Dědictví a podílové fondy, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, po smrti manžela mi připadly podílové fondy KB, které byly vedeny na manželovo jméno, ale byly ze společného jmění manželů. Částečně mi připadly vypořádáním společného jmění manželů a částečně dědictvím. KB mne nutí uzavřít s nimi novou smlouvu o obstarávání obchodů s cennými papíry, pak teprve převede na můj nově založený účet tyto podílové listy a pak je teprve můžu KB odprodat. Má právo toto požadovat? Nebo musí převést hodnotu těchto podílových listů na můj korunový účet bez nové smlouvy, když podílové listy nadále vlastnit nechci?

Dobrý den,

podílové fondy může prodat pouze jejich majitel. Vy jste v rámci dědického řízení nabyla podílové fondy po manželovi. Nejprve je tedy Komerční banka musí převést na Vás. Až následně je Vy můžete prodat. Ač se na první pohled může jednat o zbytečnost či pohou formalitu, procesně tento převod podílových fondů na Vás vynechat nelze (budete muset podstoupit všechny náležitosti jako jakýkoliv jiný začínající investor - vyplnění investičního dotázníku, atd.).

Je to stejné jako kdybyste zdědila nemovitost. Také byste ji nemohla hned prodat, ale nejprve by muselo dojít k přepsání nemovitosti v katastru na Vás.