Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #12967, Dědictví a prodej cenných papírů

Dědictví a prodej cenných papírů, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
13.2.2021 Akcie a investice

Dobrý den, minulý rok mi zemřela teta, po které jsem zdědila podílové listy, které byly ve dvou rozdílných bankách. Následně jsem tyto podílové listy prodala. Celková hodnota podílových listů z obou bank převýšila o pár tisíc hodnotu 100 tisíc Kč. Jak jsem asi správně pochopila, tak musím zdanit celou částku 15%, protože částka při prodeji převýšila limit 100 tisíc Kč a ani jsem nebyla majitelkou těchto podílových listů minimálně 3 roky. V tomto případě se patrně nedá z prodeje odečíst nákupní hodnota, když se jedná o dědictví. Děkuji

Dobrý den,

příjem z prodeje cenných papírů nad 100 000 Kč zdanit musíte (pokud jste nedržela min. 3 roky), ale jako výdaj můžete místo kupní ceny uplatnit hodnotu cenných papírů získaných v dědictví k datu úmrtí zůstavitele.