Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #6750, Prodej nemovitosti a zástavní smlouva za úvěr kupujícího

Prodej nemovitosti a zástavní smlouva za úvěr kupujícího, Reality

Sjednejte si hypotéku online
6.6.2019 Reality

Dobrý den, prodávám byt, který je zčásti kupujícím hrazen prostřednictvím úvěru od ČMSS. Kupující mi dává podepsat smlouvu o zástavě této nemovitosti. Nebyla mi vysvětlena a některým ustanovením nerozumím. Při zevrubném pohledu pouze vidím, že mám nějaké povinnosti (dokonce za určitých podmínek je vyhrožováno pokutou). Práva ani jakékoli ujištění, že já osobně bance nic nedlužím ani vyjádření, že pokud by k vlastnímu prodeji z jakýchkoli důvodů nedošlo bylo by zástavní právo vymazáno a nemělo by platnost ve smlouvě nevidím. Čili smlouva se mi zdá jednostranná, výhodná pouze pro banku a já nejsem nijak chráněna. Proč bych měla mít já zastavenu svoji nemovitost? Co by se stalo v případě, kdyby v průběhu řízení došlo k nějaké neočekávané události a já nemovitost třeba nemohla prodat? Je v pořádku, že mi poskytovatel úvěru pošle papír a nic nevysvětlí a nekomunikuje se mnou? Mohla by být zástavní smlouva podepsána ve stejný den jako smlouva kupní? To bych byla klidnější. Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den,

při koupi nemovitosti na hypotéku podepisuje prodávající zástavní smlouvu bance za úvěr kupujícího. Tato smlouva se obvykle podepisuje dohromady s kupní smlouvu a smlouvu o úschově. Určitě jí nepodepisujte dříve. Na katastr se tato smlouva nese (a o vklad zástavního práva žádá) až po složení části peněz (vlastních zdrojů) ze strany kupujících do úschovy. Následně po podání návrhu na vklad zástavního práva banka do úschovy posílá zbylou část kupní ceny.

Prodávající je tak v tomto případě vystaven riziku, které by mělo být ošetřeno v kupní smlouvě (např. formou smluvní pokuty, pokud prodej nedopadne, která by měla pokrýt rizika podepsané zástavní smlouvy).