Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #8980, Vlastním bytový dům bez rozdělení na bytové jednotky

Vlastním bytový dům bez rozdělení na bytové jednotky, Reality

Sjednejte si hypotéku online
17.2.2020 Reality

Dobrý den, bydlím ve čtyřbytovém domě, kde mám na katastru zapsaný 1/4 podíl na nemovitosti, není rozděleno na bytové jednotky, nemáme založené žádné společenství, nic. Obývám jednu bytovou jednotku stejné velikosti jako ostatní. Lze tímto podílem/bytem jakýmkoliv způsobem ručit (americká hypotéka)? Nejsem si jistá, zda budou spoluvlastníci chtít provést převod na katastru na bytové jednotky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ručit za úvěr můžete do výše svého podílu (1/4), nicméně v praxi bude zástavní hodnota 1/4 bytového domů výrazně nižší než samotného bytu (a mnoho bank takovou zástavu odmítne). Určitě doporučuji bytový dům rozepsat na bytové jednotky, což by bylo prospěšné pro všechny (každému by se tím zvýšila hodnota jeho majetku a plně by kontroloval svůj byt).