Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #19973, Dědictví a výplata peněz z účtu

Co se stane, když soudní komisař žádá o zůstatky na účtu po úmrtí? Banka nezablokuje účet a dědic se nemá na koho obrátit.

30.11.2022 Běžný účet

Dobrý den, pokud soudní komisař požádá banku o zůstatky na účtu k datu úmrtí majitele účtu, tak tímto není banka informována o úmrtí a nezablokuje účet, i když na něm má třetí osoba dispoziční právo? Pokud banka nezablokuje účet po tomto úkonu soudního komisaře, může si některý dědic na banku úspěšně stěžovat? Předpokládám, že banka s dědicem komunikovat nebude nijak, neb se bude schovávat za "bankovní tajemství". Na soudního komisaře rovněž si nelze stěžovat, protože ten nepochybil. A pak už je zaděláno na soudní spor, když disponent vytuneluje účet, než dojde k rozhodnutí o pozůstalosti. Banka je zřejmě nepostižitelná, takže se vůbec nedivím tomu, že účet s klidem nezablokuje.

Dobrý den,

obecně se dědí zůstatek na účtu k datu úmrtí zůstavitele. Jestliže by někdo peníze z účtu po úmrtí zůstavitele neoprávněně vybral, dědicové by po dotyčném mohli dlužnou částku vymáhat (disponent nemá právo po úmrtí zůstavitele peníze z účtu vybrat). Pokud jste byl jednáním disponenta (nebo jiné osoby či banky) poškozen, domáhejte se svých práv soudní cestou.