Banky.cz Články Hypotéka Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018 Hypotéka

Praha by měla potřebným ručit za hypotéky – recept TOP 09 na řešení bytové krize v hlavním městě. Proč to není dobrý nápad? Pojďme si společně připomenout jeden ze spouštěčů poslední finanční krize.

REKLAMA

Drahá Praha

Bydlení v Praze není skutečně levné. Cena novostaveb atakuje hranici 100 000 Kč za metr čtvereční a ani panelákovou klasiku 3+1 na sídlišti neseženeme pod 4 mil. Kč. Nájem pokoje ve sdíleném bytě přijde i na 10 000 Kč měsíčně. Na vině je nedostatek bytů způsoben pomalou výstavbou. Lidé chtějí byty nakupovat a developeři stavět. Jenže vyřídit stavební povolení na bytový dům trvá v hlavním městě i 10 let. Jak z toho ven?

Řešme příčinu, nikoliv následek

Příčinou je nedostatek bytů, následkem pak jejich vysoká cena. Poptávka převyšující nabídku šponuje cenu výše. Zájemců o bydlení ubývá (nemohou si takovou drahotu dovolit) a cena nachází novou rovnováhu (byť nepříjemně vysoko). Nejlepším řešením je odstranění příčiny, tedy povzbuzení nabídky. TOP 09 chce naopak uměle navyšovat poptávku tím, že bude potřebným ručit za hypotéky. To je nápad hodný spíše stran, kde zítra znamená včera. Umělé navýšení poptávky totiž nedostatek bytů nejenže nevyřeší, ale celý problém naopak ještě zhorší (ceny porostou výše).

Jak zrychlit bytovou výstavbu?

Na celostátní úrovni apelovat na zjednodušení legislativy. I na vodovodní přípojku pro rodinný dům potřebujeme dnes 10-20 razítek. Přestože má každá instituce ze zákona povinnost reagovat do 30-60 dnů, málokterá to skutečna dodržuje. Výjimkou není ani čekací lhůta několik měsíců až let. Velmi by pomohla nyní diskutovaná fikce souhlasu (neodpoví-li úředník do 60 dnů, bere se jeho mlčení jako souhlas). Jako hudba budoucnosti zní návrh na jednotné kontaktní místo, kdy investor podává jedinou žádost na stavební úřad, který si dále oněch 10-20 razítek shání sám. To by byla skutečná služba občanům.

Nejlepší hypotéka online

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

Na místní úrovni v Praze by stačilo změnou územního plánu proměnit pole uprostřed existující okrajové zástavby na stavební parcely. Zeleň braňme, ale orající traktor zvyšující prašnost do města určitě nepatří.

Toxické hypotéky

bomba-1.jpg
Nejlepší hypotéka online

Jedním ze spouštěčů poslední globální finanční krize (2008) byly státními agenturami (Fannie Mae and Freddie Mac) garantované hypotéky pro potřebné v USA. Po prasknutí internetové bubliny (tzv. dotcom krize 2001) následovalo hojení v podobě dlouhého období extrémně levných peněz. Lidé si brali více hypoték, ceny nemovitostí rapidně rostly. FED následně zvyšuje úrokové sazby a mnozí na nové hypotéky nedosáhnou či mají problémy se splácením těch stávajících (2005). Přichází státní garance za hypotéky potřebným. Jinak řečeno, kdo nedosáhl na hypotéku vlastními silami, tomu se zaručil zprostředkovaně stát. Hypotéční zástavní listy obsahující vysoce nekvalitní (leč státními agenturami garantované) úvěry se v globalizovaném prostředí rychle rozšíří i do Evropy a Asie. A celý tento domek z karet se velmi bolestivě řítí k zemi o tři roky později (2008).

Teď se dějově nacházíme kolem roku 2005. Skončilo období rekordně levných peněz, centrální banka výrazně navyšuje základní úrokové sazby. Ceny realit jsou vysoké, hypotéky méně dostupné. ČNB poučená předchozí krizí tahá za záchranou brzdu v podobě omezení hypoték (max. LTV 90%, dluh max. devítinásobek ročního příjmu, splátka max. 45% měsíčního příjmu). To poslední co teď potřebujeme jsou státní garance za hypotéky klientům, kteří neprojdou skóringem u bank. 

REKLAMA

ANKETA k článku Státní garance za hypotéky

Měl by stát ručit za hypotéky potřebným?

Počet odpovědí: 163

KOMENTÁŘE k článku Státní garance za hypotéky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

26.4.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

UCB: Úprava konstrukce sazeb - zavedení tzv. Aktivity na účtu

25.4.2024 Hypotéka

UniCredit Bank s platností od 25. 4. 2024 upravuje cenotvorbu pro hypoteční úvěry - zavádí tzv. Aktivitu na účtu.

Odhad ceny nemovitosti nejen pro hypotéku

18.4.2024 Hypotéka

Plánujete žádat o hypotéku? Nebo prodáváte či kupujete nemovitost, případně vás čeká dědické řízení? V těchto případech se pravděpodobně neobejdete bez odhadu ceny nemovitosti. Jak odhad probíhá, jaké faktory mají vliv na odhadní cenu a jaká jsou specifika bankovního odhadu nemovitosti?

Konsolidace: Ušetřete sloučením hypotéky a dalších půjček

12.4.2024 Hypotéka

Potřebujete si udělat pořádek v rodinném rozpočtu a současně snížit celkové výdaje za splátky úvěrů? Vhodným řešením je konsolidace. Sloučením více půjček do jedné ušetříte nemalou částku na poplatcích. A nejen to. Přečtěte si, co obnáší konsolidace úvěrů, jaké půjčky je možné sloučit a jaké výhody konsolidace přináší.

[AKTUÁLNĚ] Nemovitosti výrazně podraží. Očekává se růst cen o 12-15 %

3.4.2024 Hypotéka

Po dvou letech útlumu se realitní trh chystá na oživení. S klesajícími úrokovými sazbami hypoték se zvyšuje poptávka po bydlení. A ceny nemovitostí pravděpodobně prudce vzrostou. Češi mají hlad po vlastním bydlení, a klesající sazby podněcují poptávku po realitách. To se zákonitě neobejde bez vlivu na nabídkové ceny bytů a domů, až na jedinou výjimku.

Z naší bankovní poradny

Refixace hypotéky a zhoršení bonity

Dobrý den, nevíte prosím, jak zkoumá Hypoteční banka u refixace bonitu klienta? Příští rok končí fixace a můj zdravotní stav se výrazně zhoršil. Nevím jak by banka případně zhodnotila příjem formou invalidního důchodu a nějakého menšího výdělku na částečný úvazek. Na druhou stranu jsem mladý člověk, kde změnu zdravotního stavu a bonity banka neočekává a se splátkami nebyl nikdy problém, zbývající jistina je už malá (cca 1,2 mil. Kč). Takovouto částku lze již půjčit i jako půjčku na cokoliv a vidím na nich někdy i lepší úroky než u hypoték. Opět ale bude banka požadovat doklad o příjmu, což bude asi příští rok problém, pravděpodobně budu na invalidním důchodu a 0,3 úvazku. I když mi moje banky v internetovém bankovnictví nabízí “výhodné půjčky do 1,2mil do 15 minut na účtu” tak asi stejně člověk musí poslat doklad o příjmu. Konec fixace je vice než za rok, je čas, a úroky klesají. Ale rád bych zvážil všechny možnosti. Děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

při refixaci hypotéky se znovu neověřuje bonita dlužníka, vstup do invalidního důchodu ani snížení příjmů nemůže být důvodem pro zesplatnění úvěru. Banka Vám nabídne úrokovou sazbu pro další období. Přinejhorším bude úrok o pár desetinek vyšší. Refinancování hypotéky u jiné banky nedoporučuji (zde by se již bonita ověřovala). Taktéž nelze doporučit refinancování hypotéky neúčelovou půjčkou. Mimo ověřování bonity je třeba zvážit i maximální splatnost úvěru (hypotéka až 30 let, půjčky obvykle do 10 let). Čím kratší splatnost, tím vyšší měsíční splátka. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena