Mají moje děti nárok na dědictví po rozvedeném manželovi? Jak to ovlivní nemovitost převedenou na syna z druhého manželství?

Dobrý den, s manželem jsme rozvedeni již 30 let. Máme 2 děti. Manžel vůbec nejevil zájem. Později se oženil a má další 2 děti. V případě jeho smrti, mají moje děti nárok na dědictví? Mají nárok na dědictví i v případě, že bývalý manžel napsal nemovitost na syna z druhého manželství? Dá se toto nějak napadnout? Musíme se sami zajímat o dědictví, nebo budeme o pozůstalosti uvědoměni? Děkuji za vaši práci tady. Máte jasné a srozumitelné odpovědi. Četla jsem všechny ty příběhy a vaše odpovědi až do půlnoci - jako knihu. Díky.

Dobrý den,

jsme rádi, že se Vám naše bezplatná finanční poradna líbí. V případě úmrtí budou dědicové o zahájení dědického řízení vyrozuměni notářem. Při sepsání závěti se majetek dělí dle vůle zesnulého (kde se případně musí odůvodnit vydědění zákonných dědiců - dětí, jinak se lze domáhat soudní cestou zneplatnění závěti). Jinak dochází k dělení majetku dle zákona, kdy se z majetku zemřelého vyčlení polovina SJM (která připadá nynější manželce) a zbytek majetku se dělí rovným dílem mezi všechny děti a manželku (ve Vašem případě každý 20%).

S dary (přepisem nemovitosti) za života nic nenaděláte, přestože je to třeba vůči jeho prvním dvěma dětem nespravedlivé (to už je pouze o svědomí rodiče). Pokud by s v rámci dědictví vypořádával ještě jiný majetek a k darování nemovitosti došlo max. 3 roky před úmrtím, lze požadovat zohlednění těchto darů v rámci vypořádání dědictví (dary se nevrací, ale obdarovaný by v rámci dědictví obdržel méně).