Ušlý zisk z nájmu, Pojištění

Životní pojištění od expertů
1.8.2022 Pojištění

Dobrý den, mám čerstvě pojištěnou nemovitost včetně ušlého zisku z nájmu. Nyní jsem dala nájemníkům výpověď kvůli neplacení nájmu. Zároveň přestala téct v domě voda, bude třeba vyčistit studnu nebo prohloubit vrt. To znamená, že do té doby nebudu moci nastěhovat nové nájemníky. Taky je možné, že bude problém vystěhovat ty nynější. Budu mít v tomto případě nárok na pojistné plnění? A co budu muset pojišťovně dokládat? Nájemní smlouvu měli od ledna a to na jeden rok. Výpověď dostali koncem července.

Dobrý den,

bude záležet na pojistných podmínkách, které jste si s pojišťovnou domluvila (každá pojišťovna/produkt nabízí obvykle jiný rozsah krytí rizik). Obecně lze ale pojistit pouze nahodilá rizika.

Příklad: Pokud by došlo k požáru a nemovitost se stala neobyvatelnou, jednalo by se o nahodilou událost a pojistné plnění z ušlého zisku by Vám spíše náleželo. Naopak pokud si pojistíte nemovitost nezpůsobilou k pronájmu (např. dlouhodobě není voda z důvodu nevyčištěné studny/neprohloubeného vrtu), pak se spíše o nahodilou událost jednat nebude (nedošlo-li k poklesu hladiny spodní vody vlivem nahodilé události).