Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #9206, Pronájem bytu a daň z příjmu

Jak je zdaněn příjem z pronájmu bytu včetně zúčtovatelných záloh?

9.3.2020 Daně

Dobrý den, ráda bych se zeptala na zdanění příjmu z pronájmu bytu - pronajímám byt za 10 000 Kč měsíčně plus náklady na provoz - zúčtovatelná záloha 2 000 Kč (topení a spotřeba vody). Platím daň z 10 000 Kč nebo z celé částky 12 000 Kč, tzn. včetně zúčtovatelných záloh? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předmětem daně z příjmu je pouze příjem z nájemného (10 000 Kč) bez zúčtovatelných záloh na energie. Tento příjem ponížíte o skutečné náklady nebo výdajový paušál (30%). Teprve zisk (nájemné mínus náklady) se zdaní 15% sazbou daně z příjmu. Dále taktéž můžete uplatnit daňové slevy.