Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11623, Hypotéka na pronájem bez příjmu

Hypotéka na pronájem bez příjmu, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěl bych poradit s jistou situací. Našel jsem k prodeji dům v maloměstě. Je na prodej za cenu cca 1,2 mil. Kč. V domě by po rekonstrukci bylo možné provozovat dva či tři menší byty k pronájmu. Lokalita domu je přímo v centru městečka, obchody, kavárny, zdravotnické střediska, lékárna, kostel hned v blízkém okolí. Dojezdová vzdálenost do ostatních průmyslových měst je přímo ideální. Sám k dispozici mám cca 500 000 Kč. Do investice na rekonstrukci bych počítal cca 1,0 - 1,2 mil. Kč. Bohužel v současné době jsem již rok bez doložitelných příjmů a mám potíže si v době pandemické krize najít vyhovující zaměstnání mé profese. Jaká je šance na bankovní financování, když jsem bez příjmů, ale nemovitost by po prodělané rekonstrukci sama produkovala příjem, který by kryl splátky hypotéky?

Dobrý den,

u hypotéky na pronájem je možné do příjmů započíst i budoucí výnos z pronájmu. Ovšem hypotéky na pronájem mívají nižší LTV (obvykle do 60-70%) a vyšší úrok. Banka by Vám tak bez další zástavy pro investici ve výši 2,4 mil. Kč půjčila max. cca 1,5 mil. Kč. Na splátky hypotéky můžete dávat max. 45-50% příjmu. Jste-li zcela bez příjmů, nebude tak stačit, že příjem z pronájmu pokryje splátky hypotéky.

Hypotéka na vlastní bydlení má vyšší LTV (až 90%) a nižší úroky. Ovšem zase by nebylo možné uznat budoucí příjmy z pronájmu. A bez vlastního příjmu, ukončené zkušební lhůty a doložitelného průměrného příjmu za posledních 12 měsíců hypotéku nezískáte. Prostuduje podmínky hypotéky.

Nezapomeňte, že ani pronájem nemovitosti není zcela bez rizika. Třeba nenajdete hned nájemníka, protáhne se rekonstrukce, budete mít smůlu na neplatiče, atd. Podnikatelský duch se cení, ale pouštět se do pronájmu zcela bez příjmů a úspor (vše byste dal za nákup nemovitosti) může být vysoce rizikové. Nebankovní financování Vám štěstí nepřinese, neboť úroky u nebankovek vysoce převyšují očekávaný roční výnos z nájmu (5%).