Bankovní účty po zemřelých osobách: Jaké jsou pravidla pro přístup a kontrolu nad účtem po úmrtí majitele?

Jsou všechny bankovní účty po zemřelých osobách před ukončením dědického řízení blokovány pro příchozí platby? Kdo z pozůstalých právoplatných dědiců může kontrolovat tyto kreditní pohyby na účtu po datu úmrtí majitele účtu (tyto kreditní pohyby po datu úmrtí již notáře nezajímají a nejsou předmětem dědického řízení)?

Dobrý den,

předmětem dědického řízení je stav peněz na účtu k datu úmrtí (nikoliv stav pozdější zahrnující případné odchozí a příchozí platby po datu úmrtí). Cílem dědického řízení je určení právoplatných dědiců a rozdělení majetku mezi ně. Proto až do momentu ukončení dědického řízení nemůže nikdo (ani potenciální dědic) nakládat s majetkem zemřelého.