Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #11802, Prodej nemovitosti a daň z příjmu

Jaký znalecký posudek potřebuje dcera pro prodej domu s pozemkem, který jí byl darován?

Sjednejte si hypotéku online
16.11.2020 Reality

Dobrý den, darovali jsme dceři před 8 měsíci 4/9 domu a pozemky. Druhý majitel před 5 měsíci zemřel. Dcera od jeho dědice koupila jeho 5/9. Kdyby se dcera rozhodla dům s pozemky prodat, jaký znalecký posudek musí mít, aby ho mohla uplatnit jako výdej/cena darované věci. Musí mít administrativní znalecký posudek nebo znalecký posudek stanovený obvyklou cenou? To potřebuji hlavně vědět, protože mně každý říká něco jiného. Podle jakého zákona a kde je ten zákon jasně napsaný, abych si ho mohla přečíst a ujistit se, že je to správně? Nevím jestli to chápu dobře. Uvedu příklad. Prodej bude například 3 miliony. To uvedu jako příjem a jako výdej uplatním dvě položky (cenu daru a částku za kterou dcera koupila těch 5/9) a ze zbylé částky zaplatím 15% daň. Je to tak? Nebo se mýlím? V podstatě prodejní cena (hodnota daru), výdej za koupení 5/9 = výsledná cena, ze které musím zaplatit 15% daň. Děkuji.

Dobrý den,

nesplní-li dcera podmínky pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti (např. vlastnit nemovitosti 5 let, min. 2 roky v ní bydlet nebo peníze z prodeje do 1 roku investovat do vlastního bydlení), zaplatí daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl prodejní a kupní ceny).

U zakoupených 5/9 se bude uvažovat kupní cena. Pro darované 4/9 bude třeba nechat vyhotovit znalecký posudek dle cenových předpisů.