Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #6661, Darování bytu před insolvencí

Darování bytu před insolvencí, Exekuce a insolvence

Dobrý den, družstevní podíl bytu jsme dceři a jejímu manželovi darovali bezúplatně v květnu 2017 a od roku 2018 jsme museli jít s manželem do insolvence. Insolvenční správkyně tento úkon napadla jako neúčinný ,dal ji i soud za pravdu. Soud nyní požaduje po dceři částku, která je rovna odhadu ve výši 985 000 Kč. Byt se prodá za částku vyšší než je odhad (1 360 000 Kč). Z jaké částky bude dcera hradit daň?Dcera v bytě nebydlí, podíl vlastní 2 roky.Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

to jste měli velké štěstí, neboť převod majetku na příbuzné těsně před vstupem do insolvence či uvalením exekuce je poměrně jasné poškozování věřitelů. Soudy tyto dary běžně zneplatňují. Pokud dcera nabyla družstevní podíl bezúplatně a nyní ho prodává za 1,36 mil. Kč, činí její zisk 1,36 mil. Kč a daň z příjmu (15%) pak 204 000 Kč.