Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky hlásí další zlevnění. A navíc se blíží k rekordu

Hypotéky hlásí další zlevnění. A navíc se blíží k rekordu

Hypotéky hlásí další zlevnění. A navíc se blíží k rekordu
2.11.2020, Hypotéka

Hranice 2 % už je na dohled! Průměrnou úrokovou sazbu nových hypoték od ní dělí jen 0,07 %. A to nemusí být zdaleka všechno – dá se čekat, že do konce roku hypoteční úvěry ještě zlevní. Ale ne na dlouho.

Úrokové sazby hypoték klesají v posledních měsících sice zvolna, ale zato vytrvale. Posuďte sami:

  • v červnu byl průměrný úrok u nových půjček na bydlení 2,21 %,
  • v červenci klesl na 2,15 %,
  • v srpnu spadl na 2,11 %
  • a v září dosáhl dokonce na 2,07 %.

Aktuálně je tak průměrný úrok na stejné úrovni, na které byl naposledy v září 2017. Jen od března přitom spadl skoro o 0,4 procentního bodu.

5. nejúspěšnější měsíc v historii

Ruku v ruce se zlevňováním hypoték jde i rostoucí zájem o tyto půjčky. V září totiž lidé získali téměř 7 900 hypoték. Je to nejvíc nejen za tento rok, ale i v porovnání s loňskými čísly. Tehdy si lidé nejvíc půjčovali v listopadu, kdy získali přibližně 7 300 nových hypotečních úvěrů.

Ještě zajímavější je situace z hlediska objemu nových hypoték. Jen za září si totiž klienti půjčili víc než 22 miliard korun – tím se tento měsíc zařadil mezi 5 nejsilnějších v historii českého hypotečního trhu.

Dá se navíc čekat, že to letos nebude konečná. Tradičně nejsilnější totiž bývá říjen a listopad. A data z těchto měsíců budeme mít až za několik týdnů.

V říjnu navíc banky opět zlevňovaly. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů snížily:

Rekord v objemu hypoték je v ohrožení

Také v říjnu by tedy měla klesnout průměrná úroková sazba hypoték. A to může ještě zvýšit zájem o tyto půjčky.

Hypoteční trh se tak může výrazně přiblížit k rekordu v objemu sjednaných hypoték. V současnosti je 225,8 miliardy korun – na tuto částku hypotéky dosáhly v letech 2016 a 2017.

Za první tři čtvrtiny letošního roku si přitom lidé na bydlení půjčili 172,4 miliardy korun. Do rekordního objemu tak v tuto chvíli zbývá něco přes 53 miliard korun. Stačí tedy, aby si lidé každý měsíc vzali hypotéky alespoň za 18 miliard korun a podaří se rekord minimálně vyrovnat.

Za poslední čtyři měsíce přitom objem nových hypotečních úvěrů jen jednou klesl pod 20 miliard. Pokud tento trend vydrží i v dalších měsících roku, překoná celkový objem hypoték za rok 2020 dokonce 230 miliard korun.

Už za první tři letošní čtvrtletí je přitom skoro stejně vysoký jako za celý loňský rok. Zatímco letos si klienti do konce září půjčili přes 172 miliard korun, loni to bylo dohromady 181,6 miliardy.

Průměrná hypotéka je už 2,8 milionu

Je pravděpodobné, že se letos zmíněný rekord opravdu překonat podaří. Přestože to s příchodem první vlny koronavirové pandemie vypadalo nepravděpodobně. V květnu totiž banky uzavřely nejméně nových hypoték za posledních 10 let.

V následujících měsících ale přišel výrazný růst. A to zejména v objemu nových hypotečních úvěrů.

Je to dané hlavně rostoucí cenou nemovitostí. Jen v druhém letošním čtvrtletí stouply jejich ceny o 7 %.

Projevuje se to i na průměrné výši hypotečních úvěrů. Za poslední rok vyrostla o téměř půl milionu korun. Předtím přitom za stejnou dobu poskočila jen o necelých 90 000 korun.

Průměrná výše hypotéky

  • září 2018: 2 273 074 Kč
  • září 2019: 2 359 940 Kč
  • září 2020: 2 801 344 Kč

Velký zájem spustila „korona”

Většímu zájmu o hypotéky nahrála letošní koronavirová pandemie. A to hned v několika směrech.

Řada lidí byla například kvůli nucené karanténě a omezenému vycházení dlouhodobě zavřená v bytech. Právě to je vedlo k rozhodnutí pořídit si vlastních chatu, dům nebo alespoň byt s balkonem. Tedy místo, kde mohou kdykoliv ven na vzduch.

Kvůli koronaviru navíc klesly sazby na světových mezibankovních trzích. Právě za ně si poskytovatelé půjčují peníze k zajištění hypoték.

Banky tak získaly prostor ke zlevnění hypotečních úvěrů, což se projevuje i na současném poklesu úroků.

Druhá vlna může přinést zdražení

Otázkou ale zůstává, jak dlouho tato situace vydrží. Aktuální druhá vlna koronavirové pandemie totiž přinesla řadu vládních omezení. A je pravděpodobné, že mnoho firem je nepřežije.

Hrozí tak propouštění. Tím pádem i menší zájem o nové úvěry a větší problémy se splácením těch současných.

Pokud navíc mezitím světové sazby začnou opět růst, hrozí, že hypoteční úvěry začnou znovu zdražovat.

Proto se vyplatí neváhat a pomocí hypoteční kalkulačky vybrat vhodnou půjčku na bydlení, dokud jsou sazby nízko. V současnosti se přitom pohybují i pod 1,8 %.

Do kalkulačky jen zadáte potřebné údaje a za okamžik získáte seznam těch nejvýhodnějších hypoték, jaké můžete získat. A nemusíte se bát, že vám současné nízké úroky utečou.

ANKETA k článku "Hypotéky hlásí další zlevnění. A navíc se blíží k rekordu"

Plánujete z důvodu krize koronaviru koupi chaty na hypotéku?
Počet odpovědí: 105

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky hlásí další zlevnění. A navíc se blíží k rekordu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

11.10.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

„Předpokládáme, že se na konci roku bude průměrný úrok hypoték pohybovat okolo 3 %.” Taková byla předpověď bankovních analytiků předloni, loni i začátkem tohoto roku. Zatímco v předchozích dvou letech se zdaleka nesplnila, letos k tomu může být opravdu blízko. Hypotéky totiž zdražují už od února. A stále rychleji.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.Banky v ČR