Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #10374, Vypořádání dědictví a hypotéka

Vypořádání dědictví a hypotéka, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, žádám vás o radu. Jsem v situaci, kdy jsem po smrti matky zdědil třetinu nemovitosti s otcem a mojí sestrou. Otec zemřel a já plně důvěřoval sestře. Nyní jsem vlastníkem dvou třetin pozemku a jedné třetiny nemovitostí a sestra vlastní dvě třetiny nemovitostí a jednu třetinu pozemku. Domluvili jsme se spolu, že dům udržíme a když ne, prodáme a peníze si rozdělíme půl napůl. Uplynuly skoro dva roky, z čehož já většinu času strávil prací v zahraničí. Nyní jsem se vrátil, dům je na prodej a nabídka je vyšší než jeho odhadovaná hodnota. Sestra chce okamžitě prodat s vidinou financí na nový život s novým přítelem na novém místě. Já jsem se rozhodl udržet naše dědictví a neprodat. Mezi námi je po důvěře. Prosím vás o radu. Zítra žádám o hypotéku, ale než se dozvím zda mi ji schválí banka, pravděpodobně přijdeme o tohoto kupce a já vím, že na lustrací spojenou s žádostí o hypotéku nejsem dobře připraven. Co mohu udělat proto, abych hypotéku dostal? Vím že mohu ručit svou částí nemovitosti, jsem zaměstnán na pracovní smlouvu v Anglii, kde už od prosince minulého roku je za mě placeno zdravotní pojištění. Kvůli neposlané pracovní smlouvě jsem odhlášen u VZP až od 6. měsíce t.r. pro zpětné odhlášení jsem jim nyní poslal číslo mého NIN pro ověření data mé registrace na úřadu v Anglii. Teď to důležité, na českém účtu mám kontokorent na 10 000 Kč a minulý týden jsem si po částkách vybral 74 000 Kč, stav účtu je dnes -91 000 Kč. Dále mám na účtu navedeny trvalé příkazy na placení pokuty 3 000 Kč a 1 000 Kč další společnosti a 600 UPC. Po dobu minulého roku jsem neměl problém ze zpožděním těchto plateb. Mám i druhý účet v anglické bance, kam mi pravidelně chodí výplata. K nemovitosti je poslední odhad zhotoveny při dědickém řízení po mém otci na 2 370 000 Kč. Kupec nabízí 3,5 mil. Kč. Můj čistý měsíční příjem je závislý na počtu odpracovaných hodin, kdy mám 9 £ na hodinu. Takže vydělám mezi 30 až 50 000 měsíčně. Může sestra sama prodat svojí hodnotnější půlku dědictví když se rozhodnu nepodepsat? Musím počkat na schválení hypotéky ve výši 2 500 000 Kč Které potřebuji na vyplacení sestry (1 750 000 Kč), rekonstrukci a následný pronájem domu? Musím vyrovnat svůj kontokorent na českém účtě? Kolik budu potřebovat hotovosti abych dosáhl na tento úvěr? Pomůže mi banka udělat nový odhad ceny nemovitosti který bude jistě vyšší? Moc vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

každý může nakládat se svým majetkem zcela libovolně, tedy sestra může nezávisle na Vás prodat svou část domu a pozemků. Nikdo Vás nemůže nutit do prodeje Vaší části a je pravděpodobné, že kupec má zájem jen o celou nemovitost (bez prodeje vaší části nebude mít pravděpodobně zájem o sestry polovinu).

Odhad pro účely dědického řízení nemá nic společného s prodejní cenou. Aktuální tržní hodnota (prodejní cena) je taková, kolik je průměrný kupec ochoten zaplatit. To že Vám kupec nabízí více než činí hodnota zmíněná v odhadu pro dědické řízení neznamená, že byste třeba nemohli získat ještě více.

Pro získání hypotéky je třeba splnit mnoho podmínek, doporučuji prostudovat podmínky hypotéky nebo kontaktovat naše hypoteční poradce. Banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti a na splátky všech úvěrů (hypotéka, půjčky, kontokorent) můžete dávat max. 50% ze svého příjmu. Pro získání hypotéky bude třeba předložit nový odhad vyhotovený smluvním znalcem banky.