Banky.cz Články Půjčka Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry

Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry

1.4.2020 Půjčka

Zavřené podniky, práce z domu nebo dokonce propouštění. To jsou některé dopady pandemie koronavirové nemoci COVID-19. Spousta lidí tak musí počítat se zkrácením příjmů a někteří zaměstnanci i podnikatelé o ně přišli úplně. Banky jim proto nabízí odklad splátek i speciální koronavirové půjčky.

S tříměsíčním odložením splátek spotřebitelských úvěrů a hypoték přišla Česká bankovní asociace už v polovině března. A přestože některé banky tuto možnost zpočátku odmítaly, nakonec se na ní poskytovatelé shodli.

Výsledkem je obrovský zájem o tuto službu. Už za necelé dva týdny evidovaly banky desítky tisíc žádostí o odložení splátek. Naprostá většina se týká spotřebitelských úvěrů a hypoték, o odklad splátek ale žádají i držitelé podnikatelských úvěrů.

Odklad získáte jen v odůvodněných případech

Na speciální tříměsíční odklad splátek mají nárok podnikatelé a zaměstnanci, kteří kvůli opatřením spojeným s bojem proti koronaviru COVID-19 přišli o část příjmů, případně o jejich celou výši. Při žádosti proto musíte doložit, jak se vás situace dotkla.

Například že nemůžete chodit do práce a zaměstnavatel vám platí pouze 80% mzdy. Nebo že jste kvůli plošné karanténě museli zavřít svůj obchod.

Každá banka pak takovou žádost individuálně posoudí.

Registrů dlužníků se bát nemusíte

Oproti běžnému odkladu má ten „koronavirový” jednu výhodu – nezapisuje se do registrů dlužníků jako vaše selhání. Informace se sice v registrech objeví, ale nebudou v jejich negativní části. Minulý týden to potvrdilo sdružení SOLUS.

Potvrzuje to i Česká spořitelna. Její klienti, kteří řádně splácejí a splátku před podáním žádosti poslali včas, se zápisu do negativní části registru bát nemusejí. Zároveň ale musí bance doložit, že jejich žádost souvisí s vládními opatřeními v boji proti koronaviru. Například pomocí výpisu z účtu nebo potvrzením od zaměstnavatele.

Tento postup platí i pro podnikatelské úvěry. Právě u živnostníků a menších podnikatelů přitom bylo možné zařazení do negativní části registrů velké téma.

Česká národní banka ale minulý týden uvedla, že i v jejich případě by měli poskytovatelé postupovat individuálně. A zejména u větších klientů by měli pečlivě vyhodnocovat dopad aktuální situace na jejich celkovou finanční situaci a budoucí splácení půjčky.

„Pevně věřím, že banky v tento ‚moment pravdy' dokáží, že všechna jejich proklientská prohlášení nebyla jen prázdným marketingem,” uvedl v prohlášení centrální banky její viceguvernér Tomáš Nidetzký.

Znamená to, že prakticky všichni klienti, na které současná situace dopadla, si mohou bezplatně odložit splátky svých půjček. A zároveň se nemusí bát, že to jakkoliv zhorší jejich budoucí šance na získání dalšího úvěru.

Hlavní problém: příjmy nejsou, výdaje zůstávají

Řada odborníků ale upozornila, že zejména u drobných živnostníků a menších firem je odklad splátek pouze malým krokem. A sám o sobě nezabrání krachu, který jim hrozí.

I když si splátky půjček odloží, stále jim zůstane spousta nákladů. Patří mezi ně například:

  • mzdy zaměstnancům
  • pronájem prostor
  • platba energií
  • nebo například zálohy na pojistné

V době, kdy některé firmy a živnostníci nemají prakticky žádné příjmy, to může být likvidační. Jen málokdo má totiž dostatečné rezervy na to, aby si mohl dovolit na měsíc či dva přerušit činnost.

Některé společnosti sice situaci řeší například zřízením e-shopu nebo rozvážkou jídla a pití, ani to ale nedokáže ztráty nahradit.

O speciální státní půjčky byl obrovský zájem

Kvůli současným problémům stát připravil speciální půjčky COVID I. V prvním kole nabídl malým a středním podnikatelům úvěry od 500 tisíc do 15 milionů, a to s nulovým úrokem. Celkem na ně vyčlenil 5 miliard korun.

Přestože podání žádosti o tuto půjčku žadatelům výrazně komplikovala složitá administrativa, která zabrala i několik hodin, zájem byl tak velký, že už 16. března stát program zastavil. Původní termín přitom byl 1. dubna.

Stát pomůže i s dalšími půjčkami

Ukončení programu COVID I ale neznamená, že podnikatelé zůstanou bez pomoci. Stát totiž nyní na tyto půjčky navazuje úvěrem COVID II.

S pomocí Českomoravské záruční a rozvojové banky v něm chce k podnikatelům dostat až 30 miliard korun, které pomůžou přibližně 10 tisícům žadatelů. Peníze přitom podnikatelé nedostanou přímo od státu, ale od jednotlivých bank.

Českomoravská záruční a rozvojová banka se za tyto půjčky zaručí a zároveň podnikatelům rozdá až milion korun jako příspěvek na zaplacení úroků.

Jednotlivé úvěry se pak budou pohybovat od 10 tisíc až do 15 milionů korun. A peníze z nich mají směřovat zejména na provozní náklady, jako jsou:

  • mzdy
  • nájem
  • platba dodavatelských a odběratelských faktur
  • či úhrada materiálu a zásob

Živnostníci půl roku nemusí platit zálohy

Není to jediná pomoc podnikatelům, kterou vláda naplánovala. Všem živnostníkům chce totiž na půl roku odpustit minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojištěním. Ty jsou:

  • 2 544 korun u sociálního pojištění
  • a 2 352 korun u zdravotního pojištění

Pokud tedy platíte pouze minimální pojistné, do srpna můžete tyto platby pozastavit. A když odvádíte vyšší zálohy, stačí vždy poslat pouze rozdíl mezi minimální předepsanou částkou a tou reálnou.Jít na srovnání půjček

ANKETA k článku Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry

Snížil se mi příjem v důsledku koronaviru?

Počet odpovědí: 182

KOMENTÁŘE k článku Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry

Přidejte nový komentář

, Komentoval(a): Michal

5.4.2020 22:39:56
Co to je za blábol?

"klienti, kteří řádně splácejí a splátku před podáním žádosti poslali včas, se zápisu do negativní části registru bát nemusejí"

Takže pokud to chápu správně, tak je to jako jakákoliv jiná půjčka? Protože i u normálního úvěru jste v "dobré" části registru, zatímco při nesplácení jste ve "špatné" části, stejně jako tato trapná koronavirová půjčka. Zní to tedy jako marketingový trik na nalákání nového druhu lidí k půjčkám. Navíc registr nemá žádnou dobrou a špatnou část, je to prostě seznam, kde jsou vaše závazky a u každé splátky je napsáno (stručně řečeno) "zaplaceno OK" nebo "v prodlení".

Občas mi připadá, že tento portál komplikuje jednoduché věci a informuje o věcech zmatečně.

RE: , Komentoval(a): Petr Jermář

7.4.2020 10:44:11

Dobrý den, dostanete-li se do potíží se splácením, můžete si obvykle s bankou domluvit odklad splátek či jinou úlevu. Banka slušným klientům ráda vyjde vstříc, je to výhodnější pro obě strany. Nicméně i za takto sjednanou úlevu následuje negativní záznam do registrů. Nyní v době koronaviru bude sjednání odkladu splátek mimořádně bez negativního záznamu do registrů. Navíc budou banky poskytovat úvěry garantované státem prostřednictvím ČMZRB (půjčku tak dostanou i podnikatelé a firmy, které by na úvěr bez státní garance díky své dočasně snížené bonitě nedosáhli). Skutečně se tak nejedná o marketingový trik, ale o reálnou pomoc dlužníkům v nouzi.

Odklad a uroky, Komentoval(a): Darina Jankovicova

7.4.2020 19:53:27
Ako je to s urokami pri odklade splatok uveru? Su odpustene alebo sa pri opatovnom splacani navysia? Prosim trosku podrobne vysvetlit. Dakujem

RE: Odklad a úroky, Komentoval(a): Petr Jermář

9.4.2020 09:50:34

Dobrý den, při odkladu splátek se dluh nadále úročí (úrokem, který jste si k produktu sjednala) a o tento úrok se Vám navýší celkový dluh. O odklad splátek by tak měl žádat jen ten, kdo přišel o příjmy a nestíhá splácet (ostatním se to nevyplatí).

Příklad: Máte půjčku s úrokem 10%, na které Vám zbývá doplatit 100 000 Kč. Pokud požádáte o odklad splátek na 3 měsíce, vzroste váš dluh o 2 500 Kč a po třech měsících začnete splácet 102 500 Kč.

Půjčka v době koronaviru, Komentoval(a): Lenka Sokolová

9.9.2020 11:29:33

Děkuji za článek. 

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka 50 000 Kč? Někde vrátíte i čtyřnásobek!

12.12.2022 Půjčka

Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.

Nákup jídla a dalšího zboží na dluh? Zájem o odložené platby roste

14.11.2022 Půjčka

Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena