Jak probíhá dědické řízení a co se započítává do majetku?

Dobrý den, je-li to možné, poprosila bych Vás o radu a Váš názor. V říjnu mi po vážné nemoci zemřel tatínek. Maminka je vážně nemocná a tuto situaci špatně nesla, tak jsem zařizovala pohřeb a vše spojené s ním. Teď jsme byli předvoláni na předběžné řízení, kam jsem si vše potřebné připravila. Po návštěvě notářské kanceláře jsem chápala, že byt a garáž, který byl psán na oba rodiče jde do dědického řízení. Zarazilo, že chtěli do dědictví číslo maminčina osobního účtu, auto, které je psané na maminku. Předložila jsem dokumenty spojené se zařízením pohřbu (oblek pro tatínka, fakturu za pohřeb, drobné pohoštění pro rodinu) - myslela jsem si, že se o toto sníží částka majetku po tatínkovi, kterého se s bratrem budeme vzdávat ve prospěch maminky a bylo mi řečeno, že toto se tam nedává a náklady se máme podělit v rodině. Nejde mi o peníze, jen jsem čekala, že se částka sníží o náklady okolo pohřbu. Pokud bude odměna notáři vyměřena z hodnoty bytu a garáže, mi přijde logické. To tedy maminka, která si léta spořila, bude platit i z tohoto? Proč notář nemůže zahrnout náklady na pohřeb? Ještě musím zajistit odhad převedeného družstevního bytu do OV a garáže. To co zaplatím za odhad, můžu dát do dědického řízení nebo také ne? Hlavně pro maminku to byl velký šok - úmrtí tatínka, výdaje spojené s pohřbem a teď trne v obavách, kolik si vyčíslí notář z toho všeho odměnu. Můžete mi, prosím, poradit buď odpovědí nebo nějakým odkazem? Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

u manželů je většina majetku obvykle v SJM (společné jmění manželů), přestože se třeba peníze nacházejí na účtu, který je veden pouze na jednoho za manželů (příjmy obou manželů jsou součástí SJM). Polovina ze SJM po úmrtí zůstavitele připadá druhému z manželů a zbytek se dělí rovným dílem mezi zákonné dědice (manžel a děti) - nebyla-li sepsána závěť. Náklady na pohřeb nelze zahrnout do dědictví (vliv pohřbu např. za 30 000 Kč na odměnu notáře je zcela zanedbatelný). Na otázku "proč tomu tak je" je stejná odpověď jako např. proč je sazba daně z příjmu právě 15%, nebo proč se v obcí jezdí max. 50 km/h. Takto pravidla hry stanovuje platná legislativa.