Jaké jsou lhůty pro zneplatnění převodu nemovitosti v případě insolvence?

Dobrý den, mám dotaz. V rodině byla převedena darem část nemovitosti za to, že byly splaceny za dotyčného všechny dluhy. Ale zhruba za další dva roky měl dotyčný znova problémy a šel už do insolvence. Správce nakonec zneplatnění prodeje nepožadoval, když splátky v ins. překročily 30% (asi 50% za 60 měsíců) a naopak úspěšně popřel téměř 300 000 Kč, které si věřitelé přihlásili. Nebýt těchto splátek navíc, možná by na ins. dojít nemuselo, jelikož by se splácela menší částka, kterou by dlužník stačil splácet. Například jeden si přihlásil 110 000 Kč a skutečný dluh byl 6 000 Kč. Ins. trvá čtyři roky. A teď dotaz. Kdyby se v ins. něco přihodilo a došlo na dědické řízení a ins byla zrušena, celkově tedy je to od převodu necelých 6 let, píšete že zneplatnění je do tří let. Někde jsem četl až pět let. Mohlo by se stát po zrušení ins., že by věřitelé požadovali zrušení tohoto kroku? Počítá se do oněch tří let i ta doba v ins? To znamená 2 roky plus čtyři v ins? Celkově necelých 6 let? Nebo by se počítaly jen ty dva roky? Díky

Dobrý den,

převod nemovitosti lze zneplatnit 3 roky zpětně (nehledě na probíhající insolvenci a jiné události). Pokud by dlužník zemřel, insolvence by byla ukončena a zbývající dluhy neprominuty (staly by se součástí dědického řízení).