Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #10692, Insolvence v manželství a prodej nemovitosti

Insolvence v manželství a prodej nemovitosti, Exekuce a insolvence

Dobrý den, manželka si bez mého vědomí udělala insolvenci, kterou již má ukončenou, její insolvenční správce mě o tom ani neinformoval, vše jsem se dozvěděl na webových stránkách Justice.cz Insolvenci mělo ukončenou cca do 2 let, protože jí vzali dům, který sice nabyla před našim manželstvím, ale přeposílám znění z jejího řízení.

Návrh: S ohledem na výše uvedené okolnosti insolvenční správce navrhuje, aby Krajský soud v Ostravě jako soud insolvenční: a) vyslovil souhlas s vydáním výtěžku zpeněžení zajištěnému věřiteli č. 13 ve výši 131.626,21 Kč, b) vyslovil souhlas s vydáním výtěžku zpeněžení zajištěnému věřiteli č. 17 ve výši 53.131,70 Kč, c) vyslovil souhlas s vydáním výtěžku zpeněžení zajištěnému věřiteli č. 5 ve výši 5.352,00 Kč, , d) udělil v souladu s ust. § 38 odst. 4 IZ insolvenčnímu správci souhlas s vyplacením zálohy odměny insolvenčního správce ve výši 20.711,30 Kč včetně DPH (odměna dle §1 odst. 2 vyhlášky o odměně) a hotových výdajů ve výši 1287,44 Kč, e) rozhodl tak, že zůstatek výtěžku zpeněžení ve výši 1.192.732,85 Kč náleží dlužnici.

Mám dotaz ohledně částky 1 192 732,85 Kč, zda mi jako stále manželovi nenáleží část z tohoto? Nemá mi tudíž manželka přispět určitou částkou na umoření mé insolvence? Stále jsme manželé, i když nesdílíme společnou domácnost.

Dobrý den,

dům získaný před manželstvím nespadá do SJM, tedy výtěžek z jeho prodeje Vám nenáleží. Na druhou stranu manželé ručí za své dluhy společně a nerozlučně, tedy je možné, že váš insolvenční správce bude tyto peníze po vaší manželce požadovat. I proto by manželé měli vstupovat do insolvence vždy společně.