Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým
největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou
a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A
svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.
Uniqa oznámila převzetí Axa pojišťovny a Axa
životní pojišťovny loni v únoru. Spolu se slovenskou Axou a Uniqa poisťovňou
se je rozhodla spojit do jednoho celku, který bude dál vystupovat pod hlavičkou
Uniqa pojišťovny. A to i na Slovensku.
Koncem loňského října toto rozhodnutí schválily všechny potřebné orgány a čekalo se jen na to, kdy Uniqa pojišťovna spojení dokončení.
Původně to bylo v plánu do konce letošního roku. Nakonec se jí to ale podařilo o několik měsíců dřív – 31. srpna.
Pobočky Axa se přitom přejmenovaly na Uniqa pojišťovnu už v lednu a od února měly obě pojišťovny jednotné vedení. Oficiálně ale fungovaly odděleně.
V České republice tak zůstane už jen jedna firma se slovem Axa v názvu. Je jí Axa Assistance z Belgie, která různým pojišťovnám poskytuje asistenční služby k cestovnímu pojištění.
Jak už jsme zmínili, jen v Česku stoupl díky fúzi počet klientů Uniqa o 800 000. Zhruba dvě třetiny z toho jsou klienti pojišťovny, zbylá třetina pak využívá služby Uniqa penzijní společnosti.
Na Slovensku si pak Uniqa pojišťovna upevnila pozici čtvrtého největšího pojistitele s víc než 10% podílem na trhu.
Celkový objem ročního pojištění v Česku a na Slovensku je nově přes 18 miliard korun. A v obou státech její služby využívají dohromady víc než 3 000 000 klientů.
Přestože se dosavadní klienti Axa pojišťovny a Axa životní pojišťovny budou nově se svými požadavky obracet na Uniqa pojišťovnu, žádných jiných změn se bát nemusí.
„Sloučení pojišťoven přináší klientům nové možnosti, ale neznamená pro jejich existující smlouvy žádnou změnu. Nemusí podnikat žádné kroky a my garantujeme dodržení podmínek jejich pojištění,” prohlásil generální ředitel Uniqa Martin Žáček.
Nijak se tedy nemění trvání pojistných smluv, jejich obsah ani další sjednané podmínky. Pokud si to chtějí lidé ověřit, mohou podle Žáčka požádat o konzultaci finančního poradce, který pojistnou smlouvu sjednal.
Kromě Žáčka jsou nyní ve vedení Uniqa pojišťovny ještě další čtyři lidé, kteří tuto společnost vedli už před sloučením s Axou. Konkrétně:
Z vedení Axy pak v čele nové Uniqa pojišťovny našli místo:
Přestože Uniqa pojišťovna díky fúzi výrazně zvětší počet svých klientů a objem pojistného, dosud se jí dařilo tato čísla navyšovat i samostatně. Potvrzují to například statistiky za první letošní pololetí.
Předepsané pojistné u životního pojištění v té době vzrostlo o 6,7 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku. A to na 638 600 000 korun.
Stouplo i předepsané pojistné u neživotního pojištění – i když méně než u životního. Konkrétně o 2,6 % na 3,52 miliardy korun.
Celkové předepsané pojistné v obou segmentech tak v prvním letošním pololetí překonalo 4,15 miliardy korun. To je o 3,12 % víc než loni stejnou dobou.
Růst životního pojištění táhlo zejména jednorázově placené pojistné. Za první šest měsíců roku posílilo o 22,9 %. Rostlo tedy dvakrát rychleji než loni v prvním pololetí a skoro třikrát rychleji, než byl letos průměr na trhu. Ten byl v prvním pololetí 8,9 %
Běžně placené pojistné pak poskočilo o 6,1 %. Tedy opět výrazně víc, než jaký byl průměr na trhu, který se zastavil na 2,5 %.
Uniqa pojišťovna tak zvýšila svůj podíl v segmentu životního pojištění na 2,6 %. To ji řadí na 10. místo.
Většina předepsaného pojistného připadá na neživotní pojištění. Téměř 85 %. Do této oblasti spadá například:
Nejvýrazněji z nich letos rostlo pojištění nemovitostí a domácnosti, které meziročně poskočilo téměř o 11 %. A to jen za první pololetí.
Dá se přitom čekat, že poroste i v druhé polovině roku. Zájem o pojištění nemovitostí totiž výrazně stoupl kvůli červnovému řádění tornáda. Tehdy se prohnalo jižní Moravou a nechalo za sebou škody přesahující 15 miliard korun.
Uniqa pojišťovna tak může ještě navýšit svůj tržní podíl v sektoru neživotního pojištění, který byl v prvním pololetí 6,8 %. V této oblasti je tak Uniqa pojišťovna 6. největším pojistitelem.
Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.
Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.
Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.
Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.
Roky vzorně platíte pojištění, když pak ale skutečně potřebujete pomoc, pojistka na to nestačí. Právě tak může vypadat typický příklad podpojištění. Kvůli současné vysoké inflaci se tento problém týká čím dál většího množství smluv.
KOMENTÁŘE k článku Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.