Co se stane s penězi na účtu po smrti manžela? Kdo má nárok na dispoziční právo?

Dobrý den, již jednou jste mi dobře poradili. Chci se zeptat na dispoziční právo po smrti manžela, účet zablokován. Dispoziční právo má tchyně, bohužel ji nebylo přiznáno jako dědickou osobu, tudíž před smrtí syna bylo na účtě XXkč. Kdo má na tuto částku nárok? Matka jako disponent účtu? Dál běžel účet a při skončení dědického řízení na účtě zemřelého nezůstala žádná finanční částka, při čemž nikoho jsem neoslovila, aby se platilo dál. Logicky když se tahle věc stane, tak veškeré smlouvy ze zákona zanikají (neplatila se elektrika, nájem, nic takového). Jak je tedy možné, že bez úmrtního listu, který po mně chtěla abych ji dala, zastavila výživné pro prvorozeného syna z předešlého manželství, bez mého vědomí? Pokud dobře chápu, bez ukončení smlouvy, tudíž zrušení účtu by mi měly být poštovně zasílány výpisy o pohybu peněz na účtu (jen pro úplnost neměla jsem přístup k manželovu účtu). Navíc nejvyšší soudní úředník mi sám řekl, že pokud byla částka která byla ke dni úmrtí XX, na účtu, měla jsem jej dostat a navíc disponent by podle toho měl hradit sám z čeho chtěl. Pokud za života s tím souhlasil. Ke dni úmrtí XXkč myslím, že spořitelna pochybila a obhajovala se tím, že z této sumy hradila dál věci což já jsem nikdy souhlas jako majitel nedala. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka blokuje účet zemřelého po obdržení úmrtního listu (obvykle do týdne po úmrtí). Pokud zemřelý nevyslovil za života souhlas s blokací trvalých plateb po úmrtí, banka dále pokračuje v placení inkas a trvalých plateb až do momentu ukončení dědického řízení, kdy peníze na účtu přebírá dědic.

Dědic dědí zůstatek na účtu ke dni úmrtí. Pokud v mezičase (mezi úmrtím a blokací účtu) disponent peníze z účtu vybral, musí je vrátit dědici. Disponent není majitelem peněz na účtu, nenáleží mu (pouze s nimi mohl manipulovat za života majitele účtu). Pokud by disponent odmítal neoprávněně vybrané peníze vydat dědici, je třeba dotyčného žalovat.