Banky.cz Články Hypotéka Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

16.11.2020 Hypotéka

Koronavirová epidemie růst cen nemovitostí sice zpomalila, ale nezastavila. Domy a byty dál zdražují. Jenže banky to příliš neakceptují a při určování výše hypotéky jsou stále opatrnější. Přibývá tak případů, kdy je bankovní odhad nemovitosti podstatně nižší než prodejní cena.

Přestože po nástupu první vlny nemoci COVID–19 někteří analytici předpovídali stagnaci cen nemovitostí nebo dokonce jejich propad, nic takového se nekoná. Ceny domů a bytů dál rostou. Jen o něco pomaleji.

Oproti druhému čtvrtletí roku 2019 totiž letos ve stejném období stouply ceny nemovitostí v České republice o 7,7 %. Ukázaly to nedávno zveřejněné údaje evropského statistického úřadu Eurostat.

U bytů ve velkých městech je nárůst ještě větší. Podle dat společnosti Deloitte, která zpracovává informace o prodejních cenách nových i starších bytů v krajských městech, vyskočila jejich cena meziročně dokonce o 10,4 %. Tyto údaje přitom vychází z kupních smluv v katastru nemovitostí.

Zájmu o vlastní bydlení pomohl COVID–19

Hlavní důvod je jednoduchý – poptávka po vlastních nemovitostech nepolevuje. Naopak koronavirová epidemie a opatření, která jsou s ní spojená, přiměla řadu lidí o podobné investici uvažovat.

Vedou je k tomu dva důvody:

  • Kvůli vládním opatřením jsou často zavření celé dny v bytech. Obvykle s celou rodinou. Chtějí proto víc prostoru i možnost jít alespoň na zahradu, kdykoliv chtějí.
  • Někteří lidé se také bojí dalšího vývoje i toho, co se stane s jejich penězi. Hledají pro ně tedy bezpečné a rozumné využití. Řešením jsou právě nemovitosti. Jejich hodnota dlouhodobě roste, a navíc je jejich majitelé mohou využívat jak pro vlastní bydlení a odpočinek, tak k pronájmu.

I proto v posledních měsících výrazně rostla poptávka po chatách a chalupách.

Podmínky hypoték jsou stále příznivější

Většímu zájmu o nákup vlastního domu, bytu nebo chalupy pomohla také situace na hypotečním trhu. Kvůli poklesu sazeb na mezibankovních trzích totiž české banky získaly prostor ke zlevňování hypoték.

I díky tomu klesla jejich průměrná úroková sazba od března do září z 2,44 % na 2,07 %. Tedy o 0,37 procentního bodu.

Česká národní banka navíc k větší dostupnosti hypotečních úvěrů přispěla snížením svých sazeb i zrušením dalších dvou podmínek pro získání hypotéky.

Už na začátku dubna zrušila limit ukazatele DTI (tedy poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr). A zhruba v polovině června uvolnila i limit DSTI (tedy poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu).

Také to, společně se zrušením daně z nabytí nemovitosti, vedlo k většímu zájmu o hypotéky.

Poslední měsíce tak podle objemu nových půjček na bydlení patří mezi absolutně nejúspěšnější. A vše nasvědčuje tomu, že letošní rok bude v objemu hypoték dokonce rekordní.

Problém? Získat dost peněz

Je tu ale jeden háček. I když zájem o hypotéky roste a požadavky na žadatele se zmírňují, získat dostatečnou půjčku je stále složitější.

Domy a byty jsou už několik let nadhodnocené. A banky v posledních měsících víc tlačí na své odhadce, aby to zohledňovali při odhadu ceny nemovitosti pro hypotéku.

Mají se tedy ve svých odhadech držet při zemi.

Přibývá proto případů, kdy se prodejní a odhadní cena liší i o desítky procent. Tedy nejméně o statisíce korun.

Abyste tedy na vysněné bydlení dosáhli, potřebujete mnohem vyšší úspory než ještě před několika měsíci. Tím spíš, že z odhadní ceny vám banka půjčí nanejvýš 90 %.

Rezervace vás může stát přes 100 000 korun

Většina lidí přitom počítá s tím, že hypotéka pokryje 90 % z kupní ceny. A jim pak stačí doplatit zbylých 10 %. Nižší odhad pro ně tedy může znamenat čáru přes rozpočet.

A také spoustu ztracených peněz.

Realitní makléři totiž zájemce často tlačí k podpisu rezervační smlouvy. A složení rezervačního poplatku, který může být i přes 100 000 korun.

Jenže když vám banka nedá dostatečně vysokou půjčku a musíte od smlouvy odstoupit, o peníze tak s největší pravděpodobností přijdete.

Řešení? Rezerva, poradce či další byt

Problém je, že nikdy předem nevíte, jak přesně odhad vyjde. Proto potřebujete dostatečnou finanční rezervu, kterou případný rozdíl mezi odhadní a prodejní cenou pokryjete.

Nebo musíte mít v záloze ještě další nemovitost.

Když ji přidáte do ručení, vzroste hodnota zástavy a banka vám může půjčit víc peněz. Dokonce tak můžete získat dost prostředků na zaplacení celé kupní ceny.

Kromě toho můžete oslovit ještě další poskytovatele. Někteří z nich totiž posuzují cenu nemovitostí mírněji. A můžou vám nabídnout vyšší půjčku.

Abyste nezkoušeli naslepo jednu banku po druhé, vyplatí se oslovit nejdřív hypotečního poradce. Ví totiž, jak poskytovatelé k určování ceny přistupují. Dokáže tedy předvídat, jak zhruba dopadne odhad vybrané nemovitosti.

Společně tak vyberete banku, u které dosáhnete na nejvíc peněz. A získáte co nejlepší podmínky.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

Pomohl Vám hypoteční poradce se získáním výhodnější hypotéky?

Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

O 48 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték letos výrazně klesl

7.11.2022 Hypotéka

Nejhorší za posledních 8 let. Takové bylo letošní září v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Lidé si jejich prostřednictvím půjčili pouze 7,16 miliardy korun – tedy o 2,9 miliardy korun méně než v srpnu. Za jediný měsíc tak klesl objem nových a refinancovaných hypoték o 30 %!

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena