Prázdné regály v obchodech, zrušení veřejných
akcí nebo povinná karanténa nejsou zdaleka jedinými dopady pandemie koronaviru
COVID–19. Její rychlé šíření ve světě se projevuje také na investicích. Někteří
odborníci se dokonce obávají, že urychlí příchod světové ekonomické krize.
Většina analytiků je ale klidná.
Koronavirus se v médiích nejčastěji spojuje se zdravotními riziky, omezováním kulturních a sportovních akcí a s panikou, která vede k vykupování zásob z obchodů. Jenže šíření této epidemie přináší také ekonomické důsledky. Karanténa v jednotlivých oblastech totiž vede k přerušení výroby ve firmách nebo k omezení přeshraničního obchodu.
A to se projevuje i na akciových trzích.
Právě investoři do akcií jsou tak v posledních týdnech značně nervózní. Velké akciové trhy totiž od začátku roku ztrácí. Například:
Ceny akcií tak výrazně padají. A podle některých odborníků může situace připomínat ekonomickou krizi v roce 2008.
Většina analytiků se ale zatím srovnání s rokem 2008 brání. Upozorňují mimo jiné na to, že akciové trhy v minulých letech výrazně rostly. A ceny některých akcií byly nafouklé. Současný pokles podle nich znamená pouze korekci trhu, která dřív nebo později musela přijít. A rozšíření koronavirové epidemie ji jen urychlilo.
Zásadní je hlavně další vývoj situace. Pokud se povede dostat pandemii brzy pod kontrolu, akciové trhy se podle expertů rychle vzpamatují. Nebo se alespoň podaří zastavit jejich propad.
Existují ale také horší scénáře. Podle těch nejčernějších se akciové trhy propadnou až o třetinu a recese dopadne i na světovou ekonomiku. Taková situace hrozí zejména v případě, že se šíření viru nepodaří zastavit. A že se pandemie výrazně projeví také ve Spojených státech amerických.
Zároveň je potřeba upozornit, že oslabení akciových trhů neznamená, že klesá cena všech akcií. Naopak je řada takových, které vám dokáží přinést zajímavý zisk. A pokud jste do nich vložili peníze už na začátku roku, můžete si teď mnout ruce spokojeností.
Týká se to hlavně společností spojených se zdravotnictvím. Výrazný růst hodnoty hlásí mimo jiné akcie:
Kromě nich současná situace nahrává například internetovým obchodům nebo firmám využívajícím ve velkém robotizaci či 3D tisk.
Na současném vývoji vydělávají také opatrnější investoři. Zejména ti, kteří mají ve svém portfoliu zlato. Právě o něj bývá v období krize či nejistoty velký zájem. A přesně to se projevilo i nyní.
Zatímco na začátku roku se jeho cena pohybovala pod 1 530 dolary za unci, v březnu se přiblížila k 1 700 dolarů. To znamená růst zhruba o 10%.
Kromě zlata stoupá v posledních týdnech také zájem o dluhopisy. A to i přesto, že s rostoucí poptávkou klesá jejich výnos. Zejména ověřené státní dluhopisy však investoři vnímají jako bezpečné uložení peněz, které je ochrání před znehodnocením hrozícím na akciových trzích.
Aktuální situace a propad akciových trhů můžou paradoxně nahrát také investicím do těch cenných papírů, které v současnosti ztrácejí. Díky možná až příliš prudkému růstu jejich hodnoty z posledních let pro ně současný propad ceny nemusí znamenat zdaleka takový problém, jako tomu bylo před 12 lety. Některé z nich se tím pouze dostanou na svou reálnou hodnotu.
Pokles hodnoty akcií vám navíc umožní vydělat na budoucím růstu jejich ceny. Pokud je daná firma životaschopná a ukrývá zajímavý potenciál, dá se čekat, že v budoucnu její akcie opět porostou. A vy můžete výrazně vydělat.
Nikdy ale nezapomínejte na několik základních pravidel investování. Zejména na to, které mluví o diverzifikaci investic.
Pokud své peníze vložíte do různých trhů, podniků a komodit, výrazně snížíte riziko ztráty. I v případě, že vám sázka na konkrétní akcie nevyjde, podrží vás například zlato, dluhopisy nebo nemovitostní fondy.
Zároveň se díky tomu připravíte na různé vývoje trhu. A budete mít jistotu, že i když jedna jeho část klesne, neproděláte na tom. Jednoduše proto, že jiné části vašeho portfolia zase porostou. A případnou ztrátu vám nahradí.
Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí…
Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.
Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.
Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.
Zní to jednoduše. Začínající firma potřebuje
peníze k tomu, aby mohla začít podnikat. K tomu využije takzvané digitální
tokeny, které nabídne k odkupu investorům, a získá tak potřebné prostředky.
Investoři pak mohou díky případnému růstu firmy na investici vydělat.
KOMENTÁŘE k článku Koronavirus útočí na akciové trhy. Podle některých scénářů může přinést i ekonomickou krizi
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.