Nemocenská a mateřská, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, snad to nebude hloupý dotaz, ale nějak si s tím teď nevím rady a na úřadě se mnou komunikovali přes zavřené dveře. Od 29.9. 2020 jsem musela nastoupit na nemocenskou kvůli těhotenství ve 4. měsíci. Zaměstnavatel se mnou ukončil hlavní pracovní poměr 13.10. 2020 kvůli jednomu zaspaní a doložení dvou propustek k lékaři ze zpožděním. Do teď mi přišla nemocenská dávka jen za dva dny a to za 13-14.10. 2020. Sice mi přišla ještě výplata od zaměstnavatele, ale strhli mi peníze za přesáhnutí 5 dní dovolené Měla jsem nárok na 25 dní, které jsem si měla vybrat do konce roku, ale tím pádem že byl ukončen dřív HPP, tak jsem neměla nárok na tolik dní dovolené. Takže bych potřebovala vědět nebo poradit, jestli mi přijde ještě tenhle měsíc nemocenská, jestli budu mít nárok na mateřskou a nějakou jinou finanční pomoc od státu. Jako samoživitelce mi na úřadu práce jen řekli, a ještě nesrozumitelně a s nechutí a neochotou přes dveře, že se hlásit nikam nemusím a mam podat na sociálce žádost o mateřskou. Jenže v dnešní nouzové době nevím s kým se mám poradit. V březnu čekám miminko a já teď nemám ani na výbavičku a pořádně na nájem, nevím si rady. Ani nevím, jestli je tenhle dotaz sem vhodný, ale budu vděčná za každou radu. Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

za nemoc v prvních 14 dnech vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel. Nemocenskou vyplácí OSSZ od 15. dne nemoci. Jestliže jste nastoupila na nemocenskou 29/9, pak Vám náhradu mzdy za první dva týdny měl vyplatit zaměstnavatel a OSSZ Vám správně proplatil pouze 2 dny za 13-14/10. Pokud jste vyčerpala více dovolené než na kolik jste měla nárok (o 5 dní z důvodu ukončení pracovního poměru), zaměstnavatel toto zohlednil v poslední výplatě (naopak pokud byste celou dovolenou nevyčerpala, byla by Vám při ukončení pracovního poměru proplacena). Na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem.