Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #2903, Prodej nemovitosti - notářská úschova

Prodej nemovitosti - notářská úschova, Reality

Sjednejte si hypotéku online
18.7.2016 Reality

Dobry den, kupujici me nemovitosti by si chtel na jeji zaplaceni vzit hypoteku u CSOB. Prevod (koupi) bychom chteli provezt notarskou uschovou u me dlouho zname notarky. Chtel bych se zeptat jak se v takovem pripade postupuje. Zejmena me zajima ve ktery moment (zacne ruceni nemovitosti), ale take se co se v obvyklych pripadech z me strany pozaduje, aby banka mohla poslat hypoteku do notarske uschovy. S pozdravem C.B

Dobrý den,

celý postup je dobře popsaný v článku Prodej nemovitosti 1 a Prodej nemovitosti 2. Úschovu přes notáře považuji osobně za vůbec nejlepší cestu. Dobré je tam nechat sepsat rovnou i kupní smlouvu - notářem sepsaná smlouva má statut veřejné listiny (silnější právní postavení) a navíc je to i praktické sepsat obě smlouvy (kupní + úschova) na jednom místě - údaje z jedné smlouvy totiž potřebujete přenést do té druhé.

Ručení nemovitostí, resp. přesněji vklad zástavního práva ve prospěch banky, se realizuje až po přepsání vlastníka na katastru na kupujícího, tedy po vyplacení peněz z úschovy. Banka pro poslání peněz do úschovy potřebuje pouze kopii podepsané kupní smlouvy a smlouvy u úschově. Žádná další součinnost z Vaší strany není třeba.