Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #7705, Můžeme průběžně měnit výši spoluvlastnického podílu?

Můžeme průběžně měnit výši spoluvlastnického podílu?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
10.10.2019 Reality

Dobrý den, chceme si s partnerem (nejsme manželé) koupit nemovitost s tím, že hypotéka by byla psaná jen na něj (to není problém). V praxi bych na její splácení přispívala taky, ale není jasné, jak moc – to by záleželo na vývoji mých příjmů. Chtěli bychom nějak smluvně ustanovit, že jsme spoluvlastníci a každý má takový podíl nemovitosti, jakým podílem se účastní splácení hypotéky (což se ale bude možná v čase měnit). Je možné smluvně ošetřit spoluvlastnictví bez pevně daného podílu, a jakým případně způsobem? Děkuji!

Dobrý den,

toto bohužel možné není. Kupní smlouva musí jasně specifikovat, v jakém spoluvlastnickém podílu nemovitost nabýváte. Následně můžete tento podíl sice měnit, ale bylo by to velmi komplikované. Pro každou změnu podílu byste mezi sebou museli uzavřít kupní nebo darovací smlouvu (jeden druhému část podílu daruje/prodává) a z každé transakce byste platili nemalé výdaje (daň z nabytí nemovitosti 4%, daň z příjmu 15%, poplatek za vklad na katastr 1 000 Kč). Neumím si v praxi něco takového představit.

Budete-li kupovanou nemovitostí bance za hypotéku ručit, pravděpodobně Vám banka nechá zapsat do katastru věcné břemeno "zákaz zcizení", které Vám nedovolí jakkoliv měnit vlastníka.