Banky.cz Články Akcie a investice Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

20.4.2020 Akcie a investice

O krizi se dá s jistotou říct jen to, že jednou přijde. Nikdo ale nedokáže spolehlivě říct kdy. Může to být letos, za rok nebo třeba za pět let. V každém případě se vyplatí být na ni připravený a vědět, jak v době krize naložit se svými investicemi. Proto pro vás máme několik tipů, kam investovat a jak postupovat.

V první řadě je potřeba říct, že na možnou krizi musíte myslet dřív, než přijde. Proto byste si měli vždy nechávat stranou část peněz, které využijete k investování právě v době krize. Ideálně by to měla být alespoň čtvrtina prostředků, které máte na investice vyčleněné.

Díky nim nepromarníte výhodné příležitosti, které se mohou objevit.

A samozřejmě nezapomínejte ani na základní investiční pravidla, jako jsou:

  • diverzifikace portfolia
  • či dlouhodobost investování

Kam investovat v době krize? Máte 2 možnosti

Investice v době krize můžeme pro zjednodušení rozdělit na 2 typy:

  • konzervativní
  • a odvážnější

Oba přístupy přitom mají něco do sebe a hodí se je zkombinovat.

Konzervativní investice na období krize

Pod konzervativními investicemi si asi představíte zejména nemovitosti nebo drahé kovy. A přesně o ně se zajímejte i v době krize.

Právě v tu chvíli se k nim totiž uchyluje nejvíc investorů a ceny jdou nahoru.

Konzervativní volba č. 1: drahé kovy

Velký růst ceny se týká zejména zlata a podobných komodit. Drahé kovy tak dokáží v době recese nejen uchovat hodnotu vašich peněz, ale ještě ji znásobit.

Ovšem pozor. Abyste na zlatu opravdu vydělali, musíte do něj investovat už s příchodem krize. Anebo ideálně ještě před ním. V tu chvíli mají drahé kovy největší růst před sebou.

Čím později do nich peníze vložíte, tím méně vyděláte.

Konzervativní volba č. 2: nemovitosti

U nemovitostí je situace trochu jiná. V době krize může jít jejich hodnota dolů, protože na ně dosáhne méně lidí. A jakmile krize pomine, jejich cena začne výrazně stoupat.

Takový vývoj jsme zaznamenali naposledy v roce 2008 a následujících letech.

Tehdy však byl realitní trh v jiné kondici než nyní. Na propadu cen se totiž výrazně podepsalo zvýšení počtu volných bytů, který způsobila předchozí privatizace.

S něčím takovým v současnosti počítat nemůžete. Bytů a domů je totiž nedostatek.

Přesto se vyplatí po investici do nemovitostí sáhnout. Máte totiž jistotu, že po dobu krize jejich cena příliš neporoste. Zato po zlepšení poměrů vám dokážou přinést zajímavé zhodnocení.

A navíc si přičtěte i příjmy z pronájmu.

Odvážnější investice v době krize

Asi vás nepřekvapí, že odvážnější variantou v době krize jsou akcie. Jejich cena totiž v takovém období padá, což spoustu investorů děsí. Ve skutečnosti ale díky tomu můžou výrazně zhodnotit své peníze.

Také u akcií navíc najdete bezpečnější i odvážnější varianty.

Obranné akcie

Bezpečnější variantu nabízí obranné neboli defenzivní akcie. Nabízí je firmy ze sektorů jako je:

  • zdravotnictví,
  • potravinářství
  • nebo energetika.

Tyto obory lidé potřebují i v období recese. A možná ještě naléhavěji.

U tohoto typu akcií tedy můžete počítat s tím, že ani při ochlazení trhu příliš neztratí. Naopak mohou získat.

Opět ale platí, že nejvýhodnější je investovat do nich hned na začátku krize nebo ještě před jejím příchodem. Tedy dřív, než se k nim obrátí větší množství investorů.

Odvážnější akcie

Pokud přemýšlíte, kam investovat v době krize, abyste maximálně vydělali, jsou nejlepší volbou akcie, které ztrácejí svou hodnotu. Jakmile recese odezní, mohou zase vyskočit nahoru. A znásobit vložené peníze.

Zároveň je u nich ale větší riziko, že vybraná firma krizi nepřežije. A z akcií se stane pouze bezcenný záznam.

Proto vždy dobře vybírejte. Hledejte zejména obory, které mají velkou budoucnost. A společnosti, které mají dost silné zázemí na to, aby recesi přečkaly.

Mimochodem, na téhle strategii vydělává i americký miliardář Warren Buffet. V roce 2008 se rozhodl spolehnout na zdecimované americké banky. A ukázalo se to jako výborné řešení.

Jak na investice v době krize? Trpělivě

Možná ještě důležitější, než do čeho investujete, je to, jak investujete. A v době krize to platí obzvlášť. Abyste opravdu vydělali, musíte:

  • investovat dlouhodobě (a pravidelně)
  • a nepanikařit

Počítejte vždy s tím, že se vaše prostředky zhodnotí za několik let nebo dokonce desetiletí. Neřešte proto krátkodobé výkyvy.

Stejně tak své investice z doby krize neprodávejte nutně hned, jak recese odezní. Můžou vám vydělávat ještě dlouho potom.

Největší nepřítel investora je panika

Při ochlazení trhu hlavně nepanikařte. I těm největším expertům se může stát, že koupí zajímavé akcie, za pár měsíců přijde recese a jejich hodnota prudce spadne.

Spousta lidí začne v takovou chvíli honem prodávat. Výsledkem je, že prodělají spoustu peněz. Často přitom stačí pár měsíců či let počkat a akcie se vzpamatují. Vaše prostředky se tak časem mohou nejen vrátit na původní hodnotu, ale ještě znásobit.

A pokud se podíváte na dlouhodobý vývoj jednotlivých trhů, uvidíte, že to není nic neobvyklého.

Takže pamatujte – i v době krize investujte s rozumem a nezmatkujte.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Nakoupili jste v současné krizi koronaviru akcie?

Počet odpovědí: 119

KOMENTÁŘE k článku Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Propad kryptoměn a investice: ideální příležitost, nebo risk?

Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.

Válka na Ukrajině nahrává investicím do energií. Víte, jak a do čeho investovat?

Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.

Akciové trhy oslabují. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu

Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.

Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

Zní to jednoduše. Začínající firma potřebuje peníze k tomu, aby mohla začít podnikat. K tomu využije takzvané digitální tokeny, které nabídne k odkupu investorům, a získá tak potřebné prostředky. Investoři pak mohou díky případnému růstu firmy na investici vydělat.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena