Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #5900, Věcné břemeno na přípojky sítí

Věcné břemeno na přípojky sítí, Reality

Sjednejte si hypotéku online
1.2.2019 Reality

Dobrý den, řeším obdobný problém jako v tomto příspěvku. Mám rozjednanou hypotéku, ale nechtějí mi povolit čerpání z toho důvodu, že nemáme zřízeno věcné břemeno na inženýrské sítě. Odpad i vodu máme na vlastním pozemku řešené pomocí ČOV a studny, jedná se tedy pouze o energie. Aktuální stav je takový, že všechny strany podepsaly Smlouvu o smlouvě budoucí, díky čemuž byl vydán Územní souhlas se stavbou vedení. Tento jsem předložila bance a ta mi řekla, že to neakceptuje, protože ve smlouvě mám napsáno Čerpání podmiňuje: "Předání originálu výpisu z katastru nemovitostí k Zástavě, ze kterého bude patrný zápis zřízení věcného břemene vedení inženýrských sítí přes pozemek parc.č.: XX a parc. č.: XXX, ve prospěch Zástavy (tj. můj pozemek)." Což by znamenalo zatížit dva cizí pozemky a tím je znehodnotit. V době podpisu smlouvy s bankou jsem ještě nevěděla, jak to s břemeny na energie chodí a že čekací doba na připojení může být i více jak rok a půl, což je i v našem případě. Prosím o radu na koho se obrátit a jak postupovat. Kvůli chování banky mám finanční problémy a budu muset stavbu pozastavit. Děkuji.

Dobrý den,

přípojky inženýrských sítí jsou majetkem toho, kdo je postavil. Přípojku NN (elektřina) staví distributor, tedy věcné břemeno se zřizuje ve prospěch distributora (ČEZ, EON, PRE). Naopak přípojky plynu, vody a kanalizace si stavíte přímo Vy (plyn můžete následně za úplatu převést na distributora, ale voda/kanalizace zůstává Vám) a věcné břemeno se zřizuje ve Váš prospěch, resp. ve prospěch Vaší parcely.

Distributor elektřiny je povinen Vás připojit do roka od podání žádosti, splníte-li všechny podmínky - uhradíte cenu za přípojku (500 Kč x hodnota A hlavního jističe pro 3F) a zřídíte si na vlastní náklady sloupek pro elektroměr). Plyn/voda/kanalizace je zcela ve Vaší režii - distributor Vám pouze schvaluje projekt (má na to 30 dnů) a na Vás následně je si vyřídit územní souhlas a sehnat si stavební firmu.

Územní souhlas (přípojky) a stavební povolení (případné prodloužení hlavního řádu) je podmíněno podpisem smlouvy o smlouvě budoucí na zřízení věcného břemena pro všechny cizí pozemky, přes které Vaše přípojky povedou (u prodloužení hlavních řádů též plánovací smlouvou, která řeší převod řádů na distributora). Věcné břemeno lze do katastru zapsat až po zhotovení geometrického plánu na již provedenou stavbu.

Banka tak podmínkou výše říká, že Vám nepůjčí na nezasíťovaný pozemek. Řešením je nejdříve pozemek zasíťovat a až následně čerpat úvěr. Nebo můžete zkusit jinou banku, které bude stačit územní souhlas bez samotné realizace stavby.