Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #8233, Prodej nemovitosti a daň z příjmu

Prodej domu a nákup nového baráčku: Jaké jsou daňové povinnosti a osvobození?

9.12.2019 Daně

Dobry den, v rijnu letosniho roku jsem prodala dum a chtela bych se informovat, zda prijem z ni podleha dani z prijmu FO. Dum jsem nabyla prostrednictvim darovaci smlouvy od sve maminky pred 3 lety. V dome jsem nikdy nemela trvale bydliste. V prvnim ctvrtleti roku 2020 kupujeme na hypoteku baracek. Penize ziskane prodejem domu chci pouzit na zarizeni domecku. Vztahuje se na me tedy osvobozeni z titulu uspokojeni bytove potreby? (pripominam - domek kupujeme z hypoteky, zarizeni chci koupit z prijatych penez z prodeje) Jak mam postupovat pri podani priznani? Je potreba dolozit konkretni faktury za koupi zarizeni nebo staci kupni smlouva na novy barak? Predem dekuji a preji pekny den

Dobrý den,

použijete-li peníze získané z prodeje nemovitosti na uspokojení vlastních bytových potřeb, pak jste od daně z příjmu (15% ze zisku) osvobozena. Nová nemovitost musí byt zakoupena do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje staré nemovitosti. Oproti příjmům ze staré nemovitosti lze uplatnit nabývací cenu nové nemovitosti (případný rozdíl byste dodanila). Osvobození se netýká výdajů na vybavení domácnosti po koupi nemovitosti, tedy doporučuji peníze z prodeje použít na koupit nemovitosti a půjčit si případně na vybavení domácnosti (umíme zařídit neúčelovou část hypotéky za cenu/úrok účelové části - kontaktujte prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky).