Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #4873, Nákup nemovitosti v Africe

Nákup nemovitosti v Africe, Reality

Sjednejte si hypotéku online
8.7.2018 Reality

Dobrý den, mám dotaz ohledně zahraničního účtu. Jsem provdaná za Tunisana, v současné době manžel žije se mnou v ČR, pracuje a má podanou žádost o přechodný pobyt. Plánujeme s manželem nákup nemovitosti v Tunisku, cca za rok, za dva. Já jako cizinka (předpokládám že i po sňatku s Tunisanem je na mne v Tunisku pohlíženo jako na cizinku) mám situaci složitější. Mohu si podat žádost na governorát pro souhlas s nákupem nemovitosti, k této žádosti musím doložit, že mám v tuniské bance uloženy peníze, které jsou určeny k nákupu nemovitosti. Dále si musím zařídit pobytovou kartu v Tunisku a s touto kartou si mohu zřídit devizový účet v Tunisku na mé jméno. Po dvou letech si mohu podat žádost o občanství a poté již mohu nemovitost koupit i bez výše uvedeného souhlasu guvernéra. Mohu se zeptat, pokud si já, občanka ČR s předstihem zřídím konto v Tunisku a uložím si tam část úspor, nevystavuji se nějak nebezpečí, že budu v podezření, že chci financovat terorismus? Domnívám se, že naše úspory jsou asi směšné, ale i tak mám obavy, abychom s manželem neměli s tímto problém v budoucnu ať už tady v ČR nebo v Tunisku. Dále se chci zeptat, v Tunisku si založím devizové konto (ať už na své jméno nebo na jméno manžela) a z ČR z mého běžného účtu mohu odeslat peníze na devizové konto v Tunisku? Je nějak omezena částka, kterou mohu jednorázově převézt? Manžel se domnívá, že by bylo lepší si peníze nechat uložené zde v ČR v bance a až před koupí nemovitosti (cca za 1-2 roky) peníze převézt do Tuniska. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

jednorázová vyšší odchozí platba z Evropy do Afriky může působit podezřele. České banky jsou povinny podezřelé platby hlásit Analytickému útvaru MF, který může Vaši platbu pozdržet a přezkoumat (několik pracovních dní). Více potenciálních komplikací s platbou mít nebudete. Limity pro platbu do Afriky nejsou (naopak může být velmi komplikovaný převod peněz z Afriky zpět do Evropy - proto platbu velmi dobře rozvažte).

Peníze mějte určitě až do momentu nákupu nemovitosti uloženy v ČR. Afrika má oproti Evropě zcela jiné standardy vymahatelnosti práva a ochrany majetku (tuniská banka může zkrachovat, vyšší riziko, že Vám peníze z účtu někdo podvodem vybere, atd.). Přestože je Tunisko v rámci Afriky jedním z pokrokovějších států, stále se jedná o islámskou zemi, což znamená specifická pravidla pro svět financí. Úrok je zapovězen. Islámské banky mají rady duchovních, které posuzují, nakolik jsou transakce v souladu s právem šaría (u jedné banky může být transakce akceptovatelná, u jiné nikoliv). Ženy mají nulová práva. Toto všechno před převodem peněz zvažte.