Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16525, Zdanění zisku z prodeje nemovitosti

Zdanění zisku z prodeje nemovitosti, Daně

20.1.2022 Daně

Dobrý den, koupili jsme 2020 byt za 2 550 tis, bydleli v něm rok a prodali ho 2021 za 3 900 tisíc minus provize, takže zisk jsme měli 1 milion a 125 tisíc – to je rozdíl, který jsme na prodeji vydělali oproti původní kupní ceně. Nesplnili jsme podmínku 2 roky bydlení, takže musíme 1 125 tisíc dodanit 15%? Nebo když jsme použili z toho následně 950 tisíc jako akontaci na hypotéku na nový byt, ve kterém bydlíme, tak musíme dodanit jen ten rozdíl 1125-950= 175 tisíc korun? Mně tvrdí daňař, že to pravidlo, že se použijí peníze do vlastního bydlení, tak to se vztahuje z celé kupní částky 3 900 tisíc korun a ne jen z toho rozdílu/zisku. Přitom my z těch 3 900 tisíc korun zaplatili provizi, následně jsme doplatili hypotéku a zbylo nám jen těch 1125 tisíc… Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, zisk z prodeje nemovitosti (1 125 000 Kč) je třeba zahrnout do daňového přiznání za rok 2021. Váš daňař má pravdu - pro osvobození z titulu použití příjmu z prodeje na řešení vlastních bytových potřeb byste musel použít celý příjem (3,9 mil. Kč minus provize) a nikoliv pouze zisk.