení běžného účtu zdarma. Běžný účet je zárukou pohodlného placení i příjmu plateb. Získáte díky němu i dokonalý přehled o všech transakcích,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Nevýhody běžného účtuBěžný účet je kromě výhod spojený i s několika nevýhodami. Patří k nim zejména skutečnost, že běžné účty zpravidla nebývají na rozdíl od spořicích účtů nijak úročeny. Setkat se můžete také s různými poplatky, například za výběr z bankomatů cizích bank nebo za výběr peněz v zahraničí. Jak vybrat běžný účet?V dnešní době takřka všechny banky nabízejí běžný účet zdarma, jinými slovy můžete získat běžný účet, jehož sjednání a vedení je zdarma. Na co se při výběru zaměřit, aby se vám podařilo vybrat nejvýhodnější bankovní účet? Úroková sazba: Valná většina běžných účtů v současné době žádný úrok nenabízí, výjimečně však můžete narazit i na běžné účty s úrokem, obvykle však velmi nízkým.Podmínky: Běžné účty se mohou lišit svými podmínkami, některé banky mohou mít například bezplatné vedení účtu podmíněno minimálními měsíčními výběry apod.Poplatky: Základní funkce jsou u běžných účtů zpravidla zdarma. Pokročilejší funkce ale mohou být spojené s poplatky.Dostupnost banky: V potaz byste měli při výběru vzít i dostupnost nejbližší pobočky zvolené banky a jejich bankomatů.Další produkty banky: Při výběru je dobré se zaměřit také na další produkty banky, ať už se jedná o spořicí účet nebo hypotéku.Mobilní aplikace a internetové bankovnictví: Ověřit byste si měli i to, zda banka nabízí mobilní aplikaci a internetové bankovnictví, které vám usnadní správu peněz.Podpora okamžitých plateb: Řada lidí od bankovního účtu vyžaduje podporu okamžitých plateb.Bonusy: Některé banky za založení běžného účtu nabízejí nejrůznější bonusy nebo slevy.Zákaznický servis: V případě, že se něco pokazí, oceníte kvalitní zákaznický servis dostupný 24/7. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena