Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #14416, Dědictví a peníze na účtu

Rozpor mezi odpověďmi na dotazy č. 14405 a 13152 - Jak to vyřešit?

31.5.2021 Běžný účet

Dobrý den, včera 30. 5. mi odpovídal na můj dotaz Petr Jermář (dotaz č. 14405). Myslím, že jeho odpověď na můj dotaz je v rozporu s dotazem č. 13152 a jeho odpovědí na něj ze dne 25. 2. 2021.

Dobrý den,

pan kolega Jermář Vám odpověděl správně a jeho odpověď není v rozporu s dotazem č. 13152. Předmětem dědického řízení je SJM, do kterého spadají všechny peníze nabyté za dobu trvání manželství (až na výjimky jako výlučné dary či dědictví). V praxi ovšem většina notářů do dědictví zahrnuje jen peníze vedené na účtech zůstavitele. Pokud ve vašem případě notář zahrnul do dědického řízení i peníze z vašeho účtu, je vše naprosto v pořádku a v souladu se zákonem. Banku nemůžete nařknout z nedodržování bankovního tajemství za to, že poskytla informace o vašem účtu notáři. Notář byl oprávněnou osobou a měl na tyto informace nárok.