Dobrý den, budeme s manželkou přistavovat dům k rodinnému domu, který je ve vlastnictví manželčiny matky. Banka kvůli hypotéce požaduje, abych byl zapsaný v katastru jako spoluvlastník nemovitosti. Rády bychom to udělali darovací smlouvou, kdy mi tchyně daruje 1% nemovitosti. Rád bych se ale zeptal, jaké daně a poplatky se takového převodu týkají? Co jsem již zjistil, tak 2 000 Kč poplatek za vklad na katastr, ověření podpisu na darovaní smlouvě (musí být ověřeno více kopii, nebo stačí jedna?), daň z nabytí se v tomto případě neplatí. Někde se uvádí, že se mě v tomto případě týká daň z příjmu. Bude se mě týkat i jiná daň? A druhý dotaz, o něco se zvětší zastavěná plocha na pozemku, tedy předpokládám, že vzroste daň z nemovitých věcí. Ta se zvýší až po dokončení stavby (výhledově cca za 2 roky), nebo již od započetí stavby (letos)? A já jako spolumajitel, budu též muset nějak dávat do daní vlastnictví (to 1%), nebo stačí, když celou daň zaplatí tchyně? Děkuji moc za radu. S pozdravem
Dobrý den,
u přístavku RD bych doporučil nemovitost rozdělit na více bytových jednotek a následně přiřadit vlastníky ke každé bytové jednotce (Vy budete majitelem Vaší bytové jednotky a tchyně své). Pak byste mohl ručit za hypotéku pouze svou bytovou jednotkou (na jejíž rekonstrukci a dostavbu byste čerpal úvěr), ale hlavně byste byl skutečným vlastníkem svého bytu. Převod 1% podílu nic fakticky neřeší - v případě jakéhokoliv sporu v rodině nic nevlastníte a ještě byste splácel úvěr za zvelebení cizí nemovitosti.
Přiznání k dani z nemovitosti se podává po změně dispozice do 31/1 (dojde-li k dokončení stavby v roce 2022, pak do 31/1/2023). Budete-li každý vlastnit svou bytovou jednotku, budete každý podávat své daňové přiznání (a platit svou daň) za svůj byt. V případě společného vlastnictví celého domu může každý řešit daň z nemovitosti sám za svůj podíl nebo jeden za všechny.
Každé podání návrhu na katastr (darovací smlouva, zástavní právo ve prospěch banky, výmaz zástavy, jiné zápisy, atd.) je zpoplatněno částkou 2 000 Kč a příslušné dokumenty musí mít ověřené podpisy (30 Kč/podpis na Czech Pointu).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v exekuci, strhává se mi to z platu a něco posílám na další účet bokem než na věřitele přijde řada. Potřebuji výplatu posílat na účet mamky, jelikož můj účet byl blokován. Když se to takto posílá pravidelně a v celkem vysoké částce že cca do roka je vše zaplacené, půjdou i po tomto účtu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před více než rokem zemřel táta mých dětí a měl novou manželku. V dědictví byl i účet pozůstalého a syn a dcera měli dostat každý 27 000 Kč. V bance jim nejprve po několikerém upomínaní řekli, že peníze jim pošlou složenkou do měsíce. Opět několikrát byli v bance a upomínali je že nic nedostali. Nakonec jim řekli, že to mají řešit s manželkou pozůstalého, ať jim ty peníze vyplatí ona. Ona je k nezastižení, s nikým nekomunikuje. Syn volal notářce co má tedy dělat a ona mu řekla, že se má obrátit na soud, že ji to nezajímá. Jak tedy postupovat a kdo pochybil? Je to už neuvěřitelné, děkuji.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
O bankomatech slyšel snad už každý z nás. O vkladomatech nebo platbomatech možná ještě ne. Podívejme se, co jsou tyto typy bankovních automatů, jak fungují, kolik za jejich služby zaplatíte. A především: jak je správně používat nejen u nás, ale též v zahraničí.
Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.
Spoříte si na horší časy, ale peníze vám leží ladem na běžném účtu? Vězte, že tím okrádáte sami sebe. Většina bank běžné účty neúročí. Ale na spořicích účtech (ano, ke spoření jsou opravdu určeny) už se vám mohou peníze zhodnocovat. V současnosti i okolo 6 % p.a., navíc složeným úročením. Jaká je správná výše rezervy a jak vybrat nejlepší spořicí účet?