Přeprodej nedobytných pohledávek, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, mam k vám prosbu. Chci se zeptat, jsem v insolvenci už 3. rokem. Koukal jsem před 14 dny na své stránky dlužníka a věřitelé kterým dlužím peníze si prodávají pohledávky jiným firmám. Je to podle zákona nebo ne?

Dobrý den,

přeprodej pohledávek (i nedobytných) je naprosto v pořádku. Pohledávka (Váš dluh) je majetek jako každý jiný a jeho majitel s ním může volně nakládat. Např. banky dříve vymáhaly nedobytné pohledávky vlastními silami a nyní je trendem se jich zbavovat za zhruba 10-15% nominální hodnoty. Banky si tím vylepšují výkonnostní ukazatele (snižují poměr úvěrů po splatnosti, realizují jednorázový mimořádný příjem a šetří mzdové náklady na vymáhání). Tyto pohledávky kupují firmy, které se na vymáhání specializují (na rozdíl od bank, jejichž primárním businessem je půjčování peněz).