Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #14420, Dědictví a podíl v družstvu

Dědictví a podíl v družstvu, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
31.5.2021 Akcie a investice

Dobrý den, jak zjistit počet a cenu akcií po zemřelém? Při vyřizování dědictví po dědečkovi chtěl notář konkrétní dokumenty, že je dědeček vlastníkem akcií v místním zemědělském družstvu. Ty jsme nenašli. Zemědělské družstvo tyto informace tehdy odmítlo dát. Od té doby přestala chodit od družstva jakákoliv korespondence. Dědické řízení se ukončilo s tím, že podle družstva se nedá zjistit, jaké akcie vlastnil. Před pár lety, ale najednou zase začly chodit složenky k vyzvednutí dividend (samozřejmě na jméno zemřelého dědečka) a pozvánky na valnou hromadu. Podle mne je tímto jasné, že musí být vlastníkem konkrétních akcií. Rodiče už se nikde nechtějí dohadovat, ale mě to nedá. Mohu za ně někde nějak zjistit, co dědeček vlastnil, případně jestli to má vůbec cenu (dividendy byly v době kdy se daly vybírat složenkou 600 Kč). Případně vyplatí se otevřít znovu dědictví? Moc děkuji za jakoukoliv pomoc, chtěla bych to konečně nějak vyřešit a ukončit.

Dobrý den,

pokud byl dědeček členem družstva, nevlastnil akcie ale družstevní podíl. Družstvo musí poskytnout notáři součinnost při vyřizování dědictví (nemůže odmítnout dotaz notáře na výši družstevního podílu zůstavitele). Notář tyto dokumenty neměl chtít po Vás ale po družstvu (Vám naopak družstvo informace poskytnout nemůže).