Banky.cz Články Akcie a investice Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

20.4.2020 Akcie a investice

O krizi se dá s jistotou říct jen to, že jednou přijde. Nikdo ale nedokáže spolehlivě říct kdy. Může to být letos, za rok nebo třeba za pět let. V každém případě se vyplatí být na ni připravený a vědět, jak v době krize naložit se svými investicemi. Proto pro vás máme několik tipů, kam investovat a jak postupovat.

REKLAMA
REKLAMA

V první řadě je potřeba říct, že na možnou krizi musíte myslet dřív, než přijde. Proto byste si měli vždy nechávat stranou část peněz, které využijete k investování právě v době krize. Ideálně by to měla být alespoň čtvrtina prostředků, které máte na investice vyčleněné.

Díky nim nepromarníte výhodné příležitosti, které se mohou objevit.

A samozřejmě nezapomínejte ani na základní investiční pravidla, jako jsou:

  • diverzifikace portfolia
  • či dlouhodobost investování

Kam investovat v době krize? Máte 2 možnosti

Investice v době krize můžeme pro zjednodušení rozdělit na 2 typy:

  • konzervativní
  • a odvážnější

Oba přístupy přitom mají něco do sebe a hodí se je zkombinovat.

Konzervativní investice na období krize

Pod konzervativními investicemi si asi představíte zejména nemovitosti nebo drahé kovy. A přesně o ně se zajímejte i v době krize.

Právě v tu chvíli se k nim totiž uchyluje nejvíc investorů a ceny jdou nahoru.

Konzervativní volba č. 1: drahé kovy

Velký růst ceny se týká zejména zlata a podobných komodit. Drahé kovy tak dokáží v době recese nejen uchovat hodnotu vašich peněz, ale ještě ji znásobit.

Ovšem pozor. Abyste na zlatu opravdu vydělali, musíte do něj investovat už s příchodem krize. Anebo ideálně ještě před ním. V tu chvíli mají drahé kovy největší růst před sebou.

Čím později do nich peníze vložíte, tím méně vyděláte.

Konzervativní volba č. 2: nemovitosti

U nemovitostí je situace trochu jiná. V době krize může jít jejich hodnota dolů, protože na ně dosáhne méně lidí. A jakmile krize pomine, jejich cena začne výrazně stoupat.

Investujte s eToro

Takový vývoj jsme zaznamenali naposledy v roce 2008 a následujících letech.

Tehdy však byl realitní trh v jiné kondici než nyní. Na propadu cen se totiž výrazně podepsalo zvýšení počtu volných bytů, který způsobila předchozí privatizace.

S něčím takovým v současnosti počítat nemůžete. Bytů a domů je totiž nedostatek.

Přesto se vyplatí po investici do nemovitostí sáhnout. Máte totiž jistotu, že po dobu krize jejich cena příliš neporoste. Zato po zlepšení poměrů vám dokážou přinést zajímavé zhodnocení.

A navíc si přičtěte i příjmy z pronájmu.

Odvážnější investice v době krize

Asi vás nepřekvapí, že odvážnější variantou v době krize jsou akcie. Jejich cena totiž v takovém období padá, což spoustu investorů děsí. Ve skutečnosti ale díky tomu můžou výrazně zhodnotit své peníze.

Také u akcií navíc najdete bezpečnější i odvážnější varianty.

Obranné akcie

Bezpečnější variantu nabízí obranné neboli defenzivní akcie. Nabízí je firmy ze sektorů jako je:

  • zdravotnictví,
  • potravinářství
  • nebo energetika.

Tyto obory lidé potřebují i v období recese. A možná ještě naléhavěji.

U tohoto typu akcií tedy můžete počítat s tím, že ani při ochlazení trhu příliš neztratí. Naopak mohou získat.

Opět ale platí, že nejvýhodnější je investovat do nich hned na začátku krize nebo ještě před jejím příchodem. Tedy dřív, než se k nim obrátí větší množství investorů.

Odvážnější akcie

Pokud přemýšlíte, kam investovat v době krize, abyste maximálně vydělali, jsou nejlepší volbou akcie, které ztrácejí svou hodnotu. Jakmile recese odezní, mohou zase vyskočit nahoru. A znásobit vložené peníze.

Firemní úvěry

Zároveň je u nich ale větší riziko, že vybraná firma krizi nepřežije. A z akcií se stane pouze bezcenný záznam.

Proto vždy dobře vybírejte. Hledejte zejména obory, které mají velkou budoucnost. A společnosti, které mají dost silné zázemí na to, aby recesi přečkaly.

Mimochodem, na téhle strategii vydělává i americký miliardář Warren Buffet. V roce 2008 se rozhodl spolehnout na zdecimované americké banky. A ukázalo se to jako výborné řešení.

Jak na investice v době krize? Trpělivě

Možná ještě důležitější, než do čeho investujete, je to, jak investujete. A v době krize to platí obzvlášť. Abyste opravdu vydělali, musíte:

  • investovat dlouhodobě (a pravidelně)
  • a nepanikařit

Počítejte vždy s tím, že se vaše prostředky zhodnotí za několik let nebo dokonce desetiletí. Neřešte proto krátkodobé výkyvy.

Stejně tak své investice z doby krize neprodávejte nutně hned, jak recese odezní. Můžou vám vydělávat ještě dlouho potom.

Největší nepřítel investora je panika

Při ochlazení trhu hlavně nepanikařte. I těm největším expertům se může stát, že koupí zajímavé akcie, za pár měsíců přijde recese a jejich hodnota prudce spadne.

Spousta lidí začne v takovou chvíli honem prodávat. Výsledkem je, že prodělají spoustu peněz. Často přitom stačí pár měsíců či let počkat a akcie se vzpamatují. Vaše prostředky se tak časem mohou nejen vrátit na původní hodnotu, ale ještě znásobit.

A pokud se podíváte na dlouhodobý vývoj jednotlivých trhů, uvidíte, že to není nic neobvyklého.

Takže pamatujte – i v době krize investujte s rozumem a nezmatkujte.

ANKETA k článku Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Nakoupili jste v současné krizi koronaviru akcie?

Počet odpovědí: 119

KOMENTÁŘE k článku Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dlouhodobý investiční produkt: Klíč k finanční stabilitě

Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.

Investiční platforma Edward spravuje přes 10 miliard korun. Finanční poradci zde zhodnocují prostředky více jak 30 tisícům klientů

Investiční platforma Edward překonala v prosinci milník deseti miliard korun pod správou. Edward je spolehlivým investičním nástrojem již pro téměř dva tisíce finančních poradců, kteří pomáhají prostřednictvím chytrých algoritmů zhodnocovat prostředky více jak 30 tisícům klientů.

Kuponová privatizace měla lidi naučit investovat do akcií. Ale stal se pravý opak

Václav Klaus, Petr Kellner či Viktor Kožený. Tato jména si pamětníci kuponové privatizace vybaví mezi prvními. Přestože jde o myšlenku původně polskou, světový věhlas a především nový a mezinárodně platný výraz: tunelování, dalo kuponové privatizaci až Česko(Slovensko). Co vlastně byla kuponová privatizace, kdy a jak probíhala a co z ní zbylo? Je dnes kuponová knížka ještě k něčemu? Kde dohledat za kupony nakoupené akcie a jak je zpeněžit? Co dělat s akciemi, které už se na burze prodat nedají? 

Průzkum: Každý pátý Čech investuje do kryptoměn. Populární jsou hlavně u mladých

Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Z naší bankovní poradny

Dotaz na akcie a investice

Chci uložit finance do PIONEER GLOBAL HIGH YIELD CZK prostřednictvím komisionářské smlouvy ATLANTIK finanční trhy, a.s..Vybrala jsem si finančního poradce VLADISLAVU OUZKOU z Fincentra a potřebuji se ujistit, že se jedná o legální a státem uznanou aktivitu v podnikání na kapitálovém trhu. Sdělte mi, Jseprosím informace o obchodníkovi, či o místě, kde tyto informace dostanu.

Dobrý den,

ano, tato investice je legální. Ovšem nemohu ji za žádných okolností doporučit laikovi, který se na kapitálových trzích neorientuje. Finanční poradce Vám těžko doporučí obyčejný spořící účet či termínovaný vklad u banky, protože z toho má velmi malou až žádnou provizi. Místo toho finanční poradci radí všem investovat na kapitálových trzích (přes fondy či životní pojistky), z čehož mají velmi vysoké provize. 

První pravidlo peněz: nikdo to s Vašimi financemi nemyslí tak upřímně jako Vy sama Druhé pravidlo peněz: finančního poradce zajímá jen a pouze provize inkasovaná za sjednání pro klienta nevýhodného produktu. Dobré produkty se prodávají samy od sebe...a ty špatné musí finanční poradci lidem natlačit.

Opravdu důrazně doporučuji nespolupracovat s jakýmkoliv finančním poradcem - uložte si peníze raději do banky (napište mi, kolik chcete uložit a já Vám doporučím vhodnou banku) a loterii na kapitálových trzích přenechte nepoučitelným Čechům věřícím na zázraky.  

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena