Banky.cz Články Politika Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

6.4.2016 Politika

Ministerstvo práce a sociální věcí (MPSV) přišlo s několika návrhy na zkvalitnění života občanů. Státní půjčka na bydlení, řešení sociálního bydlení, zavírání supermarketů o svátcích a podpora práce z domova (home office). Pojďme se na tyto inovace podívat podrobněji.

REKLAMA
REKLAMA

Státní půjčka na bydlení

Státní půjčka na bydlení

Již dnes poskytuje Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) mladým rodinám úvěry v řádu statisíců korun na pořízení či zvelebení vlastního bydlení za zvýhodněný úrok (aktuálně běží program 150 000 Kč na 10 let za 2%). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podporuje bydlení mladých přes dotované hypotéky. Úrok 2% bez nutnosti ručit nemovitostí je jistě příjemný, ale za 150 000 Kč lze dnes pořídit leda garážové stání. U dotovaných hypoték MMR zase Nejvyšší kontrolní úřad (NKU) odhalil, že administrativní náklady na dotace byly vyšší než samotné dotace.

Vláda nyní schválila inovovaný program úvěrů – SFRB má nově poskytovat úvěry mladým rodinám (do 36 let s dítětem do 6 let) 50 až 600 tisíc korun na 15 let za 1,46-2,46%. Na první pohled prospěšný program má několik zásadních vad:

  • Za 600 000 Kč si v krajském městě nepořídíme dnes ani garsonku (a rodina obvykle potřebuje více než 1+kk).
  • Úrok 1,46-2,46% je mírně vyšší oproti komerčnímu sektoru (banky dnes nabízejí nové hypotéky od 1,79% - viz článek Hypotéky dosáhly nového dna).
  • Kolik budou činit administrativní náklady na jeden přidělený úvěr? Dejme tomu, že nám stát poskytne 600 tisíc korun za 1,46% - tedy oproti komerčnímu sektoru za 1,79% činí zvýhodnění 0,33% (po odečtení daňové úlevy 0,28%). Ročně tedy stát přispěje mladé rodině přesně 1 680 Kč (vezmeme-li si nejvyšší možný úvěr a dosáhneme-li na nejnižší sazbu). Aby NKU opět po letech neukazoval na administrativní náklady převyšující poskytnuté dotace.   

Podpora vlastního bydlení je jistě chvályhodná a rozumná pro-rodinná politika. Nebylo by ale lepší např. každému odpustit daň z převodu nemovitosti z první kupované nemovitosti? Při průměrné ceně bytu/RD 3 mil. Kč by tak stát skutečně každé mladé rodině pomohl ušetřit 120 000 Kč. 

Sociální bydlení a desátky developerů

Moderní a vyspělý stát by se jistě měl umět postarat o sociálně slabší. Což ale vyžaduje nějakou rozumnou definici nízkých příjmů a přesné vymezení příjemců. Současná definice chudoby, která zahrnuje nároky na dovolenou či hojný přísun kuřiva, alkoholu a spotřební elektroniky, ovšem vede k situaci, kdy na doplatek na bydlení má nárok skoro každý a z dotovaných ubytoven se stalo nové podnikatelské odvětví, rozvíjející se rychleji než vyspělé technologie.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Stát chce ubytovny zarazit a převést tuto agendu na obce, kterým nařizuje mít k dispozici dostatečný bytový fond pro sociální bydlení. A dostáváme se do nekonečného koloběhu: obec pořídí byty, chvíli je pronajímá a nakonec je prodá za extra zvýhodněnou cenu současným nájemcům (v lepším případě si tímto politici kupují hlasy do dalších voleb, v horším případě přihrává úřad malou domů přímo svým známým). Navíc NKU opět upozorňuje na pochybení v programu sociálního bydlení. Za poskytnuté peníze se ještě byty postavily, ale následně už v nich ne vždy bydleli jen sociálně slabí.

Jak zajistit dostatečný bytový fond obcím? MPSV navrhuje zavést tzv. desátky developerů. Investor by měl povinnost z každého dokončeného bytového projektu odvést 10% bytů zdarma obcím, které by je dále přidělovaly potřebným jako sociální byty. Podobně jako stát pomocí regulovaného nájmu nechával střední třídu dotovat bydlení ostatním, akce „desátek developerů“ bude mít identický efekt. Bohatí bydlí obvykle v RD, chudí si nové byty z developerských projektů nekupují. Tedy aby mohl developer odevzdat 10% obci, bude muset ostatní byty zdražit o identických 10% - což zaplatí střední třída (tedy i mladé rodiny s dětmi), kteří si místo hypotéky 3 mil. Kč na 30 let budou nové muset brát 3,3 mil. Kč na 33 let. Jako bonus budou mít obyvatelé draze zaplacených bytů ještě příležitost se kulturně obohacovat od nájemníků sociálních bytů, kam se přesune dnešní klientela ubytoven. Po školské inkluzi tak přichází i inkluze v bydlení.

Zavírání supermarketů o svátcích

zákaz prodeje o svátcích

Téměř nikdy se novým zákonem nezavděčíte všem (nesnížíte-li daně). Vždy uděláte radost někomu větší a jinému menší. Ale zákon, který je proti všem zainteresovaným stranám, který ničemu nepomůže - to chce kumšt. ČSSD by ráda zakázala prodej v supermarketech o svátcích, aby si pokladní mohli užít volno a lidé nebyli nuceni pod tíhou dnešní doby chodit do nákupních center. Realita je ovšem jiná. Směny o svátcích jsou velmi populární neb bývají se 100% příplatkem (jistě, otec rodiny bude radši doma s dětmi, ale studenti, důchodci a singles tyto směny vždy preferují a den volna si vybírají jindy). Tedy problém obsadit směny není. Prodejci chtějí mít otevřeno a prodávat. A lidé evidentně chtějí svůj volný čas trávit nakupováním (což se nám může zdát třeba zvrhlé, ale stát nemá nikomu přikazovat, jak správně trávit svůj volný čas).

V prvním kole pozměňovacích návrhů se zákaz neměl týkat prodejen s prodejní plochou do 200m2. Ve druhém kole pozměňovacích návrhů se vyjmuly i supermarkety s prodejní plochou nad 200m2 v případě, že sídlí ve stejném obchodním centru jako menší prodejny. Tím nám s trochou nadsázky ze zákazu prodeje vypadly skoro všechny obchody mimo pár nešťastných venkovských jednot, které o fous překročí oněch 200m2 a budou mít smůlu.

Práce z domu? Máme jiné řešení!

Běžný účet bez poplatků

Práce z domova, nebo-li tzv. home office, je velmi populární benefit, který dnes nabízejí převážně nadnárodní firmy. Zaměstnanec ušetří hodinu a více času (cesta z práce a do práce), může pracovat, i když není 100% fit, ale nemocný ještě také není (a nenakazí při tom kolegy) či přes oběd stihne vyzvednout děti ze školky. Menší či tuzemské firmy toto většinou zaměstnancům nenabízejí ze dvou důvodů:

  • Náplň práce není plně elektronizovaná a online (nutný předpoklad pro práci z domova – tahat s sebou domů šanony, kopírku a archiv možné není).
  • Čeští manažeři trpí neustále představou, že z domu by lidé nepracovali a flákali se (což je částečně o rozumném přístupu zaměstnance, ale především o schopnosti nadřízených optimálně vytěžovat podřízené).

MPSV chce nyní podpořit rozšiřování tohoto benefitu souborem opatření, který ovšem v praxi tento benefit naopak zcela eliminuje. Nově by měli zaměstnavatelé nejen přispívat zaměstnancům na náklady na energie a připojení k internetu (to je při jednom dni v týdnu měsíčně maximálně pár korun, ale spočítat to bude administrativně nákladné), ale také zajišťovat u zaměstnanců doma dostatečnou bezpečnost práce a ochranu zdraví (budou firmy do každé domácnosti posílat techniky na revize elektrických zařízení a požárníky na kontrolu únikových cest?).

Opatření na podporu práce z domu musel navrhovat teoretik podobný těm, co uzákonili změnu přednosti na kruhových objezdech (nově na každém objezdu jinak), zákaz vstupu do lesa (aby nebyli myslivci rušeni při honitbě) či povinnost vodáků opatřit si povolení správce jezu před jeho splutím (na to si bude muset Povodí Vltavy přes léto otevřít nové oddělení).

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

ANKETA k článku Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

Měl bych zájem o státní půjčku?

Počet odpovědí: 373

KOMENTÁŘE k článku Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Snížení mimořádné valorizace důchodů

28.4.2023 Politika

Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Z naší bankovní poradny

Spoření, inflace a znehodnocení celoživotních úspor

2.1.2024 Spoření

Dobrý den, inflace rychlým tempem ničila naše celoživotní úspory. Bude i nadále bit ten, kdo si celý život spořil? Jak hodně letos úrokové sazby u spořicích účtů poklesnou? Děkuji

Dobrý den,

za vysokou inflaci v posledních letech mohly tyto 3 faktory:

situace ve světě (covid, války, narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů a nedostatky zboží/surovin)minulá vláda neustále uplácející voliče dárečky (nekonečné dávky a podpory pro všechny) - vrhnutím velkého množství peněz do ekonomiky se všechny peníze znehodnotilycentrální banka a její měnová politika, resp. bývalý prezident, který si vybral a jmenoval aktuální složení rady ČNB (banka upřednostnila ekonomický růst před razantnějším tlumením inflace)

Letos se očekává další propad inflace ze současných 7,3% až na 2-3%. Úrokové sazby spořicích účtů budou tento trend velmi pravděpodobně kopírovat, tedy dojde k propadu úroků na spoření ze současných 6% třeba na polovinu. 

Poučení pro příště? Nevolit populisty (ani do parlamentu ani na hrad), kteří neustále slibují rozdávání peněz všem. Je samozřejmě vždy lákavější volit někoho, kdo slibuje vyšší dávky, dotace, důchody a snadná řešení komplikovaných problémů. Žádný oběd ale není zadarmo a tuto hostinu zaplatili především střadatelé v podobě znehodnocených celoživotních úspor. 

Bude i nadále bit ten, kdo si celý život spořil? V roce 2025 nás čekají další volby do Poslanecké sněmovny a většinu dle aktuálních preferencí mají bohužel populisté. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Vysoká inflace a měnová reforma

Dobrý den, nyní máme v ČR inflaci 16%. Jestli stoupne nad 20 % (predikce centrálních bankéřů ohledně inflace v poslední době byly vždy chybné a podstřelené - spíše se mi zdá že, se jednalo o zbožná přání, než odhady) a propíše se tento stav do očekávání lidí, začne se geometricky zvedat rychlost peněz v ekonomice, dle mého názoru - pak již nepomůže ani razantní zvýšení úrokových sazeb a kvantitativní stahování za cenu velké recese - v tomto případě konec měny a nějaká forma měnové reformy není nereálná. Zajímalo by mně, kde bere autor odpovědi jako ekonom takovou víru, že se měnová reforma nemůže nikdy stát, když tento scénář se u mnoha zemí v historii u ničím nepodložených měn stal. Jestliže se měnová reforma (dle autora) stát v žádném případě nemůže, v čem je dle jeho slov "strašení takovými nesmysly" nebezpečné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

měnová reforma (tak jak ji známe z období komunismu) nebyla nástrojem ke snížení inflace. Jednalo se o cílené okrádání obyvatelstva. Zjednodušeně řečeno, komunisté nejprve všem (chudým i bohatým) vše sebrali (pomocí znárodnění firmy, pomocí měnové reformy peníze). Následně pak z těchto peněz financovali provoz nefungujícího státu až do pádu v roce 1989. 

Inflace se řeší jinými nástroji - úrokové sazby, kurz měny, fiskální politika. První dva nástroje má v gesci centrální banka, třetí nástroj náleží vládě/parlamentní většině. Pro snížení inflace je třeba držet vysoké úrokové sazby, silný kurz koruny a mít restriktivní fiskální politiku (co nejnižší deficit). Těmito nástroji si poradíte s libovolně vysokou inflací. Měnová reforma s tím nemá nic společného. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Práva zaměstnanců

Dobrý den, myslíte, že nová vláda bude stranit zaměstnavatelům a zavedou možnost výpovědi i bez udání důvodu pro zaměstnance? Nebo nějaké omezování práv zaměstnanců?

Dobrý den,

vláda koalic SPOLU a PirSTAN bude představovat demokratickou a prozápadně orientovanou vládu. Charakteristickým rysem demokratických západních států jsou nejvyšší možná práva zaměstnanců. Přestože mnozí demagogové šíří mezi lidmi strach ze západní demokracie a spásu hledají ve východních autokraciích, na otázku "kde se mají zaměstnanci lépe/kde mají zaměstnanci větší práva" existuje velmi jednoduchá odpověď. Na jedné straně máte země jako Čína, Rusko, KLDR, Venezuela a na straně druhé Německo, Francii a Británii. Rozdíl v právech zaměstnanců, v jejich životní úrovni, péči (zdravotnictví, ekologie, sociální politika) a materiálním zabezpečení je propastný. 

Témata jako "výpověď bez udání důvodu" nebo "délka výpovědní lhůty" nejsou v ČR vůbec aktuální. Naopak, od roku 2015 trpí ČR permanentním nedostatkem zaměstnanců. Nezaměstnanost je dlouhodobě pod přirozenou úrovní, máme více volných pracovních míst než je registrovaných uchazečů na úřadech práce. Zaměstnavatelé si svých zaměstnanců velmi váží neboť dobře ví, že náhrada se za každého odcházejícího pracovníka hledá velmi těžko. Výpovědní lhůta 2 měsíce je pro mnohé zaměstnavatele naopak příliš krátká (dostanete od zaměstnance výpověď na konci měsíce, další měsíc sháníte nového pracovníka a když se Vám zadaří, máte pouhý 1 měsíce na předání práce/zaučení, což ne vždy stačí). 

Od nové vlády se tak spíše dočkáme rozšiřování práv zaměstnanců (flexibilní a zkrácené úvazky, podpora zaměstnávání seniorů a invalidů, podpora matek po rodičovské, atd.), neboť v ČR chybí přinejmenším 0,5 mil. pracovníků napříč všemi obory. A chceme-li dostat více lidí do pracovního procesu, musíme podmínky zatraktivnit. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Kupní síla

Kupní síla je termín, který často slyšíme v souvislosti s ekonomikou země, osobními financemi nebo měnovou politikou. Ale co to vlastně znamená, a proč je tak důležitá? V tomto článku se podíváme na základy kupní síly a její dopad na každodenní život.

Co je to kupní síla?

Definice: Kupní síla vyjadřuje množství zboží a služeb, které můžete koupit za určité množství peněz. S růstem inflace, když ceny zboží a služeb stoupají, klesá kupní síla peněz.

Měřítko: Často se měří v reálných platech, které jsou upraveny o inflaci, aby odrážely skutečnou hodnotu peněz.

Faktory ovlivňující: Mezi hlavní faktory patří inflační sazby, měnová politika, celková produkce země a mezinárodní obchodní vztahy.

Důsledky změn v kupní síle
Pro domácnosti

Výhoda: Při rostoucí kupní síle si lidé mohou dovolit více zboží a služeb, což vede ke zvyšování životní úrovně.

Nevýhoda: Pokles kupní síly může znamenat, že domácnosti budou muset šetřit nebo se vzdát některých výdajů.

Pro podniky

Výhoda: Rostoucí kupní síla může vést k vyšší poptávce po produktech a službách, což může stimulovat růst.

Nevýhoda: Klesající kupní síla může znamenat nižší prodeje a tím pádem i nižší zisky.

Pro ekonomiku

Výhoda: Stabilní nebo rostoucí kupní síla může podporovat ekonomický růst a stabilitu.

Nevýhoda: Rychle klesající kupní síla může signalizovat hospodářskou krizi nebo recesi.

Porozumění kupní síle je klíčem k pochopení širšího ekonomického kontextu a jeho dopadu na naše osobní finance. Správné monitorování a reakce na změny v kupní síle může pomoci jednotlivcům i podnikům lépe se přizpůsobit ekonomickému prostředí.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena