Co dělat, když se účet vybral bez ukončení dědického řízení?

Dobrý den, dne 6.4 2017 mi zemřel manžel, dispoziční právo k účtu má doposud jeho matka, bohužel po měsíci 9.5. kdy byl účet blokován (blokace trvala dlouho -vím, že se musí zablokovat do určitých hodin...zjištěno právníkem) byl následně účet vybrán její osobou. Problém nastal, když účet byl vybrán aniž by paní setrvala do ukončení dědického řízení. Bohužel nejsme v dobrém vztahu, ale i tak ji spořitelna měla zastavit, nebo upozornit, že je účet blokován do doby ukončení dědického řízení. Bohužel po ukončeném dědickém řízení jsem podala na centrálu dotaz k prověření účtu, kdo kdy jak měl dispoziční právo. Nesedí mi tam podpisy, ani úkony, prý se vůbec takto nedělají. Ale to je druhá věc. Ještě dodám, že byl proveden pokus o platbu kartou (blokována) v zahraničí dne 10.9. Odpovědi se mi k dnešnímu dni vůbec nedostalo. Paní není prohlášena dědičkou, tudíž dle mého názoru poškodila vědomě mě i dceru. Už nevím kam bych se měla obrátit. Na ombudsmana, nebo na ředitelství spořitelny nebo přímo na soud? Přeji hezký den Pavla

Dobrý den,

banka musí účet zemřelého zablokovat ihned po doručení úmrtního listu. Kdy přesně jste bance úmrtní list předala? Od tohoto momentu neměl být nikdo schopen peníze z účtu vybrat (platby kartou jsou též blokovány). Pokud se to někomu podařilo, nese za toto pochybení banka plnou odpovědnost. Po skončení dědického řízení banka účet ruší a peníze posílá oprávněným dědicům.

Disponent může technicky zneužít mezeru mezi datem úmrtí a dnem doručení úmrtního listu bance (obvykle 1 týden) a v tento čas dále nakládat s penězi na účtu. Nicméně by tak činit neměl, neboť v tento moment již z právního hlediska k penězům dispoziční právo nemá (peníze jsou od data úmrtí předmětem dědického řízení). Dědic dědí množství peněz nacházející se na účtu k datu úmrtí. Může tak po disponentovi vymáhat neoprávněně vybrané peníze.

Na koho se obrátit? Pokud disponent vybral peníze z účtu po datu doručení úmrtního listu bance, pak pochybila banka a musí škodu nahradit. Naopak jestli peníze z účty zmizely před datem doručení úmrtního listu bance, musíte se domáhat navrácení peněz u toho, kdo je z účtu vybral (třeba i soudní cestou).