Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #8683, Omezení převodu nemovitosti

Omezení převodu nemovitosti, Reality

Sjednejte si hypotéku online
23.1.2020 Reality

Klient uzavřel v roce 1990 Smlouvu o omezení převodu nemovitostí s Investiční bankou, státním peněžním ústavem, IČ 00001287, která zanikla 27.02.1992 bez likvidace. Právním nástupcen byla Investiční banka, a.s.,IČ 45316619, na kterou byl vyhlášen konkurz 09.02.2004 a vymazán byl 24.11.2018 Usnesením Městského soudu v Praze ze dne 16.02.2018 č.j. 99 K 3/2004-2001. V roce 2019 se náš klient rozhodl nemovitosti prodat a v této souvislosti zjistil, že na listu vlastnictví v části věcného práva zatěžující nemovitosti je záznam zástavního práva smluvního pro Investiční banku, s.p.ú. Brno a Dohoda o omezení převodu nemovitostí ze dne 10.04.1990 registrovaná Státním notářstvím v Uherském Hradišti. Při jednání s katastrálním úřadem ve věci výmazu zástavního práva, které formálně zaniklo zaplacením půjčky v období 1990 - 1992, ale není k dispozici příslušná kvitance banky o zániku pohledávky, katastrální úřad požadoval doložit rozhodnutí soudu o zániku pohledávky. Na základě tohoto požadavku klient podal v roce 2019 návrh na vydání usnesení o výmazu zástavního práva smluvního příslušnému Okresnímu soudu v Uherském Hradišti. Soud Usnesením návrh žalobců odmítl s odůvodněním, že se jedná o řízení sporné a není řádně specifikována strana žalovaná. Soud v této souvislosti vyslovil názor, zda by se nemělo jednat například o řízení o umoření listiny dle ust. § 303 a násl. zákona č. 292/2013 Sb. Klient proti tomuto usnesení podali opravný prostředek, kde zdůraznili, že dle jejich názoru se nejedná o řízení sporné a požádali odvolací soud, aby v této právní věci vyslovil svůj právní názor. Katastrální úřad byl seznámen se stanoviskem soudu a konstatoval, že daná právní věc je neřešitelná. Dále katastr odmítl například prohlášení formou notářského zápisu, doložení výpisu z bankovního registru a pod. Oslovený nadřízený orgán Český zeměměřický a katastrální inspektorát Brno se odmítl k věci vyjádřit. Podle našeho názoru, předloženým potvrzením o zániku zástavního práva formou notářského zápisu při splnění náležitostí dle § 66 odst. 3 katastrálního zákona by se jednalo o jinou listinu, kterou právní úprava zná. Pro katastrální úřad je však tato forma potvrzení nedostačující. Děkuji za zodpovězení tohoto dotazu.

Dobrý den,

obávám se, že pokud jste tento případ nevyřešil Vy coby právník ani soudy, já Vám zde těžko na pár řádcích budu schopen tento spor kvalifikovaně posoudit.