Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #5483, Koupě, prodej, pronájem a hypotéka

Koupě, prodej, pronájem a hypotéka, Reality

Sjednejte si hypotéku online
21.11.2018 Reality

Dobrý den, prosím o Váš názor k následující situaci, kdy s manželkou plánujeme pořízení nového bydlení a hledáme pro nás do budoucna nejlepší řešení. Aktuálně vlastním byt 3+1 v ceně cca 2-2,2 mil. Kč. Byt kupován na hypo - zbývá při řádném splácení doplatit cca 800k (vč. úroků a poplatků). Nové bydlení plánujeme pořídit v ceně cca 3 mil Kč. Máme úspory 2,2 mil. Kč + nějaká rezerva a nemůžeme se rozhodnout, jestli stávající byt při výročí fixace doplatit a prodat a teprve potom koupit nový již bez hypo nebo jestli si stávající byt ponechat, pronajmout a vzít si další hypo cca 800k (pokud by nám banka další hypo dala - manželka je na rodičovské a příjmy máme okolo 40k a hypo nyní 8k). No a poslední varianta stávající hypo z úspor splatit, pronajmout a vzít si novou hypotéku cca 1,5 mil. Varianta první nás láká z důvodu, že bychom byli bez hypo, ale variantu 2 a 3 zvažujeme z důvodu investice na "důchod" nebo pro děti, kdy bychom teoreticky za deset let, kdy nám bude 50 měli 2 splacené byty, proto se stále nemůžeme rozhodnout. Děkuji za Váš čas.

Dobrý den,

já osobně bych volil doplacení první hypotéky z úspor při výročí fixace a koupě druhé nemovitosti za 3 mil. Kč na hypotéku 1,6 mil Kč (a dát 1,4 mil. Kč ze zbylých úspor). S příjmem 40 000 Kč hypotéku ve výši 1,4 mil. Kč získáte bez problémů. Navíc lze do příjmů započíst i budoucí výnos z pronájmu. Druhý byt se určitě hodí. Buď poslouží dětem nebo Vám v podobě renty z pronájmu na stáří.