Banky.cz Články Politika Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

6.4.2016 Politika

Ministerstvo práce a sociální věcí (MPSV) přišlo s několika návrhy na zkvalitnění života občanů. Státní půjčka na bydlení, řešení sociálního bydlení, zavírání supermarketů o svátcích a podpora práce z domova (home office). Pojďme se na tyto inovace podívat podrobněji.

Státní půjčka na bydlení

Státní půjčka na bydlení

Již dnes poskytuje Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) mladým rodinám úvěry v řádu statisíců korun na pořízení či zvelebení vlastního bydlení za zvýhodněný úrok (aktuálně běží program 150 000 Kč na 10 let za 2%). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podporuje bydlení mladých přes dotované hypotéky. Úrok 2% bez nutnosti ručit nemovitostí je jistě příjemný, ale za 150 000 Kč lze dnes pořídit leda garážové stání. U dotovaných hypoték MMR zase Nejvyšší kontrolní úřad (NKU) odhalil, že administrativní náklady na dotace byly vyšší než samotné dotace.

Vláda nyní schválila inovovaný program úvěrů – SFRB má nově poskytovat úvěry mladým rodinám (do 36 let s dítětem do 6 let) 50 až 600 tisíc korun na 15 let za 1,46-2,46%. Na první pohled prospěšný program má několik zásadních vad:

  • Za 600 000 Kč si v krajském městě nepořídíme dnes ani garsonku (a rodina obvykle potřebuje více než 1+kk).
  • Úrok 1,46-2,46% je mírně vyšší oproti komerčnímu sektoru (banky dnes nabízejí nové hypotéky od 1,79% - viz článek Hypotéky dosáhly nového dna).
  • Kolik budou činit administrativní náklady na jeden přidělený úvěr? Dejme tomu, že nám stát poskytne 600 tisíc korun za 1,46% - tedy oproti komerčnímu sektoru za 1,79% činí zvýhodnění 0,33% (po odečtení daňové úlevy 0,28%). Ročně tedy stát přispěje mladé rodině přesně 1 680 Kč (vezmeme-li si nejvyšší možný úvěr a dosáhneme-li na nejnižší sazbu). Aby NKU opět po letech neukazoval na administrativní náklady převyšující poskytnuté dotace.   

Podpora vlastního bydlení je jistě chvályhodná a rozumná pro-rodinná politika. Nebylo by ale lepší např. každému odpustit daň z převodu nemovitosti z první kupované nemovitosti? Při průměrné ceně bytu/RD 3 mil. Kč by tak stát skutečně každé mladé rodině pomohl ušetřit 120 000 Kč. 

Sociální bydlení a desátky developerů

Moderní a vyspělý stát by se jistě měl umět postarat o sociálně slabší. Což ale vyžaduje nějakou rozumnou definici nízkých příjmů a přesné vymezení příjemců. Současná definice chudoby, která zahrnuje nároky na dovolenou či hojný přísun kuřiva, alkoholu a spotřební elektroniky, ovšem vede k situaci, kdy na doplatek na bydlení má nárok skoro každý a z dotovaných ubytoven se stalo nové podnikatelské odvětví, rozvíjející se rychleji než vyspělé technologie.

Stát chce ubytovny zarazit a převést tuto agendu na obce, kterým nařizuje mít k dispozici dostatečný bytový fond pro sociální bydlení. A dostáváme se do nekonečného koloběhu: obec pořídí byty, chvíli je pronajímá a nakonec je prodá za extra zvýhodněnou cenu současným nájemcům (v lepším případě si tímto politici kupují hlasy do dalších voleb, v horším případě přihrává úřad malou domů přímo svým známým). Navíc NKU opět upozorňuje na pochybení v programu sociálního bydlení. Za poskytnuté peníze se ještě byty postavily, ale následně už v nich ne vždy bydleli jen sociálně slabí.

Jak zajistit dostatečný bytový fond obcím? MPSV navrhuje zavést tzv. desátky developerů. Investor by měl povinnost z každého dokončeného bytového projektu odvést 10% bytů zdarma obcím, které by je dále přidělovaly potřebným jako sociální byty. Podobně jako stát pomocí regulovaného nájmu nechával střední třídu dotovat bydlení ostatním, akce „desátek developerů“ bude mít identický efekt. Bohatí bydlí obvykle v RD, chudí si nové byty z developerských projektů nekupují. Tedy aby mohl developer odevzdat 10% obci, bude muset ostatní byty zdražit o identických 10% - což zaplatí střední třída (tedy i mladé rodiny s dětmi), kteří si místo hypotéky 3 mil. Kč na 30 let budou nové muset brát 3,3 mil. Kč na 33 let. Jako bonus budou mít obyvatelé draze zaplacených bytů ještě příležitost se kulturně obohacovat od nájemníků sociálních bytů, kam se přesune dnešní klientela ubytoven. Po školské inkluzi tak přichází i inkluze v bydlení.

Zavírání supermarketů o svátcích

zákaz prodeje o svátcích

Téměř nikdy se novým zákonem nezavděčíte všem (nesnížíte-li daně). Vždy uděláte radost někomu větší a jinému menší. Ale zákon, který je proti všem zainteresovaným stranám, který ničemu nepomůže - to chce kumšt. ČSSD by ráda zakázala prodej v supermarketech o svátcích, aby si pokladní mohli užít volno a lidé nebyli nuceni pod tíhou dnešní doby chodit do nákupních center. Realita je ovšem jiná. Směny o svátcích jsou velmi populární neb bývají se 100% příplatkem (jistě, otec rodiny bude radši doma s dětmi, ale studenti, důchodci a singles tyto směny vždy preferují a den volna si vybírají jindy). Tedy problém obsadit směny není. Prodejci chtějí mít otevřeno a prodávat. A lidé evidentně chtějí svůj volný čas trávit nakupováním (což se nám může zdát třeba zvrhlé, ale stát nemá nikomu přikazovat, jak správně trávit svůj volný čas).

V prvním kole pozměňovacích návrhů se zákaz neměl týkat prodejen s prodejní plochou do 200m2. Ve druhém kole pozměňovacích návrhů se vyjmuly i supermarkety s prodejní plochou nad 200m2 v případě, že sídlí ve stejném obchodním centru jako menší prodejny. Tím nám s trochou nadsázky ze zákazu prodeje vypadly skoro všechny obchody mimo pár nešťastných venkovských jednot, které o fous překročí oněch 200m2 a budou mít smůlu.

Práce z domu? Máme jiné řešení!

Práce z domova, nebo-li tzv. home office, je velmi populární benefit, který dnes nabízejí převážně nadnárodní firmy. Zaměstnanec ušetří hodinu a více času (cesta z práce a do práce), může pracovat, i když není 100% fit, ale nemocný ještě také není (a nenakazí při tom kolegy) či přes oběd stihne vyzvednout děti ze školky. Menší či tuzemské firmy toto většinou zaměstnancům nenabízejí ze dvou důvodů:

  • Náplň práce není plně elektronizovaná a online (nutný předpoklad pro práci z domova – tahat s sebou domů šanony, kopírku a archiv možné není).
  • Čeští manažeři trpí neustále představou, že z domu by lidé nepracovali a flákali se (což je částečně o rozumném přístupu zaměstnance, ale především o schopnosti nadřízených optimálně vytěžovat podřízené).

MPSV chce nyní podpořit rozšiřování tohoto benefitu souborem opatření, který ovšem v praxi tento benefit naopak zcela eliminuje. Nově by měli zaměstnavatelé nejen přispívat zaměstnancům na náklady na energie a připojení k internetu (to je při jednom dni v týdnu měsíčně maximálně pár korun, ale spočítat to bude administrativně nákladné), ale také zajišťovat u zaměstnanců doma dostatečnou bezpečnost práce a ochranu zdraví (budou firmy do každé domácnosti posílat techniky na revize elektrických zařízení a požárníky na kontrolu únikových cest?).

Opatření na podporu práce z domu musel navrhovat teoretik podobný těm, co uzákonili změnu přednosti na kruhových objezdech (nově na každém objezdu jinak), zákaz vstupu do lesa (aby nebyli myslivci rušeni při honitbě) či povinnost vodáků opatřit si povolení správce jezu před jeho splutím (na to si bude muset Povodí Vltavy přes léto otevřít nové oddělení).

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

Měl bych zájem o státní půjčku?

Počet odpovědí: 373

KOMENTÁŘE k článku Státní půjčka na bydlení a další inovace z dílny MPSV

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017 Politika

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena